Na hlavnú stránku Kontakt Kontakt Mapa stránok Mapa stránok Pomoc Pomoc Hlavná stránka Hlavná stránka

Webovinky
Kalendár akcií
Katalóg
Vyskúšajte
Projekty
Podpora zákazníkov
Na stiahnutie
Užitočné linky

Profil spoločnosti
Partneri
Referencie
Produkty a služby
Webovinky
Novinky

Na stránkach Weboviniek nájdete priebežne aktualizovaný prehľad o novinkách z oblasti elektronických informačných zdrojov a ďalších produktov a služieb ponúkaných našou spoločnosťou. Ak máte záujem dostávať novinky z vybraných tematických skupín e-mailom, prihláste sa k odberu e-noviniek. Vyplňte tento formulár a my vám ich budeme približne dvakrát do mesiaca posielať.

Stručný prehľad:

Altmetrika v článkoch na BioOne

BioOne oznámil, že počas nasledujúcich mesiacov bude rozhranie BioOne obohatené o metriku na úrovni článku (article-level metrics, ALM). Vďaka altmetrike používatelia uvidia, koľkokrát bol článok zobrazený alebo spomenutý na sociálnych sietiach Twitter a Facebook. Po zadaní e-mailovej adresy automaticky príde správa, ak bol článok zdieľaný. Altmetrika dopĺňa súčasné citačné nástroje na hodnotenie vplyvu vedeckých článkov v akademickej komunite.

Administrátori prístupu už teraz majú dostupné štatistiky využívania vo formáte podľa najnovšieho 4. vydania štandardu COUNTER na meranie využitia elektronických informačných zdrojov.

11. 3. 2014

Svet novej latinčiny

V júni 2014 vyjde v elektronickej podobe Brill’s Encyclo­paedia of the Neo-Latin World. Sleduje rozsiahle dejiny a kultúrny vplyv novej latinčiny, formu latinského jazyka, ktorá vznikla počas talianskej renesancie a pretrváva do modernej doby. Vďaka pôvodným príspevkom významných vedcov, toto komplexné referenčné dielo skúma každý aspekt civilizovaného sveta od literatúry, práva a filozofie až po prírodné vedy.

5. 3. 2014

ProQuest History Vault s novými kolekciami archívnych materiálov

Projekt ProQuest History Vault sprístupnil dva nové moduly:

ProQuest History Vault umožňuje vyhľadávať na jednom mieste listy, písomnosti, fotografie, výstrižky, finančné záznamy, denníky a mnoho ďalších historických prameňov z 18. až 20. storočia. Sú zaujímavé pre všetkých, čo sa zaoberajú americkými i všeobecnými dejinami, afro-americkými štúdiami, ženskými otázkami, či politológiou.

Počas roku 2014 budú zverejnené:

 • NAACP Papers: Special Subjects
 • NAACP Papers: Branch Department, Branch Files, and Youth Department Files
 • U.S. Military Intelligence Reports, 1911–1944
 • Thomas A. Edison Papers
 • Black Freedom Struggle of the 20th Century: Organizational Records and Personal Papers, Part 2
 • U.S. Diplomatic Post Records, 1914–1945

5. 3. 2014

Rozlúčili sme sa so starým Dialogom

Ešte jedno ohliadnutie za rokom 2013. Svoju vyše 40-ročnú históriu na silvestra 2013 ukončila najstaršia online databázová centrála Dialog, ktorá vznikla ešte v dobe, keď internet ani neexistoval. Nástupcom je nová platforma ProQuest Dialog, ktorá vznikla po zjednotení Dialogu a DataStaru.

Raz mi niekto povedal, že nie je možné mať citovú väzbu k informačným zdrojom a platformám. Minulý rok som zistila, že mám a nie som sama. A nie sme ani jediní, čo spomíname. Ako si pamätajú Dialog informační špecialisti vo svete a u nás? Prečítajte si spomienky doc. Rudolfa Vlasáka a dr. Jiřího Kadlečka.

Používali ste starý Dialog? Aké sú vaše spomienky naň? Podeľte sa o svoje postrehy. Chcete sa pozrieť, ako vyzerá nový ProQuest Dialog?

Chcem si prečítať celý článok

5. 3. 2014

Posledný týždeň na prihlásenie príspevku na konferenciu INFORUM

Možnosť zaregistrovať odborný príspevok do programu konferencie INFORUM 2014 bola predĺžená do 9. 3. 2014! Pokyny na registráciu príspevku, vrátane tém a online formulára nájdete na stránke Call for Papers. Po dohode s redakciou budú tento rok prvýkrát vybrané príspevky publikované v odbornom recenzovanom časopise ProInflow.

Konferencia sa uskutoční 27. – 28. mája v Prahe na Vysokej škole ekonomickej. Pôvodné príspevky a prezentácie budú po ukončení konferencie dostupné online v konferenčnom zborníku.

Prednášajúci odborného príspevku získáva vstup na konferenciu zdarma, vrátane účasti na Infomejdane.

Veríme, že vás témy konferencie zaujmú, a tešíme sa na vaše príspevky! V prípade otázok či návrhov na prednášajúcich nás neváhajte kontaktovať.

4. 3. 2014

Nominujte zaujímavé projekty a služby na Cenu INFORUM 2014

Dajte knihovníckemu svetu vedieť o zaujímavom projekte, produkte či službe, ktoré súvisia s elektronickými informačnými zdrojmi, a boli predstavené v roku 2013 alebo 2014. Nominujte ich do súťaže o Cenu INFORUM 2014. Cez online formulár možno zadávať nominácie z ČR a SR, a to až do polovice marca.

Prehľad už došlých nominácií viď web INFORUM.

O víťazovi rozhodnú hlasovaním v prihláškach účastníci konferencie. Cena bude odovzdaná počas spoločenského večera v utorok 27. 5.

„Víťazi z minulých rokov .(Archiv INFORUM)":http://www.inforum.cz/cs/archiv sú zverejnení u každého z predchádzajúcich ročníkov.

3. 3. 2014

Knihy z ESASO Course Series so zľavou 20 % do 8. 5. 2014

Vydavateľstvo S. Karger Publishers vydá štvrtú knihu Optical Coherence Tomography z edície ESASO Course Series.

Edícia sprístupňuje znalosti odborníkov z celého sveta pre oftalmológov, optometristov a technikov. Tvoria základ kurzov Európskej školy pre pokročilé štúdiá v oftalmológii (ESASO) pre študentov očného lekárstva ako aj lekárov a optikov.

Pri príležitosti vydania novej knihy poskytneme do 8. 5. 2014 20% zľavu na prvé tri zväzky ESASO Course Series:

Všetky štyri knihy z ESASO Course Series sa dajú objednať formou trvalého nákupu:

 1. elektronická kniha podľa vlastného výberu
 2. tlačená + elektronická kniha podľa vlastného výberu
 3. ako súčasť výberu ekníh a e-časopisov vydavateľstva S. Karger pre oftalmológiu

28. 2. 2014

ISSN International Centre spustilo beta verziu ROAD Directory of Open Access Scholarly Resources

ISSN International Centre s podporou Communication and Information Sector of UNESCO vytvoril voľne dostupnú databázu open access vedeckých publikácií. Beta verzia ROAD – Directory of Open Access Scholarly Resources poskytuje prístup k bibliografickým záznamom vedeckých časopisov, zborníkov z konferencií a akademických repozitárov dostupných online ako open access.

Záznamy sú obohatené o údaj, či sú indexované a abstrahované v databázach a registroch alebo zdrojoch s citačnými indikátormi časopisov. Vyhľadávať sa dá podľa krajiny, odboru, ISSN, názvu, jazyka, typu publikácie, údaju, či je indexovaná v informačných a citačných službách.

Počas roku 2014 pribudnú ďalšie periodiká aj nové druhy publikácií, napr. monografické edície. Záznamy v ROAD budú sprístupnené v dátovom formáte RDF a rozšírený bude údaj, v ktorých ďalších informačných a citačných službách sú publikácie sledované.

28. 2. 2014

Retrospektíva RILM na platforme ProQuest

Od svojho prvého vydania v roku 1967, Répertoire International de littérature Musicale (RILM) slúži ako základný zdroj informácií o odborných hudobných publikáciách.

Na platforme ProQuest je odteraz dostupný RILM Retrospective Abstracts of Music Literature s retrospektívou z rokov 1835 až 1966. Obsahuje 20 000 biblio­grafickým záznamom časopiseckých článkov, príspevkov z konferenčných zborníkov, Festschriften, výročných publikácií a kníh.

Retrospektíva je dostupná formou predplatného ako rozšírenie RILM Abstracts of Music Literature.

28. 2. 2014

Dance in Video: Volume II začína so 115 nahrávkami

Dance in Video: Volume II začína so 104 hodinami a 115 videami zo 400 hodín, ktoré bude kolekcia obsahovať po dokončení. Súčasťou sú:

 • tanečné predstavenia vrátane vystúpení Cambodian Royal Ballet, AIR v choreografii Sabura Teshigawara, Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan, Black Cake (Bavarian State Ballet), Luskáčik od Maurice Béjarta, Le Spectre de la Rose v podaní Kirov Ballet, Firebird a Darpana Dance Company (India).
 • rozhovory a dokumentárne filmy s tanečníkmi ako sú Suzanne Farrell, Michail Baryšnikov, Twyla Tharp, či historik a kritik David Vaughan (kritik a historik)
 • inštruktážne videá od George Balanchine Foundation so základnými a pokročilými baletnými technikami, zastúpené sú aj tanečné smery breakdance, street funk, street jazz alebo technika mímov.

Druhý diel nadväzuje na Volume I.

24. 2. 2014

Novšie   Staršie