ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Konferencia INFORUM 2017: zaregistrujte sa ako ranné vtáča, zľava končí v utorok 25. 4. 2017 - Albertina icome Bratislava

Registrácia na konferenciu INFORUM 2017 je v plnom prúde, zvýhodnené vstupné platí v prípade prihlásenia a úhrady do 2. 5. Celý program a ďalšie užitočné informácie nájdete na www.inforum.cz. Tešíme sa na Vás v termíne 30. – 31. mája na Vysokej škole ekonomickej v Prahe.

V úvodnej časti vystúpi Carl Grant z University of Oklahoma Libraries, ktorý bude zdieľať skúsenosti s premenou univerzitnej knižnice na intelektuálnu križovatku a centrum inovácií. Medzi ďalšími pozvanými rečníkmi uvítame Yvonne Ng z organizácie WITNESS, dlhodobo sa zaoberajúcou archiváciou video záznamov a etickými princípmi v tejto oblasti a Fionu Greig z Veľké Británie, ktorá vyzdvihne význam dizertácií a ich dostupnosti v elektronickej podobe.

Počas stredajšieho popoludnia sa predstaví Kai Karin Geschuhn z Max Planck Digital Library v Nemecku s príspevkom zameraným na iniciatívu Open Access 2020 a zúčastní sa panelovej diskusie Open Access v strede/strete záujmu spolu so zástupcami vydavateľstiev.

Workshopy sa uskutočnia už v pondelok 29. 5. pod vedením Carla Granta a Yvonne Ng. Počas večerného Infomejdanu bude príležitosť stretnúť sa a pobaviť s kolegami z odboru.

Mediálnymi partnermi konferencie sú časopisy ITlib a KNIHOVNA – knihovnická revue. Spolok slovenských knihovníkov a knižníc podporuje aj tento rok účasť zástupcov kolektívnych členských knižníc SSKK. Sme tiež na Facebooku. Oficiálny hashtag konferencie #INFORUMprague.

Viac informácií

Novinky z OECD a pilotní projekt s Altmetric 24. 4. 2017 - OECD Publishing

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Zároveň OECD ve spolupráci s Altmetric spustila pilotní projekt, jehož cílem je sledovat a vyhodnotit vliv více než 120 000 článků, kapitol, publikací, tabulek, grafů a statistických datových souborů dostupných na platformě OECD iLibrary.

V prvé fázi bude možné analyzovat údaje interně prostřednictvím Altmetric Explorer for Institutions, později se v OECD iLibrary objeví u jednotlivých položek typický duhový kruh.

Viac informácií

MedicinesComplete: nové a aktualizované informácie o liečivách v apríli 20. 4. 2017 - Pharmaceutical Press

Počas apríla 2017 boli v MedicinesComplete doplnené a aktualizované publikácie:

 • AHFS Drug Information – 7 nových monografií: Antihemophilic Factor (Recombinant), Fc fusion protein; Asfotase Alfa; Crisaborole; Calcifediol; Meningococcal Group B Vaccine; Factor IX (Recombinant), Fc fusion protein; Factor XIII A-Subunit (Recombinant) a 36 revidovaných monografií
 • BNF – 10 dôležitých zmien, 1 zmena dávkovania a 7 nových príprav
 • BNF for Children – 4 dôležité zmeny, týkajúce sa napr. Antibacterials, Hyoscine butylbromide, 3 nové prípravy: Cilodex® [dexamethasone with ciprofloxcin], Oncaspar [pegaspargase], Spectrila® [asparaginase]
 • Herbal Medicines – 2 nové monografie: Bitter Orange, Cocoa, revidované: English Ivy, Marshmallow a ďalšie
 • Stockley's Drug Interactions – 226 nových a 107 aktualizovaných alertov
 • Stockley's Herbal Medicines Interactions – nové monografie Caraway, English Ivy, Eucalyptus, Marshmallow, revidované monografie Bitter Orange, Cocoa a ďalšie

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k MedicinesCom­plete alebo niektorej z publikácií, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným monografiám.

Viac informácií

Ušetrite za nákup e-kníh, ktoré už máte v tlačenej podobe 20. 4. 2017 - ProQuest

Šetrite miesto na regáloch a zabezpečte vašim používateľom ľahký prístup k najžiadanejším knihám online. ProQuest ponúka zľavu na e-verziu u knižných titulov vybraných vydavateľstiev, ktoré už vaša knižnica vlastní v tlačenej podobe.

Aktuálne sa zľava týka kníh vyše 70 vydavateľstiev vrátane American Mathematical Society, CRC Press, Encyclopaedia Britannica, Harvard University Press, IOS Press, MIT Press, Springer Publishing Company, Taylor & Francis, Wiley a Wolters Kluwer. E-knihy možno sprístupniť na platformách ProQuest Ebook Central, ebrary nebo EBL.

Zľavu 50% môžete získať do 31.12. 2017.

Viac informácií

Diagnostika duševných porúch v Counseling and Therapy in Video 19. 4. 2017 - Alexander Street, a ProQuest Company

Alexander Street vydá piatu kolekciu Counseling and Therapy in Video so vzdelávacími videami od Symptom Media zameranými na diagnostiku duševných porúch a chorôb.

Kolekcia pomáha študentom naučiť sa lepšie rozpoznať a správne diagnostikovať príznaky duševných porúch podľa DSM-5®/ICD-10, prehĺbiť kompetencie a hodnotiace schopnosti, ako aj využiť abstraktné teórie v praxi. Po ukončení bude obsahovať vyše 400 videí podľa klasifikácie DSM-5®/ICD-10 rozdelených na:

 • ADHD Series
 • Violence Series
 • Eating Disorders Series
 • PTSD Series
 • Substance Related and Addictive Disorders
 • Child and Adolescent Series

Videá sú dlhé od 30 sekúnd po 15 minút. U 90 videí sú k dispozícii dve verzie filmu. Jedna oboznámi študentov so symptómami a druhá im umožní urobiť diagnózu.

Samozrejmosťou sú nástroje na vytváranie klipov, playlistov, integráciu do e-learningových systémov, citácie, zdieľanie, zobrazovanie na mobilných zariadeniach a ďalšie. Novinkou je indexácia a možnosť vyhľadávať videá podľa sérií DSM-5®/ICD-10 a duševného stavu. Do konca roku 2021 pribudne 150 videí.

Viac informácií

OECD získalo cenu medzinárodného publikovania 14. 4. 2017 - OECD Publishing

OECD Publishing, ktoré vydáva publikácie OECD, OSN, Commonwealthu, združenia Norden a ďalších medzinárodných organizácií, získalo na Londýnskom knižnom veľtrhu hlavnú cenu 2017 Academic and Professional Publisher Award.

Ceny The International Excellence Awards udeľuje každoročne počas veľtrhu Publishers Association v spolupráci Research Information, časopisom vydávaným Europa Science Ltd. Rozhodcovia ocenili OECD Publishing a platformu OECD iLibrary za inovatívny spôsob publikovania a podporu pre rozmanité jazyky a používateľov.

Viac informácií

Classiques Garnier: knihy vydané v marci 2017 12. 4. 2017 - Classiques Garnier Publishers

V online kolekciách francúzskeho vydavateľstva Classiques Garnier vyšli knihy zamerané na francúzsku literatúru renesancie, romantizmu, 19. – 21. storočia, svetovú literatúru, literárnu teóriu, komparatistiku, muzikológiu, antropológiu, filozofiu, syntézu výskumu literatúry a humanitných vied. V edícii Classiques Jaunes vyšlo celé dielo Jeana Racina – Théâtre complet (red. Alain Viala a Sylvaine Guyot).

Knižné kolekcie sú dostupné formou trvalého nákupu. Pokiaľ má vaša organizácia zakúpenú niektorú tohtoročnú kolekciu, automaticky získavate prístup ku všetkým novým knihám vydaným v r. 2017.

Viac informácií

Karger představil tematicky zaměřené kolekce na rok 2017 11. 4. 2017 - S. Karger Publishers

Topic Article Packages je řada zákaznicky orientovaných kolekcí, které obsahují vybraný mix článků a kapitol z knih na určité téma, a jsou sestavovány s pomocí sémantického vyhledávání z nabídky časopisů a knih vydavatelství Karger. Vedle již existujících kolekcí Karger aktuálně představil další kolekce pro rok 2017:

V každém balíčku je k dispozici výběr placených článků, kapitol z knih a open access článků, publikovaných v období říjen 2016-září 2017, obě kolekce tedy ještě nejsou uzavřené a v průběhu letošního roku bude přibývat další obsah. Přístup formou cenově zvýhodněného jednorázového nákupu.

Viac informácií

Stáhněte si zdarma příručku přežití pro vědce 10. 4. 2017 - IOP Publishing

Praktická příručka Effective Science Communication: A practical guide to surviving as a scientist od Sama Illingwortha a Grant Allena se věnuje:

 • praktickým otázkám publikování v odborných časopisech
 • metodám získávání grantů
 • cestám, jak komunikovat výsledky výzkumu směrem k odborné i laické veřejnosti

Volně ke stažení (ve formátech ePub3 a PDF), prohlížení (v HTML) a link ke sdílení do 15. 5. 2017.

Viac informácií

Časopis Phonetica na rok 2017 so zľavou 50 % 7. 4. 2017 - S. Karger Publishers

Časopis Phonetica vydavateľstva Karger je interdiscipli­nárnym fórom pre výskum a teóriu fonetiky. Zverejňuje štúdie pre fonetikov, fonológov, laboratórnych fonológov, slavistov a všetkých lingvistov zameraných na prozódiu slovanských jazykov.

Využite zľavu 50 % na inštitucionálne predplatné na rok 2017. Platí na online predplatné aj na kombinované s tlačeným vydaním. V oboch prípadoch získate aj špeciálne číslo Slavic Perspectives on Prosody z roku 2016 od redaktorov Marzeny Żygis a Zofie Malisz.

Viac informácií