ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Citační služba Flow integrována do vyhledávače Summon 2.0 31. 7. 2014 - ProQuest LLC

Aktuálně došlo k integraci služeb Summon 2.0 (online vyhledávač) a ProQuest Flow (online služba pro ukládání a sdílení bibliografických záznamů a plných textů). Výsledky vyhledávání v Summon 2.0 nyní jedním kliknutím uložíte do osobního účtu v ProQuest Flow, kde jsou pak natrvalo dostupné, lze je sdílet, vytvářet bibliografie nebo vkládat citace přímo do vznikajícího odborného textu.

Jak to funguje? V rozhraní Summon 2.0 je nově vpravo nahoře dostupný odkaz pro přihlášení do osobního Flow účtu (Log in). Jakmile se do svého Flow účtu přihlásíte, všechny záznamy, které si v rozhraní Summon 2.0 ukládáte do dočasné složky, se automaticky natrvalo ukládají i do Vašeho Flow účtu. Podívejte se na video ukázku.

Nemáte-li ještě svůj bezplatný účet ve Flow, založte si ho! Osobní účet Flow nabízí 2GB prostor pro ukládání plných textů a sdílení složek (s omezeným sdílením plných textů) s deseti dalšími uživateli Flow.

Placená institucionální licence pak nabízí každému uživateli ještě větší prostor, neomezené možnosti sdílení a administrátorům řadu dalších nadstavbových služeb. Dostupná je recenze služby Flow z únorového čísla Smart Libraries Newsletter.

Viac informácií

Nová série e-knih zaměřená na otorinolaryngologii a chirurgii hlavy a krku 31. 7. 2014 - Wolters Kluwer - Ovid

Vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins přichází s novou knižní sérií zaměřenou na nejnovější techniky v oboru otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Master Techniques in Otolaryngology – Head and Neck Surgery (celkem 7 svazků). Tituly jsou vydávány postupně, v online podobě jsou k dispozici v rozhraní Books@Ovid. E-knihy je možné získat formou jednorázového nákupu nebo ročního předplatného.

Edice zpřístupňuje nejnovější poznatky předních odborníků z celého světa a detailně dokumentuje pokroky v oblasti endoskopických a otevřených chirurgických zákroků. Zabývá se tématy jako onkologie hlavy a krku, rekonstrukční chirurgie, chirurgie lební baze, rhinologie, estetická chirurgie, otologie, štítná žláza, příštítná tělíska, slinné žlázy, vedlejší nosní dutiny a nosohltan. Texty jsou doplněny barevnými fotografiemi a nákresy.

Součástí jsou tyto svazky:

Viac informácií

Paliatívna starostlivosť v UpToDate 31. 7. 2014 - UpToDate

Spoločnosť Wolters Kluwer Health rozšírila UpToDate o 22. lekársku špecializáciu – paliatívnu starostlivosť. Šéfredaktormi modulu sú J Andrew Billings, MD a Susan D Block, MD. UpToDate: Palliative Care obsahuje takmer 150 tém pre lekárov rôznych špecializácií a na vzdelávanie pacientov.

Zamerané sú na zlepšenie symptómov a poskytovanie najlepšej možnej kvality života pacientov, ktorí čelia vážnym ochoreniam. Témy integrujú do praxe najnovšie informácie o paliatívnej starostlivosti z klinického i psychosociálneho hľadiska. Zahŕňajú odporúčania založené na dôkazoch na vyhodnocovanie a zvládanie bolesti aj nebolestivých príznakov u pacientov z pohľadu mnohých odborov:

 • General principles of palliative care
 • Non pain symptoms: Assessment and management
 • Pain: Assessment and management
 • Psychosocial issues
 • Selected end stage conditions
 • Special sites of care and allied health professions

Všetky témy – písané exkluzívne pre UpToDate – prejdú rozsiahlym odborným recenzným hodnotením, aby odporúčania boli presné a spoľahlivé. Súčasťou sú odkazy na pramene (napr. PubMed a Cochrane library). Určené sú pre klinickú prax aj vzdelávacie programy paliatívnej starostlivosti. Nová špecializácia je teraz k dispozícii online pre predplatiteľov UpToDate.

Viac informácií

5 miliónov skladieb pribudlo do kolekcií Music Listening 30. 7. 2014 - Alexander Street Press

Alexander Street Press pridal vyše 5,2 milióna skladieb do audio databáz. Nové streamované hudobné diela šesťnásobne rozširujú kolekciu Music Online: Premium, resp. Music Online: Listening a ich súčasti bez navýšenia ceny. Nové nahrávky pochádzajú najmä od nezávislých vydavateľstiev:

 • 4 milióny záznamov nezávislej populárnej hudby – alternatívny rap, metal, grunge, punk, kresťanský rock a žuvačkový pop
 • 1,4 milióna záznamov world music – turecký folk, worldbeat, indická karnatická hudba a J-pop
 • 390 000 amerických piesní, od interpretov, ako sú Roosevelt Sykes, B. B. King, Hank Williams, Johnny Cash, Al Dexter & His Troopers a Kenny Rogers a ďalších
 • 396 000 klasických diel v podaní umelcov, akými sú Bjorling, Andre Previn, Berlin Philharmonic, Luciano Pavarotti, Georgi Badev, Glenn Gould atď.
 • 441 000 jazzových skladieb, zastúpení sú napr. Count Basie, Ahmad Jamal Trio, Bix Beiderbecke, King Oliver, Sidney Bechet, Zoot Sims, Frank Sinatra a Billie Holiday

Viac informácií

OECD iLibrary: nové rozhranie 30. 7. 2014 - OECD

OECD Publishing predstavilo vynovené rozhranie OECD iLibrary. Na základe odozvy od používateľov sú k dispozícii úplne nové funkcie:

 • Navigačná lišta dostupná zo všetkých webových stránok zlepšuje prístup k informáciám podľa štátov Browse by Country a tém Browse by Theme.
 • Ďalšia funkcia na navigačnej lište umožňuje vybrať súčasne viacero tém a štátov Browse by Theme & Country.
 • Catalogue na lište zachováva prístup k publikáciám podľa kategórie a typov dokumentov (knihy, výskumné štúdie, štatistiky a ročenka), ako aj výkladovým slovníkom.
 • Na stránke s výsledkami vyhľadávania sa dá filtrovať nájdené informácie pomocou ďalších kľúčových slov, dátumov a druhov dokumentov.
 • Stránky databáz zobrazujú aj súvisiace tabuľky z relevantných publikácií, ku ktorým majú predplatitelia prístup. Napr. OECD Agriculture Statistics
 • Stránky s databázovými tabuľkami (datasets) zobrazujú náhľad údajov, aby používatelia videli, aké údaje sú zahrnuté. Napr. Population
 • Indikátory z portálu OECD Data sú dostupné aj v OECD iLibrary. Nahrádzajú Key tables, ktoré zostávajú, ale už nie sú aktualizované. Napr. Gross domestic product (GDP)

Dostupná je aj beta verzia portálu OECD Data – s tabuľkami, mapami a grafmi – prepojená s OECD iLibrary.

Viac informácií

Knovel spustil Knovel Unit Converter 3.0 12. 7. 2014 - Knovel Corporation

Nové funkcie na prispôsobenie prevádzača jednotiek

 • My Units: Vytvorte si vlastné jednotky a uložte si ich pre budúce použitie.
 • Označte hviezdičkou obľúbené jednotky, aby ste ich mohli triediť a rýchlo sa k nim dostať.
 • My Settings: Zadajte si v osobnom nastavení dôležité hodnoty, zvoľte si metrický alebo americký systém jednotiek a výstupné hodnoty zápisov.

Viac sa o personalizácii dozviete v príručke.

Tabuľky Wire Gauge Conversions
Konverzné tabuľky hrúbky káblov obsahujú priemer a plochu prierezu, ďalej hmotnosť vodiča v americkom i metrickom systéme z materiálov:

 • oceľ
 • pozinkovaná oceľ
 • nerezová oceľ
 • hliník

Využite prevádzač jednotiek, je voľne dostupný.

Knovel Unit Coverter je dostupný ako samostatná aplikácia pre všetkých záujemcov a pre používateľov aj z interaktívnych tabuliek Knovel Library. Môžete si vybrať z vyše 1000 jednotiek a 80 veličín, využívať matematické funkcie alebo vytvoriť vlastné jednotky z kombinácií dostupných jednotiek a vlastností.

Všetky funkcie na prispôsobenie prevádzača jednotiek podľa svojich potrieb môžu využívať všetci predplatitelia, ktorí si vytvoria osobný účet My Knovel, a záujemcovia, ktorí majú prístup ku Knovel Promotional Package.

Viac informácií

Harvard University Press vydáva online knihy z rokov 1898 až 2006 11. 7. 2014 - De Gruyter

Na platforme DeGruyter je sprístupnených 2800 pôvodne rozobraných vydaní kníh vydavateľstva Harvard University Press z rokov 1898 až 2006.

Dostupné sú ako celá kolekcia, tematické balíčky alebo jednotlivé tituly. Zastúpené sú spoločenské vedy, medicína, prírodné vedy, humanitné a umenovedné odbory.

Viac informácií

Diela 18. storočia v Oxford Scholarly Editions Online 10. 7. 2014 - Oxford University Press

Oxford Scholarly Editions Online sú rozšírené o 90 nových vedeckých vydaní poézie a prózy od autorov aktívnych v rokoch 1700 – 1788. V dvoch nových moduloch sú práce aj od Jonathana Swifta, Christophera Smarta, Davida Humea a Samueal Johnsona:

Viac informácií

Hodnocení a rating expertů v Transplant Library 10. 7. 2014 - Evidentia Publishing

V databázi Transplant Library, která poskytuje snadný přístup k evidence-based informacím týkajícím se všech aspektů orgánové transplantace, je nyní u nově přidaných záznamů k dispozici odborná recenze „Expert Reviews“ (ukázka).

Tým recenzentů čítá přes 100 odborníků z celého světa. Zároveň jsou nové studie ohodnoceny z hlediska potenciálního významu pro současnou klinickou praxi „Clinical Impact Rating“. Novinkou je označení klíčových studií „Practice Changing Studies“.

Kromě těchto unikátních údajů obsahuje každý záznam v databázi také bibliografické údaje, abstrakt, odkaz na plný text (volně dostupný/placený), typ orgánu, informace o financování a registrační číslo pokusu.

Databázi, která je pravidelně aktualizována, vytváří CET – Centre for Evidence in Transplantation pod vedením Petera Morrise, ve spolupráci s The Royal College of Surgeons of England a London School of Hygiene & Tropical Medicine. Zdarma je k dispozici elektronický newsletter Transplant Trial Watch – pravidelné zasílání nejnověji publikovaných informacích o transplantacích orgánů na váš e-mail.

Viac informácií

Tusculum Sammlung: 90. výročie edície klasickej literatúry a filozofie 10. 7. 2014 - De Gruyter

Pri príležitosti 90. výročia série Sammlung Tusculum, vydavateľstvo De Gruyter vytvorilo knižnú kolekciu Tusculum Online. Obsahuje viac než 270 kníh klasickej filozofie a literatúry vydaných v rokoch 1923 až 2013. Je to najrozsiahlejšia zbierka gréckej a latiskej literatúry v pôvodnom jazyku s vynikajúcim nemeckým prekladom a faktickými poznámkami.

Súčasťou sú:

 • diela Cicera, Ovídia, Horatia, filozofické spisy Platóna, Sofoklove drámy, prírodné dejiny od Plínia,
 • dôležité štandardné vydania, ako je Vorsokratiker (redaktor: Laura Gemelli Marciano) a
 • vzácne publikácie, ako je Hierokles/Phi­lagrios, Philogelos, der Lachfreund (redaktor: Andrea Thierfelder, 1968).

Viac informácií