ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Historické časopisy ilustrujú životný štýl a užitkové umenie 20. storočia 7. 12. 2016 - ProQuest

Po módnych časopisoch Vogue, The Harper's Bazaar Archive a Women's Wear Daily pokračuje ProQuest v digitalizácii historických vydaní známych časopisov pre ženy od ich prvého vydania do roku 2005 pre výskum spoločenských, historických a kultúrnych trendov 20. storočia, v niektorých prípadoch aj konca 19. storočia.

V Women’s Magazine Archive obsahuje šesť titulov Better Homes & Gardens (1922 – 2005), Chatelaine (1928 – 2005), Good Housekeeping (1885 – 2005), Ladies’ Home Journal (1883 – 2005), Parents (1926 – 2005) a Redbook (1903 – 2005). Dobre poslúžia vedcom zameraným na témy, ako rodinný život, domov, zdravie, kariéra, móda a kultúra. Každé vydanie je zdigitalizované od prvej po poslednú stránku. Rovnako ako u ostatných historických časopisov spracované sú všetky články aj efemérne, akými je reklama.

Po dokončení bude obsahovať zdigitalizovaných 1,7 milióna strán.

Viac informácií

Brill E-Books: nové edície pre humanity 6. 12. 2016 - Brill

Edicíe pribudli do najmä do kolekcie European History and Culture E-Books Online:

Ďalej do kolekcií:

Počas roku 2016 začala vychádzať aj nová špecializovaná kolekcia edície Handbook of Oriental Studies: Ancient Near East Online.

Zoznámte sa s obsahom cez voľne dostupné vyhľadávanie, abstrakty a open access knihy.

Viac informácií

Nový multidisciplinární časopis orientovaný na výzkum v nanotechnologiích 6. 12. 2016 - IOP Publishing

Před dvaceti sedmi lety vydavatelství IOP Publishing začalo vydávat Nanotechnology, což byl první vědecký časopis na světě zaměřený na nanovědy. Během čtvrtstoletí prošla oblast nanověd velkým vývojem a hraje stěžejní roli ve vědeckém pokroku a inovacích.

Proto nyní IOP Publishing představuje nový časopisecký titul Nano Futures, který bude orientován výhradně na výzkum s dlouhodobým vlivem na oblast nanotechnologií. Hlavním editorem se stal profesor Mark Reed z Yale University.

Články v Nano Futures budou v průběhu roku 2017 zdarma k dispozici jednotlivým uživatelům, univerzitám, akademickým a výzkumným ústavům.

Viac informácií

Štvrtý diel The Context of Scripture 6. 12. 2016 - Brill

Štvrtý zväzok The Context of Scripture rozširuje online referenčné dielo a nástroj na výskum biblie a starovekého Blízkeho východu o preklady novo-objavených textov a nové preklady známych textov, ktoré osvetľujú literárnu stránku hebrejskej biblie.

Každý článok obsahuje úvod k textu, preklad, komentár a bibliografické ú­daje.

Viac informácií

Aktuálne analýzy a štúdie World Bank 5. 12. 2016 - World Bank Group

World Bank v novembri zverejnila publikácie v edíciách:

Mimo sérií vyšli napr. Becoming a Knowledge-Sharing Organization: A Handbook for Scaling Up Solutions through Knowledge Capturing and Sharing.

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Viac informácií

Brill E-books: nové knižné edície pre medzinárodné právo 5. 12. 2016 - Brill

Do kolekcie International Law E-Books Online pribudli:

S obsahom kníh a časopisov vydavateľstva Brill sa zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie, abstrakty a open access knihy.

Viac informácií

Brill predstavil nové knižné edície pre religionistiku a teológiu 2. 12. 2016 - Brill

Nové edicíe pribudli najmä do kolekcie Religious Studies, Theology and Philosophy E-Books Online:

Jedna do Biblical Studies, Ancient Near East and Early Christianity E-Books Online:

A dve do kolekcie Middle East and Islamic Studies E-Books Online:

Počas roku 2016 začali vychádzať nové špecializované kolekcie pre jedntolivé edície:

Zoznámte sa s obsahom cez voľne dostupné vyhľadávanie, abstrakty a open access knihy.

Viac informácií

E-prednášky o dysfluencii reči v HSTalks 2. 12. 2016 - Henry Stewart Talks

Do HSTalks Biomedical & Life Sciences pribudla séria Speech Dysfluency zameraná na vývinovú aj získanú dysfluenciu reči (zajakavosť a breptavosť). Redaktorkou série je Dr. Sharon Millard z The Michael Palin Centre for Stammering Children, UK. Začína s e-prednáškami:

Rozšírené sú aj existujúce série Topical Talks, Statistical Genetics, Immunotherapy of Cancer, Evolutionary Physiology a Gastroenterology and Hepatology.

Na vydanie v roku 2016 pripravuje HSTalks sériu Adaptive Clinical Trial Design, ďalej počas roku 2017 Nursing, Stroke Prevention, Oral & Maxillofacial Medicine, Ecology, Mitochondria in Health and Disease, The Complement System a Bioinformatics for Metabolomics.

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné ku kolekcii Biomedical & Life Sciences, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným sériám a e-prednáškam. Pedagógovia môžu využiť službu vedeckej poradkyne, ktorá podľa sylabov vášho predmetu vyhľadá relevantné e-prednášky.

Viac informácií

Lexikon des gesamten Buchwesens bude dostupný online 28. 11. 2016 - Brill

Vydavatelství Brill získalo distribuční práva k Lexikon des gesamten Buchwesens (2. vyd. LGB²) od vydavatelství Hiersemann Verlag (Stuttgart, Německo), a rozšiřuje tak své portfolio v oblasti knižní historie a referenčních děl v německém jazyce.

Hlavním editorem právě dokončené devítisvazkové práce je Günther Pflug, bývalý šéf německé národní knihovny. Cílem publikace je zaregistrovat a popsat všechny osoby, instituce, skutečnosti, faktory a postupy, které hrají roli při zprostředkování intelektuálního obsahu mezi autorem a čtenářem, což zahrnuje výrobu, distribuci a příjem knih. Obsahuje kolem 21 000 příspěvků od více než 400 autorů. LGB² je nepostradatelným zdrojem pro studenty a vědce v oboru knihověda, knihovnictví, studium rukopisů, mediálních studií, literatura a kulturologie.

Brill zpřístupní toto dílo online v prosinci 2016. Jednotlivé záznamy jsou obohaceny o další literaturu, obrázky, tabulky a mapy. Na webových stránkách Brill je k dispozici více informací o LGB² Online, zkušební přístup na vyžádání.

Viac informácií