ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Aktuálne analýzy a štúdie World Bank 6. 5. 2017 - World Bank Group

World Bank v apríli zverejnila publikácie najmä v edícii Policy Research Working Papers, ale aj:

Mimo sérií vyšla napr. Enabling the Business of Agriculture 2017.

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Viac informácií

Neurovedy, sociológia a geovedy v Oxford Handbooks Online 5. 5. 2017 - Oxford University Press

Do Oxford Handbooks Online pribudnú tri odbory Neuroscience, Sociology a Earth Sciences.

Každá príručka Oxford Handbooks oboznamuje s témou, skúma hlavné problémy a významné diskusie, kriticky nahliada na bádanie v danom vednom odbore s výhľadom na možný ďalší vývoj. Každá esej má danú štruktúru a slúži ako vstupný bod na začiatku výskumu.

Celé príručky z archeológie, manažmentu, sinológie, literárnej vedy a sociológie v apríli pribudli do existujúcich modulov:

Len v elektronickej verzii vyšli nové články – všetky teraz voľne dostupné:

 • The Pluralism of Legal Pluralisms
 • Hydraulic Fracturing and Legal Frameworks
 • The Mirror, the Lamp, and Public Performances
 • New British Nature Writing
 • Feminist Pedagogy in the Undergraduate Music Survey Course: A Reflective Essay
 • Dynamic Semantics

Viac informácií

Science of Synthesis verzia 4.7 4. 5. 2017 - Thieme Publishing Group

Najnovšia online verzia Science of Synthesis 4.7 (SOS), ktorá je uznávanou referenčnou príručkou poskytujúcou prístup k overeným informáciám o organických syntetických metódach prináša tri zmeny softvéru:

 • nový vyhľadávací nástroj citácií zjednodušuje prístup k článkom v SOS
 • funkcia Hide All Reactions a Show All Reactions umožňuje vo výsledkoch vyhľadávania skryť alebo zobraziť štruktúry/reakcie
 • Bug Fixing s prehľadom odstránených chýb a nových implementáciách v softvéri

Do Special Topics v Science of Synthesis Reference Library pribudli dva zväzky príručky N-Heterocyclic Carbenes in Catalytic Organic Synthesis, spolu 1070 strán. Redaktormi sú S. P. Nolan a C. S. J. Cazin. Do príručky prispelo 79 odborníkov.

Science of Synthesis je priebežne aktualizovaná, každý zväzok je editovaný tímom odborníkov, ktorí dodržiavajú prísne a jasne stanovené kritériá pre výber metód a priebežne sledujú najnovšiu literatúru. Tento zavedený postup zaručuje, že informácie v SOS vždy odrážajú súčasný stav poznania v syntetickej chémii.

Viac informácií

Nejaktuálnější adresář knihoven z celého světa 2. 5. 2017 - DeGruyter

Vydavatelství DeGruyter chystá na červen aktuální vydání přehledů knihoven z celého světa. Publikace bude dostupná také v elektronické podobě, která umožňuje snadné vyhledávání.

World Guide to Libraries 2017 (32. vyd.) obsahuje informace o knihovnách různých typů z celého světa. K dispozici jsou kontaktní údaje, jména vedoucích pracovníků, informace o fondu a o zapojení do systému MVS, o zvláštních sbírkách, členství v národních nebo mezinárodních organizacích, ad. Údaje o cca 42 500 knihovnách z více než 200 zemí.

V případě zájmu o elektronickou verzi nás kontaktujte.

Kompletní katalog De Gruyter pro letošní rok z oboru knihovnictví a informační věda je dostupný online.

Novinky z nabídky open access titulů:

Viac informácií

Konferencia INFORUM 2017: zaregistrujte sa ako ranné vtáča, zľava končí v utorok 25. 4. 2017 - Albertina icome Bratislava

Registrácia na konferenciu INFORUM 2017 je v plnom prúde, zvýhodnené vstupné platí v prípade prihlásenia a úhrady do 2. 5. Celý program a ďalšie užitočné informácie nájdete na www.inforum.cz. Tešíme sa na Vás v termíne 30. – 31. mája na Vysokej škole ekonomickej v Prahe.

V úvodnej časti vystúpi Carl Grant z University of Oklahoma Libraries, ktorý bude zdieľať skúsenosti s premenou univerzitnej knižnice na intelektuálnu križovatku a centrum inovácií. Medzi ďalšími pozvanými rečníkmi uvítame Yvonne Ng z organizácie WITNESS, dlhodobo sa zaoberajúcou archiváciou video záznamov a etickými princípmi v tejto oblasti a Fionu Greig z Veľké Británie, ktorá vyzdvihne význam dizertácií a ich dostupnosti v elektronickej podobe.

Počas stredajšieho popoludnia sa predstaví Kai Karin Geschuhn z Max Planck Digital Library v Nemecku s príspevkom zameraným na iniciatívu Open Access 2020 a zúčastní sa panelovej diskusie Open Access v strede/strete záujmu spolu so zástupcami vydavateľstiev.

Workshopy sa uskutočnia už v pondelok 29. 5. pod vedením Carla Granta a Yvonne Ng. Počas večerného Infomejdanu bude príležitosť stretnúť sa a pobaviť s kolegami z odboru.

Mediálnymi partnermi konferencie sú časopisy ITlib a KNIHOVNA – knihovnická revue. Spolok slovenských knihovníkov a knižníc podporuje aj tento rok účasť zástupcov kolektívnych členských knižníc SSKK. Sme tiež na Facebooku. Oficiálny hashtag konferencie #INFORUMprague.

Viac informácií

Novinky z OECD a pilotní projekt s Altmetric 24. 4. 2017 - OECD Publishing

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Zároveň OECD ve spolupráci s Altmetric spustila pilotní projekt, jehož cílem je sledovat a vyhodnotit vliv více než 120 000 článků, kapitol, publikací, tabulek, grafů a statistických datových souborů dostupných na platformě OECD iLibrary.

V prvé fázi bude možné analyzovat údaje interně prostřednictvím Altmetric Explorer for Institutions, později se v OECD iLibrary objeví u jednotlivých položek typický duhový kruh.

Viac informácií

MedicinesComplete: nové a aktualizované informácie o liečivách v apríli 20. 4. 2017 - Pharmaceutical Press

Počas apríla 2017 boli v MedicinesComplete doplnené a aktualizované publikácie:

 • AHFS Drug Information – 7 nových monografií: Antihemophilic Factor (Recombinant), Fc fusion protein; Asfotase Alfa; Crisaborole; Calcifediol; Meningococcal Group B Vaccine; Factor IX (Recombinant), Fc fusion protein; Factor XIII A-Subunit (Recombinant) a 36 revidovaných monografií
 • BNF – 10 dôležitých zmien, 1 zmena dávkovania a 7 nových príprav
 • BNF for Children – 4 dôležité zmeny, týkajúce sa napr. Antibacterials, Hyoscine butylbromide, 3 nové prípravy: Cilodex® [dexamethasone with ciprofloxcin], Oncaspar [pegaspargase], Spectrila® [asparaginase]
 • Herbal Medicines – 2 nové monografie: Bitter Orange, Cocoa, revidované: English Ivy, Marshmallow a ďalšie
 • Stockley's Drug Interactions – 226 nových a 107 aktualizovaných alertov
 • Stockley's Herbal Medicines Interactions – nové monografie Caraway, English Ivy, Eucalyptus, Marshmallow, revidované monografie Bitter Orange, Cocoa a ďalšie

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k MedicinesCom­plete alebo niektorej z publikácií, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným monografiám.

Viac informácií

Ušetrite za nákup e-kníh, ktoré už máte v tlačenej podobe 20. 4. 2017 - ProQuest

Šetrite miesto na regáloch a zabezpečte vašim používateľom ľahký prístup k najžiadanejším knihám online. ProQuest ponúka zľavu na e-verziu u knižných titulov vybraných vydavateľstiev, ktoré už vaša knižnica vlastní v tlačenej podobe.

Aktuálne sa zľava týka kníh vyše 70 vydavateľstiev vrátane American Mathematical Society, American Psychological Association, American Society for Microbiology, Cambridge University Press, CRC Press, Encyclopaedia Britannica, Harvard University Press, IGI Global, IOS Press, MIT Press, Oxford University Press, Royal Society of Chemistry, S. Karger, Springer Publishing Company, Taylor & Francis, Wiley a Wolters Kluwer. E-knihy možno sprístupniť na platformách ProQuest Ebook Central, ebrary nebo EBL.

Zľavu 50% môžete získať do 31.12. 2017.

Viac informácií

Diagnostika duševných porúch v Counseling and Therapy in Video 19. 4. 2017 - Alexander Street, a ProQuest Company

Alexander Street vydá piatu kolekciu Counseling and Therapy in Video so vzdelávacími videami od Symptom Media zameranými na diagnostiku duševných porúch a chorôb.

Kolekcia pomáha študentom naučiť sa lepšie rozpoznať a správne diagnostikovať príznaky duševných porúch podľa DSM-5®/ICD-10, prehĺbiť kompetencie a hodnotiace schopnosti, ako aj využiť abstraktné teórie v praxi. Po ukončení bude obsahovať vyše 400 videí podľa klasifikácie DSM-5®/ICD-10 rozdelených na:

 • ADHD Series
 • Violence Series
 • Eating Disorders Series
 • PTSD Series
 • Substance Related and Addictive Disorders
 • Child and Adolescent Series

Videá sú dlhé od 30 sekúnd po 15 minút. U 90 videí sú k dispozícii dve verzie filmu. Jedna oboznámi študentov so symptómami a druhá im umožní urobiť diagnózu.

Samozrejmosťou sú nástroje na vytváranie klipov, playlistov, integráciu do e-learningových systémov, citácie, zdieľanie, zobrazovanie na mobilných zariadeniach a ďalšie. Novinkou je indexácia a možnosť vyhľadávať videá podľa sérií DSM-5®/ICD-10 a duševného stavu. Do konca roku 2021 pribudne 150 videí.

Viac informácií

OECD získalo cenu medzinárodného publikovania 14. 4. 2017 - OECD Publishing

OECD Publishing, ktoré vydáva publikácie OECD, OSN, Commonwealthu, združenia Norden a ďalších medzinárodných organizácií, získalo na Londýnskom knižnom veľtrhu hlavnú cenu 2017 Academic and Professional Publisher Award.

Ceny The International Excellence Awards udeľuje každoročne počas veľtrhu Publishers Association v spolupráci Research Information, časopisom vydávaným Europa Science Ltd. Rozhodcovia ocenili OECD Publishing a platformu OECD iLibrary za inovatívny spôsob publikovania a podporu pre rozmanité jazyky a používateľov.

Okrem vlastných publikácií na platforme OECD iLibrary, sprístupňuje aj materiály International Telecommunication Union, International Energy Agency, Commonwealthu, severoeurópskych štátov či Organizácie spojených národov.

Viac informácií