ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Jesenné podujatia volajú 3. 9. 2015 - Albertina icome Bratislava

Aj keď bol záver leta mimoriadne slnečný, všetkým už je podľa kalendára jasné, že pomaly končí a začne jeseň. A jeseň zároveň prináša množstvo tradičných odborných konferencií, kde sa budeme tešiť na stretnutia s vami.

V prvej polovici septembra sa objavíme na konferencii Knihovny současnosti (Olomouc, 8. – 10. 9 .2015). V Liptovskom Jáne sa zúčastníme celoslovenskej konferencie Knižnice 2015 (29. a 30. 9. 2015).

Október prinesie konferenciu Bibliotheca academica (Ostrava, 13. a 14. 10. 2015). Nájdete nás v spoločnom stánku s ProQuestom, kde si budete môcť, okrem iného, pozrieť nové rozhranie pre elektronické knihy ProQuest Ebook Central.

Pokiaľ sa na niektorú z týchto akcií chystáte a chcete si s nami dohodnúť stretnutie vopred, kontaktujte nás. Rozbiehame tiež tradičný kolotoč školení na začiatok zimného semestra – pokiaľ chcete pre svojich používateľov nejaké šité na mieru, ozvite sa nám. Radi za vami pricestujeme.

Viac informácií

28. 9. vypukne jesenná súťaž Knovel Academic Challenge 2. 9. 2015 - Knovel

Súťaž Knovel Academic Challenge je určená pre poslucháčov vysokých škôl, ktoré majú prístup k službe Knovel. Cieľom je odpovedať na otázky s využitím vyhľadávania v Knoveli.

Víťazi budú odmenení – v hre je napr. Apple iPad Air with Wi-Fi, reproduktor SONOS, darčekové poukážky Amazon a ďalšie. V minulých ročníkoch sa dobre umiestnili aj študenti z Českej a Slovenskej republiky.

Súťaž potrvá dva mesiace, podmienkou je registrácia študenta. Registrovať sa – a tiež získať zaujímavé ceny – môžu počas súťaže aj vyučujúci a knihovníci, a to na základe zaslania návrhov na súťažné otázky.

Súťažné otázky a celú súťaž sa dá vhodne zakomponovať do výučby.

Viac sa dozviete v súťažných podmienkach. Či má vaša škola prístup ku Knovelu, si overíte jednoducho napr. na www.infozdroje.sk a www.infozdroje.cz.

Neváhajte a zapojte sa. Držíme palce!

Viac informácií

Oxford Reports on International Law s dvoma novými modulmi 2. 9. 2015 - Oxford University Press

Oxford University Press rozšíril Oxford Reports on International Law o moduly, ktoré kompilujú a analyzujú významné rozhodnutia súdnych dvorov Európskej únie a medzinárodných a regionálnych obchodných organizácií, ako je NAFTA, EFTA, ASEAN a MERCOSUR z hľadiska medzinárodného prá­va.

Správy – písané a aktualizované tímami odborníkov na európske právo a medzinárodné obchodné právo – vysvetľujú význam každého prípadu a jeho dopad. Cez Oxford Law Citator sú prepojené so správami iných jurisdikcií, primárnymi materiálmi.

Viac informácií

Nové e-prednášky pre biomedikov a lekárov v HSTalks 1. 9. 2015 - Henry Stewart Talks

Od začiatku roku 2015 pribudli do Kolekcia HSTalks Biomedical & Life Sciences nové série e-prednášok:

Henry Stewart Talks priebežne dopĺňa e-prednášky aj do existujúcich sérií.

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné ku kolekcii Biomedical & Life Sciences, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným sériám a e-prednáškam.

Viac informácií

Nové e-prednášky v HSTalks Marketing & Management 1. 9. 2015 - Henry Stewart Talks

Od začiatku roku 2015 pribudli v kolekcii Business & Management od Henry Stewart Talks dve nové série:

Nové e-prednášky pribudli aj do sérií:

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné ku kolekcii Business & Management, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným sériám a e-prednáškam.

Viac informácií

Primárny zdroj pre každého, kto skúma dejiny Perzského zálivu, Ománu a Arabského poloostrova 1. 9. 2015 - Brill

Brill vydal online Gazetteer of the Persian Gulf, Oman and Central Arabia Online. Je jedným z najvýznamnejších európskych primárnych zdrojov pre štúdium štátov Perzského zálivu a Saudskej Arábie od 17. do začiatku 20. storočia. Pre britskú vládu miestopis zostavil a napísal John Lorimer Gordon (1870–1914), úradník indickej civilnej služby. Slúžil ako encyklopédia pre britských diplomatov a odtajnený bol v r. 1955.

Bohatstvo historických, politických, geografických a genealogických údajov, z ktorých Lorimer zložil miestopis, pochádza z oficiálnych dokumentov britskej vlády v Indii a Zálive, od britských námorných a vojenských inštitúcií, z archívov Východoindickej spoločnosti, výskumu a prieskumov z prvej ruky.

Genealogické tabuľky vládnucích rodov budú doplnené začiatkom roku 2016.

Viac informácií

Štatistiky z IMF eLibrary cez nový portál 1. 9. 2015 - International Monetary Fund

Začiatkom roka Medzinárodný menový fond voľne sprístupnil štatistiky z IMF eLibrary. Od 1. 9. 2015 zanikne web stránka elibrary-data.imf.org, na ktorej boli pôvodne dostupné a bude presmerovaná na nový portál so štatistickými údajmi IMF.

Pokiaľ už máte osobné meno a heslo na prístup k stránke elibrary-data.imf.org, bude vám platiť aj na novej platforme. Vyhľadávania a štatistiky uložené v osobnom účte [My Data], si vytvorte a uložte odznova na data.imf.org.

Časopisy a knihy zostávajú dostupné formou predplatného.

Viac informácií

Časopisy LWW získali 20 cien od American Society of Healthcare Publication Editors 31. 8. 2015 - Wolters Kluwer - Ovid

Časopisy Lippincott Williams & Wilkins získali 20 cien v 18 kategóriách od American Society of Healthcare Publication Editors. ASHPE každoročne oceňuje články a publikácie svojich členov podľa redakčnej úrovne, dizajnu, tlačeného a online vydania.

Medzi zlatými víťazmi sú:

Viac informácií

Učebnicový základ pro studenty zemědělství, veteriny a environmentalistiky 31. 8. 2015 - CABI Publishing

Vydavatelství CABI představilo na konci července online kolekci vybraných učebnic určenou akademickým institucím a zaměřenou na výuku v předmětech zemědělství, veterinářství, životní prostředí, zahradnictví, lidské zdraví, věda o půdě a cestovní ruch. Aktuálně je v kolekci CABI Choice eTextBooks 44 titulů a další budou průběžně přibývat.

E-knihy jsou ve formátu HTML a PDF s možností texty anotovat a tisknout. Dostupné jsou jednotlivě na platformě ProQuest (online i offline čtení) formou jednorázového nákupu, kompletní seznam titulů je k dispozici.

Viac informácií

Z Google Scholar nyní prolinkováno přímo do ProQuestu 31. 8. 2015 - ProQuest

Uživatelé Google Scholar již v tuto chvíli ve výsledcích vyhledávání (pod odkazem Všechny verze) vidí přímé odkazy na plné texty v kolekcích na platformě proquest.com. Zindexovány byly odborné časopisy, materiály z konferencí a working papers v těchto oborech:

  • Business (Accounting & Tax, Banking Information, Career and Technical Education, Asian Business, European Business, a Entrepreneurship)
  • Social Science (Criminal Justice, Education, Library Science, Political Science, Psychology, Religion, Social Science, a Sociology)
  • Healthcare (Family Health, Health and Medical, Health Management, Nursing & Allied Health, a Public Health)
  • Technology (Engineering, Pharmaceutical, Telecommunications, Advanced Technologies & Aerospace, a Military)
  • Science (Agriculture, Aquatic Science, Atmospheric Science, Biological Science, Computer Science, Earth Science, Environmental Science, Materials Science, a Science)
  • Humanities (Music, Performing Arts, a Arts & Humanities)

Tato novinka by měla usnadnit uživatelům přístup k předplacenému obsahu a podpořit využití. Autorizovaní uživatelé ProQuest budou na základě IP adres automaticky rozpoznáni, a dostanou se k plnému textu, uživatelům bez předplatného se zobrazí citace a abstrakt nebo první strana dokumentu.

Viac informácií