ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Tipy na rok 2018: nedržte nízkotučnú diétu, jazdite na bicykli, odpustite si pohár vína a doprajte si šálku kávy 9. 1. 2018 - Altmetric

K dispozícii je prehľad top 100 akademických článkov, ktoré boli celosvetovo najčastejšie zdieľané a diskutované na sociálnych sieťach v roku 2017. Poradie vychádza z alternatívnych metrík (altmetrics), ktoré zaznamenávajú zdieľanie cez mainstreamové masmédiá, blogy, Wikipediu, YouTube, online citačné manažéry, sociálne siete a vedecké diskusné fóra.

Mnoho z najdiskutova­nejších článkov z Altmetric Top 100 rieši aktuálne problémy dnešnej doby, napr. rodové stereotypy, stigma duševných chorôb, roboty preberajúce prácu ľudí alebo dôsledky zmeny podnebia.

Na prvých troch miestach sú články zamerané na aspekty zdravia, ktoré sa priamo týkajú širokej populácie – prvý z nich prichádza so zistením, že na rozdiel od všeobecného presvedčenia môže mať nízkotučná diéta za následok vyššie riziko predčasného úmrtia. Druhá najčítanejšia štúdia zistila, že pracovný stres, ktorému čelia doktorandi, môže významne ovplyvniť ich duševné zdravie. A tretia štúdia v poradí dospela k záveru, že pacienti liečení ženami mali výrazne nižšiu úmrtnosť.

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch je vyše polovica článkov v top 100 zameraná na medicínu a zdravie. Mnohé z nich skúmali zdravotné dôsledky rôznych potravín a nápojov. Pitie kávy má pozitívny vplyv na zdravie mužov a žien, ale aj umiernená konzumácia alkoholu nemá dobrý vplyv na mozog, vhodné je tiež vyhnúť sa umelým sladidlám v nápojoch, zato každodenná jazda na bicykli do práce znižuje riziko predčasného úmrtia až o 40 % a odporučiť možno aj pravidelnou konzumáciu čokolády s vysokým obsahom kakaa, ďalej ovocia a zeleniny alebo orieškov.

Zoznam možno prehľadávať podľa tém, názvu časopisu, inštitúcie, krajiny alebo prístupového modelu (zdarma, otvorený, platený).

 • Nature je časopis s najvyšším počtom článkov na zozname (16)
 • 53 % článkov sa objavuje v lekárskych časopisoch alebo je určených pre lekárov
 • v zozname prevládajú tri lekárske časopisy – The Lancet, BMJ a JAMA
 • 69 z prvých 100 článkov má aspoň jedného autora z americké inštitúcie
 • Harvard (11), Cambridge University (7) a University College London (6) sú inštitúcie s najviac článkami na zozname
 • 49 % článkov je voľne dostupných (oproti 47 % v predchádzajú­com roku)
 • 31 % článkov bolo publikovaných v režime open access

Viac informácií

Analýzy a štúdie World Bank 5. 1. 2018 - World Bank Group

World Bank v novembri a decembri 2017 zverejnila výskumné štúdie State and Trends of Carbon Pricing 2017, Global Investment Competitiveness Report 2017/2018: Foreign Investor Perspectives and Policy Implications a Global Financial Development Report 2017/2018: Bankers without Borders.

Ďalšie publikácie vyšli najmä v edíciách Policy Research Working Papers, Disease Control Priorities, ďalej v sériách:

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Viac informácií

Magazín CHOICE ocenil platformu CAB Direct, přečtěte si recenzi 5. 1. 2018 - CABI Publishing

Platforma CAB Direct, která je přístupovým rozhraním pro databáze CAB Abstracts a Global Health, získala za rok 2017 od magazínu CHOICE ocenění Outstanding Academic Title.

CAB Direct aktuálně poskytuje přístup k 12 milionům bibliografických záznamů (včetně více než 416 000 plných textů). Producentem je nezisková organizace CABI (Centre for Agriculture and Biosciences International).

CHOICE ve své recenzi hodnotí platformu takto: „Vyhledávání je intuitivní a dokumenty se rychle načítají. Online CAB tezaurus nabízí řízený slovník téměř 2,5 milionu deskriptorů v angličtině a ve všech hlavních evropských jazycích. Dobře zpracovaná nápověda umožňuje výzkumníkům zvýšit jejich dovednosti při přípravě rešeršní strategie. Vědci mohou organizovat své vyhledávací aktivity do složek, zvýraznit si vyhledané záznamy, anotovat je a sdílet s ostatními.“ K dispozici je kompletní recenze.

Outstanding Academic Title list je každoroční top výběr recenzovaných akademických knižních publikací a online zdrojů, které byly editory magazínu Choice v předchozím roce recenzovány (v aktuálním seznamu za rok 2017 je 504 tištěných knih a e-zdrojů, z celkových 5 300 recenzovaných titulů).

Viac informácií

Knižná kolekcia American Nurses Association 4. 1. 2018 - Wolters Kluwer - Ovid

Kolekcia 68 kníh najväčšej odbornej ošetrovateľskej organizácie v USA. Súčasťou novej kolekcie je edícia Nursing Standards, ako aj ťažiskové knihy o etike, kvalite a manažmente v ošetrovateľstve ako aj pre jednotlivé špecializácie.

Kolekcia sprístupňuje knihy, ktoré vyšli na platforme Ovid v roku 2017:

 • Errors of Omission: How Missed Nursing Care Imperils Patients
 • Guide to the Code of Ethics for Nurses with Interpretive Statements: Development, Interpretation, and Application
 • Bounce Forward: The Extraordinary Resilience of Nurse Leadership
 • Clinical Research Nursing: Scope & Standards of Practice

…ako aj knihy s vysokým hodnotením podľa zoznamu Doody`s:

 • Care Coordination: The Game Changer: How Nursing is Revolutionizing Quality Care
 • Correctional Nursing: Scope and Standards of Practice
 • Neonatal Nursing: Scope and Standards of Practice
 • Nursing Informatics: Scope and Standards of Practice
 • Palliative Nursing: An Essential Resource for Hospice and Palliative Nurses – Scope and Standards of Practice
 • a ďalšie

Viac informácií

Kolekcia kníh z psychológie a psychiatrie od Hogrefe 3. 1. 2018 - Wolters Kluwer - Ovid

Kolekcia 53 kníh významného vydavateľstva vedeckých kníh a príručiek z psychológie, psychiatrie a o duševnom zdraví Hogrefe Publishing. Zastúpené sú témy autizmus, zneužívanie návykových látok, sexuálne násilie, sebevraždy, depresie, psychoterapia, nástroje duševného zdravia a ďalšie.

V kolekcii sú knihy s vysokým hodnotením podľa zoznamu Doody`s:

 • Autism Spectrum Disorder
 • Binge Drinking and Alcohol Misuse
 • Dynamics of Autobiographical Memory, The
 • Elimination Disorders in Children and Adolescents
 • a ďalšie

Viac informácií

Najlepšie knihy pre ošetrovateľstvo za rok 2017 29. 12. 2017 - Wolters Kluwer

American Journal of Nursing (AJN), časopis vydavateľstva Lippincott Williams & Wilkins, zverejnil víťazov prestížnej súťaže Book of the Year Awards za rok 2017. AJN zverejňuje zoznam vybraných kníh pre ošetrovateľstvo od roku 1969. Víťazov v 20. kategóriách vyberá panel porotcov. Na zozname sú:

 • Medical Imaging for the Health Care Provider: Practical Radiograph Interpretation
 • Wong's Essentials of Pediatric Nursing
 • Public Health Nursing: Practicing Population-Based Care
 • Nurse Anesthesia Pocket Guide: A Resource for Students and Clinicians
 • Using Nursing Research to Shape Health Policy
 • Freestanding Birth Centers: Innovation, Evidence, Optimal Outcomes
 • Quality and Safety in Nursing: A Competency Approach to Improving Outcomes
 • Burns and Grove's The Practice of Nursing Research: Appraisal, Synthesis, and Generation of Evidence
 • Integration of Palliative Care in Chronic Conditions: An Interdisciplinary Approach
 • Building a Culture of Ownership in Healthcare: The Invisible Architecture of Core Values, Attitude, and Self-Empowerment
 • Therapeutic Communication in Mental Health Nursing: Aesthetic and Metaphoric Processes in the Engagement with Challenging Patients

Úplný zoznam titulov za rok 2017 je k dispozícii v aktuálnom čísle časopisu. Väčšina ocenených titulov je k dispozícii v elektronickej podobe na ProQuest Ebook Central, Ovid a ďalších online platformách.

American Journal of Nursing je najstarší a najváženejší časopis pre ošetrovateľstvo na svete. Je recenzovaný a založený na princípoch medicíny založenej na dôkazoch.

Viac informácií

PF 2018 20. 12. 2017 - Albertina icome Bratislava

Rok 2017 pomaly končí a to je podľa nás ten správny okamžik poďakovať vám za vašu priazeň v tomto roku. Prajeme vám radostné sviatky plné kúzelných chvíľ s vašimi blízkymi a všetko najlepšie do nového roku!

Vaša AiB

Ilustrácia Eva Holická

Viac informácií

Aktualizované knihy v kolekciách na McGraw-Hill Medical 16. 12. 2017 - McGraw-Hill Professional

Vydavateľstvo McGraw-Hill rozšírilo AccessMedicine o nové vydania kníh CURRENT Practice Guidelines in Primary Care 2018, Poisoning & Drug Overdose, Essentials of Clinical Geriatrics a aktualizovalo kapitoly v Harrison’s Prin­ciples of Internal Medicine.

Do špecializovaných kolekcií pribudli:

 • AccessPharmacy – 2018 NAPLEX® Online Question Bank, 6. vydanie Drug Information: A Guide for Pharmacists a prípadové štúdie Pharmacotherapy Casebook: A Patient-Focused Approach, 10e
 • AccessBiomedi­calScience – 7. vydanie Sherris Medical Microbiology
 • AccessPhysiot­herapy – 3. vydanie Cardiovascular and Pulmonary Physical Therapy: An Evidence-Based Approach a prípadové štúdie Therapeutic Modalities
 • AccessObGyn – Case Files: Ob/Gyn 5th ed.
 • AccessNeurology – 10. vydanie Clinical Neurology, prípadové štúdie Neurology 3e a Neuroradiology Case Review
 • F.A. Davis PT Collection – 7. vydanie Therapeutic Exercise: Foundations and Techniques a videá

Medicínske knihy vydavateľstva McGraw-Hill sú v elektronickej podobe dostupné pre organizácie len v kolekciách Access…. Okrem samotných textov obsahujú aj multimédiá a nástroje pre klinickú prax a vzdelávanie.

Viac informácií

Hot Topics: interdisciplinárne knižné kolekcie od Cambridge University Press 15. 12. 2017 - Cambridge University Press

Vydavateľstvo Cambridge University Press predstavilo nové interdisciplinárne knižné kolekcie Hot Topics:

Na výber sú aj kolekcie Capitalism, Data privacy & protection, Ecology & environment, Energy, Nanotechnology, Neuroscience, Network science, Petroleum science, Systems biology a The good student. Zoznamy titulov pošleme na vyžiadanie.

Viac informácií

V soutěži Royal Society získala čestné uznání fotografie českého astronoma 14. 12. 2017 - Royal Society Publishing

V prosinci byly vyhlášeni vítězové letošní fotografické soutěže Royal Society Publishing Photography competition 2017, která je určena pro vědce.

Zastoupení zde má také česká věda, protože v kategorii Astronomie získala čestné uznání fotografie Petra Horálka, gratulujeme! Oceněné fotografie publikoval na svých stránkách také deník The Guardian.

Viac informácií