ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

ProQuest implementuje podporu SUSHI pro e-knihy 5. 6. 2017 - ProQuest

Společnost ProQuest implementovala podporu pro SUSHI (Standardised Usage Statistics Harvesting Initiative) na platformě Ebook Central. Dostupné je tak automatizované stahování statistických přehledů prostřednictvím protokolu SUSHI – jedná se o reporty COUNTER 4 – BR1, BR2, BR3, BR5 a PR1. Ebook Central SUSHI je kompatibilní s různými SUSHI klienty a ERM systémy (včetně Ex Libris Alma, OCLC WorldShare, ad.). Bližší informace pro nastavení přes LibCentral zde.

Prohlédněte si nejnovější tituly dostupné přes Ebook Central, zobrazit si lze seznam pro konkrétní obor.

Viac informácií

Vychádza Max Planck Encyclopedia of Comparative Constitutional Law 27. 5. 2017 - Oxford University Press

Oxford University Press predstavil nový zdroj pre ústavných právnikov, akademikov a študentov – Max Planck Encyclopedia of Comparative Constitutional Law. Online encyklopédia komparatívnych článkov rozširuje Oxford Constitutional Law, ktorá doteraz sprístupňovala súčasné znenia všetkých štátov a ich autonómnych častí a analytické komentáre. Začne so 70 článkami, naplánovaných je 570.

Encyklopedické články vychádzajú z formy článkov v Max Planck Encyclopedia of Public International Law – zaoberajú sa témami, ktoré sa snažia najlepšie pokrytie podstaty, charakteru, vývoja a histórie ústavného práva z globálneho hľadiska.

Šéfredaktormi sú Prof. Dr. Rainer Grote, LL.M., Dr. Frauke Lachenmann a Prof. Dr. Dr. h.c. Rüdiger Wolfrum.

S encyklopédiou sa môžete oboznámiť cez voľne dostupné vyhľadávanie a výber článkov:

Viac informácií

Academic Video Online: nové apríl 2017 26. 5. 2017 - Alexander Street, a ProQuest Company

V apríli pribudlo do Academic Video Online 1500 videí najmä z antropológie, teritoriálnych štúdií, etnografie, tanečného umenia a odevného dizajnu. Kolekcia je rozšírená aj o videá z nových databáz Border and Migration Studies Online a Disability in the Modern World. V súčasnosti sprístupňuje spolu 55 000 videí pre výskum a štúdium od 800 producentov.

Ukážky z noviniek:

Viac informácií

Onore O'Neill udelili Holbergovu cenu 2017 25. 5. 2017 - Cambridge University Press

Emeritná čestná profesorka filozofie na University of Cambridge Onora O'Neill dostala Holbergovu cenu 2017 za jej dielo v politickej a morálnej filozofii. Je autorkou viacerých kníh a článkov vydaných Cambridge University Press.

Medzinárodnú cenu Holberg Prize udeľuje od roku 2003 vláda Nórska mimoriadnym vedcom za ich výskum v oblasti umenia, humanít, spoločenských vied, práva a teológie.

Cambridge University Press vydáva vedecké časopisy zamerané na filozofiu vrátane oceneného Journal of the American Philosophical Association, impaktovaných Economics & Philosophy a Social Philosophy and Policy, ako aj knižné edície. S publikáciami sa môžete zoznámiť cez voľne dostupné vyhľadávanie, open access články, ale aj výber článkov zameraných na etiku.

Viac informácií

Ekonomika, dejiny športu a kauzálna psychológia v Oxford Handbooks 24. 5. 2017 - Oxford University Press

Do Oxford Handbooks pribudlo v máji päť kníh z ekonomických vied, histórie, politológie a kognitívnej psychológie:

 • Law and Economics: Methodology and Concepts
 • Law and Economics: Public Law and Legal Institutions
 • Sports History
 • U.S. Women's Social Movement Activism
 • Causal Reasoning

S obsahom Oxford Handbooks sa môžete oboznámiť cez voľne dostupné vyhľadávanie, abstrakty a vybrané vedecké eseje. V máji vyšli:

 • Egypt in Roman Visual and Material Culture
 • Marriage Rights and Religious Exemptions
 • Uralic Languages
 • Native American Signed Languages
 • The Phonology of Language Contact
 • Eighteenth-Century Connoisseurship and the Female Body
 • Aristotle on Agency

Viac informácií

Prvý štvrťrok 2017 v ProQuest Central a prémiových kolekciách 24. 5. 2017 - ProQuest

Počas prvého štvrťroku 2017 do ProQuest Central pribudlo 98 nových publikácií. Z toho 56 vedeckých časopisov od vydavateľstiev Oxford University Press, Du Gruyter, American Meteorological Society, University of Edinburgh vrátane impaktovaných časopisov Hypertension Research od Nature Publishing Group (3.208), FEMS Microbiology Reviews od OUP (13.687) a Earth Interactions od American Meteorological Society (1.319).

Pokiaľ máte prístup k ProQuest Central alebo databázam z daných odborov, názvy publikácií a vydavateľstiev slúžia na prístup k nim. Stačí kliknúť v internetovej sieti vašej organizácie alebo cez vzdialený prístup na ich názov.

Prírodné vedy a technika

Do SciTech Premium Collection pribudlo:

Medicína a zdravie

Ekonomické vedy

Spoločenské vedy

Umenie a literatúra

Aktuálne spravodajstvo

Viac informácií

280 nových kníh od Wiley v Knoveli 16. 5. 2017 - Knovel | Elsevier

Knovel rozšíril obsah 27 tématických kolekcií o 280 kníh vydavateľstva John Wiley and Sons vydaných najmä v rokoch 2016 a 2017. Zastúpené sú technické príručky napr. z strojárenstva, chémie, potravinárstva, stavebníctva, environmentálneho a priemyselného inžinierstva a o projektovom manažmente.

Knihy sú na platforme Knovel obohatené o interaktívne tabuľky a grafy, ktoré umožňujú efektívne vyhľadávanie a prácu s údajmi. Do júla 2017 budú sprístupnené aj Ullman’s Chemical Engineering, Sax’s Dangerous Properties of Industrial Materials, Patty’s Toxico­logy, Pilkey’s Formulas for Stress, Strain, and Structural Matrices a Kerzner’s Project Management: A Systems Approach to Planning, Scheduling, and Controlling, vrátane vyše pol milióna dátových bodov a 4000 interaktívnych grafov a tabuliek.

Viac informácií

Primárne pramene 19. - 21. storočia pre výskum judaizmu 12. 5. 2017 - Alexander Street, a ProQuest Company

Alexander Street sprístupnil tretiu časť série Twentieth Century Religious Thought zameranú na judaistiku. Kolekcia obsahuje najdôležitejšie diela a primárne pramene pre štúdium a výskum judaizmu.

Ťažisko tvoria doteraz nepublikované primárne zdroje a významné ťažko dostupné texty pre potreby judaistov aj vedcov zameraných na interreligiózny výskum. Hlavnými témami sú židovská mystika, rabínsky judaizmus, ortodoxný judaizmus, konzervatívny judaizmus, reformný judaizmus, midraš, talmud, židovské právo a etika, holokaust, kabala, židovská identita a sionizmus.

Po dokončení bude obsahovať:

 • 25 000 strán archívnych prameňov jednotlivcov aj organizácií
 • 75 000 strán tlačených diel
 • 1000 ilustrácií
 • 65 000 strán v angličtine, 20 000 strán v hebrejčine a 15 000 strán vo francúzštine, taliančine a nemčine

Súčasťou sú napr.:

 • diela Mordechaja Kaplana vrátane Judaism as a Civilization: Toward a Reconstruction of American-Jewish Life a The Purpose and Meaning of Jewish Existence
 • práce venované obdobiu po holokauste od Emila Ludwiga Fackenheima (To Mend the World: Foundations of Post-Holocaust Jewish Thought and The Jewish Bible After the Holocaust: A Re-reading), Berela Langa (Post-Holocaust: Interpretation, Misinterpretation, and the Claims of History), Zacharyho Braitemana ([God] After Auschwitz: Tradition and Change in Post-Holocaust Jewish Thought)
 • diela od autoriek Blu Greenberg (On Women and Judaism: A View from Tradition) a Hava Tirosh-Samuelson (Women and Gender in Jewish Philosophy)

Zámerom projektu Twentieth Century Religious Thought je vytvoriť najväčší digitálny repozitár kanonických diel svetových náboženstiev od konca 19. storočia po súčasnosť. Doteraz vyšli kolekcie zamerané na kresťanstvo a islam. Alexander Street ďalej digitalizuje učené náboženské texty z budhizmu, hinduizmu a taoizmu.

Viac informácií

Edícia Cambridge Handbooks in Psychology s novými knihami 11. 5. 2017 - Cambridge University Press

Cambridge University Press rozširuje edíciu Cambridge Handbooks in Psychology o knihy zamerané na psychologickú prevenciu, zaujatosť, sociálnu spravodlivosť v komunitnom živote, pracovnú psychológiu, kreativitu a osobnosť:

 • The Cambridge Handbook of International Prevention Science
 • The Cambridge Handbook of the Psychology of Prejudice
 • The Cambridge Handbook of Service Learning and Community Engagement
 • The Cambridge Handbook of Creativity and Personality Research
 • The Cambridge Handbook of Creativity across Domains
 • The Cambridge Handbook of Workplace Training and Employee Development

Autormi kníh v Cambridge Handbooks in Psychology sú poprední akademici a vedci. Na novej platforme Cambridge Core vydavateľstvo sprístupňuje 20 časopisov a 600 e-kníh z psychológie. Okrem už spomínanej edície aj Advances in Personal Relationships, ďalej impaktované vedecké časopisy Behavioral and Brain Sciences, Behavioural and Cognitive Psychotherapy, Development and Psychopathology a ďalšie.

Viac informácií