ČeskyEnglish

Úvod » Semináre » ACM Open: A New Transformative Model for Open Access

ACM Open: A New Transformative Model for Open Access

Tento seminár už síce nestihnete, ale pokiaľ máte záujem o podobný, dajte nám vedieť!
Kedy: 30. 11. – 18. 12. 2020, 16:00 – 21:00
Kde: online prostredníctvom služby Zoom
Vložné: zdarma, nutná registrácia

Pozývame na webinár, na ktorom ACM predstaví nový model publikovania a prístupu k ACM Digital Library. Webinár je určený pre vedcov z celého sveta, preto sa postupné koná v rôzne dni a časy. Vyberte si termín, ktorý vám vyhovuje, a zaregistrujte sa:

Máte otázky k ACM Digital Library alebo ACM Open? Dohodnite si osobné/virtuálne stretnutie alebo seminár pre vašu inštitúciu.

Invitation

ACM presents the new transformative Open Access license model ACM OPEN. This webinar will present general information about efforts at ACM to become a fully Open Access research publisher within the next five years.

The ACM OPEN model allows an institution's co­rresponding authors to publish an unlimited number of OA research articles with ACM and also provides full access to the rest of the subscription contents in the ACM Digital Library.

The webinar will explain the model in detail and will provide time for questions. Each session is expected to last between 40 minutes to one hour. Please note you will need a Zoom account to attend.