ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Čo si tak dať čokoládu? Alebo presladený úvodník 2. 10. 2015 - Albertina icome Bratislava

Biela, mliečna, horká, oriešková, s chilli – každá si nájde svojich priaznivcov. Reč je o čokoláde, a o Slovenskej republike by sa dalo povedať, že je zemou čokoláde zasľúbenou. Podľa najnovšej štúdie Euromonitoru Slováci čím ďalej viac siahajú po kvalitných čokoládach s vysokým obsahom kakaa a s nižším obsahom cukru. Podporujú ich v tom aj vedci, najnovšie bádania ukázali, že čokoláda má pozitívny vplyv na ľudský mozog a znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb.

Kakao a čokoláda preslávili ríšu Inkov a Kryštofa Kolumba, ale história siaha ešte omnoho ďalej. Prejdite sa kakaovo-čokoládovou históriou v krátkej infografike alebo po detailnej časovej osi.

Výroba čokolády je vcelku veda, a viacerými procesmi, napr. konšovaním čokolády, sa zaoberá aj moderná fyzika. Navyše sa najväčší výrobcovia, medzi ktorými už cez 150 rokov zúri tvrdý konkurenčný boj, musia neustále prispôsobovať maškrtným jazýčkom konzumentov.

Čokoholici sú samozrejme vďačnou témou pre psychológov. A asi nás to ani neprekvapí, ale študenti, ktorým bola pred vyplnením dotazníkov ponúknutá čokoláda, sa klonili jednoznačne viac k pozitívnym odpovediam. Myslite na to, až budete pripravovať používateľský prieskum.

Najväčší závisláci venujú tému svojej diplomovej či dizertačnej práce čokoláde alebo o nej napíšu rovno celú knihu. Odbornú publikáciu o kakau a čokoláde môže napísať jedine Ghaňan, ale nielen odbornou literatúrou je študent živý, a občas by sa hodila i e-kniha receptov na povzbudenie mozgových závitov.

A čo vy, neprepadla vás práve chuť trochu si zamaškrtiť? Medzinárodný deň čokolády (13. 9.) je už síce za nami, ale dôvod pre čokoládový doping sa nájde ľahko. Je to predsa dobré pre váš mozog.

Viac informácií

E-prednášky z genetiky rakoviny v HSTalks 2. 10. 2015 - Henry Stewart Talks

Do HSTalks Biomedical & Life Sciences pribudla nová séria Cancer Genetics. Začína s e-prednáškami:

 • Chromosome translocations and cancer – celá je voľne dostupná do 31. 10. 2015
 • CML: genetic paradigm of targeted therapy
 • Role of molecular markers in guiding therapy in cancer

Redaktorom série je prof. Vundavalli Murty z Columbia University Medical Center (USA).

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné ku kolekcii Biomedical & Life Sciences, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným sériám a e-prednáškam.

Viac informácií

E-prednášky z makroekonomiky v HSTalks 2. 10. 2015 - Henry Stewart Talks

Nová séria v HSTalks Macroeconomics začína s troma e-prednáškami:

 • A basic introduction to macroeconomics
 • Gross domestic product (GDP) – celá je voľne dostupná do 31. 10. 2015
 • Schools of thought in macroeconomics

Redaktorom série je Dr. Ivan K. Cohen z Richmond University (USA).

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné ku kolekcii Business & Management, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným sériám a e-prednáškam.

Viac informácií

Filmové databáze se příští rok blýsknou v novém rozhraní ProQuest 29. 9. 2015 - ProQuest

Společnost ProQuest oznámila, že nejžádanější filmové databáze se od začátku příštího roku přestěhují na novou platformu ProQuest. Uživatelé tak budou mít k dispozici moderní a intuitivní rozhraní, a možnost kombinovat vyhledávání ve filmových zdrojích i s dalšími databázemi. Dalším pozitivem bude sofistikovanější vzájemné prolinkování filmových zdrojů.

ProQuest nabízí celou řadu informačních zdrojů pro film a umění, přechod na novou platformu se bude týkat následujících:

Současné stránky jednotlivých databází budou paralelně funkční ještě 3 měsíce, poté budou uživatelé již automaticky přesměrováni do rozhraní ProQuest. Pro stávající zákazníky budou k dispozici uživatelské příručky a manuály k migraci. Všechny aktuální informace jsou dostupné v support center. S dotazy se obracejte na Kláru Loukotovu (ČR) a Ladislava Svrška (SR).

Viac informácií

Literatúra, religionistika a geografia v Routledge Handbooks 27. 9. 2015 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Rok od spustenia portál s príručkami vydavateľstva Routledge sprístupňuje 524 kníh a pribudli nové kolekcie:

Dohodnite si 30-dňový skúšobný prístup pre vašu organizáciu.

Viac informácií

Nejčtenější časopis pro ortopedii od ledna u vydavatelství Wolters Kluwer 25. 9. 2015 - Wolters Kluwer

Wolters Kluwer se od ledna 2016 stane vydavatelem časopisu The Journal of Bone & Joint Surgery (0021–9355), který vychází již 126 let. Jedná se o recenzovaný čtrnáctideník, s impakt faktorem 5.28 (podle JCR na prvním místě v oboru ortopedie).

V rozhraní Ovid je dostupná částečná retrospektiva v plných textech až po nejnovější čísla. Plné texty jsou k dispozici ve formátu PDF.

Časopis je v nabídce i jako součást balíčku spolu s dalšími časopisy – JBJS Case Connector a JBJS Essential Surgical Techniques.

Rozhraní Ovid umožňuje uživatelům nastavit automatické zasílání upozornění na nová čísla a články, export záznamů do citačních manažerů, uložení/tisk/o­deslání výsledků vyhledávání, a sledování statistik ve formátu COUNTER.

Ovid má v nabídce řadu dalších titulů pro ortopedii – např. celou kolekci klíčových knižních titulů LWW Health Library: Orthopaedic Surgery Collection.

Pro další informace k předplatnému na rok 2016 nás kontaktujte v České republice nebo na Slovensku.

Viac informácií

Ebrary a EBL nabízí tisíce nových e-knih pro jednorázový nákup 22. 9. 2015 - ProQuest

V nabídce ebrary naleznete přes 5 000 nových e-knih, ze kterých lze jednoltivě vybírat tituly pro trvalý nákup. Převažují tituly z vydavatelství SAGE Publications (cca 700) a National Academies Press (cca 400), dále je zde k dispozici nabídka ze Stanford University Press, Springer Publishing a Emerald Insight. Oborové pokrytí je rozmanité, od IT a zdraví až po politiku a náboženství. Nejstarší je z roku 1886, nejnovější jsou chystané tituly pro rok 2017.

Prohlédněte si kompletní seznam novinek.

Na platformě EBL přibylo více než 9 000 nových titulů, zastoupena jsou např. vydavateství Taylor & Francis, SAGE Publications a Wiley. Tematicky se týkají např. literatury, sociálních věd a technických oborů. Projděte si nabídku novinek dle oborů. Upozorňujeme na nové tituly vyd. Karolinum:

 • Jean-Jacques Rousseau: od „Rozpravy o původu nerovnosti“ ke „Společenské smlouvě“
 • Filologické studie 2014. Canon. Otázky kánonu v literatuře a vzdělávání
 • Gerulata : The Lamps

Již brzy se můžete těšit na novou platformu ProQuest Ebook Central™, která spojí nabídku ebrary a EBL, a bude zde možné vybírat z téměř 700 000 titulů od 600 vydavatelů, a také z různých cenových modelů (předplatné, nákup, výpůjčka, PDA).

Viac informácií

Norden iLibrary: informácie o spolupráci severských krajín 12. 9. 2015 - OECD Publishing

OECD Publishing sprístupnil digitálnu knižnicu analýz a výskumných štúdií severského regiónu. Štúdie sú výsledkom mnohých projektov a aktivít – financovaných Norden co-operation, Severskou radou ministrov a Severskou radou – zameraných na:

 • podnebie a životné prostredie
 • biohospodárstvo
 • udržateľný rozvoj
 • zdravie a sociálna starostlivosť
 • vzdelávanie a výskum
 • práca a zamestnanie
 • Arktída

Knižnica začína s 500 publikáciami, každý rok pribudne približne 100. 65 % textov je v angličtine, ostatné v severských jazykoch a ruštine. Medzi nimi sú napr.:

 • New Policies to Promote Youth Inclusion: Accommodation of diversity in the Nordic Welfare States
 • A Nordic textile strategy: Part II: A proposal for increased collection, sorting, reuse and recycling of textiles
 • Future Opportunities for Bioeconomy: Focus on the West Nordic Region
 • Food Redistribution in the Nordic Region: Experiences and results from a pilot study
 • Arctic Social Indicators

Publikácie tvoria základ pre politické rozhodovanie spolupracujúcich krajín Dánska, Švédska, Nórska, Fínska, Islandu a autonómnych oblastí Grónska, Faerských a Alandských ostrovov.

Viac informácií

Dostaňte svou fotku na obálku National Geographic Traveler! 11. 9. 2015 - National Geopgraphic Society

Sníte o tom, že se Vámi pořízená fotografie dostane na obálku prestižního časopisu? National Geographic vyhlásil soutěž o nejlepší cestovatelskou fotografii pro obálku prosincovo-lednového čísla magazínu National Geographic Traveler, které přinese přehled nejlepších cestovatelských destinací (Best of the World).

I Váš snímek by tedy měl zobrazovat Vaše nejoblíbenější místo. Termín odeslání do 22. září, propozice, již přihlášené snímky a registrační formulář naleznete na www stránkách National Geographic.

Všechna čísla cestovatelského magazínu National Geographic Traveler jsou součástí online databáze National Geographic: People, Animals, and the World, kterou zpřístupňuje společnost Cengage Gale. V nabídce má též světově známý měsíčník National Geographic (online kompletní retrospektiva od roku 1888 po současnost).

Viac informácií

HeritageQuest Online: odhalte svůj příběh! 9. 9. 2015 - ProQuest

Jedna z největších genealogických databází HeritageQuest Online vás nyní potěší dvěma miliardami nových záznamů z více než 60 zemí světa.

Nový obsah tohoto oblíbeného zdroje zahrnuje:

 • více než miliardu záznamů o narozeních, křtech, sňatcích, úmrtích a záznamy z jednotlivých sčítání lidu v USA, Kanadě, Evropě, Africe i Asii
 • 915 milionů amerických veřejných záznamů, včetně záznamů Social Security Death Index
 • 133 milionů záznamů o pohřbech z USA, Kanady, Evropy a Austrálie
 • více než 7 milionů jmen identifikováno v nové kolekci map
 • 600 000 snímků z kolekce fotografií Library of Congress z let 1840 až 2000

HeritageQuest Online pomáhá v badatelské práci rostoucí komunitě profesionálních i zájmových genealogů. Rešerše usnadní nastavitelné filtry jako je například hledání dle přesné shody, fonetického znění, místa a mnoho dalších.

V případě zájmu o zkušební přístup či cenovou nabídku pište Kláře Loukotové nebo Miriam Suchoňové.

Viac informácií