Na hlavnú stránku Kontakt Kontakt Mapa stránok Mapa stránok Pomoc Pomoc Hlavná stránka Hlavná stránka

Webovinky
Kalendár akcií
Katalóg
Vyskúšajte
Projekty
Podpora zákazníkov
Na stiahnutie
Užitočné linky

Profil spoločnosti
Partneri
Referencie
Produkty a služby
Webovinky
Novinky

Na stránkach Weboviniek nájdete priebežne aktualizovaný prehľad o novinkách z oblasti elektronických informačných zdrojov a ďalších produktov a služieb ponúkaných našou spoločnosťou. Ak máte záujem dostávať novinky z vybraných tematických skupín e-mailom, prihláste sa k odberu e-noviniek. Vyplňte tento formulár a my vám ich budeme približne dvakrát do mesiaca posielať.

Stručný prehľad:

Čo je nové v ekonomických databázach ProQuestu

Od januára 2013 ProQuest rozšíril najväčšiu ekonomickú databázu ABI/INFORM Complete o 461 periodík vrátane recenzovaných vedeckých časopisov, zborníkov z konferencií, obchodných časopisov, novín a priemyselných správ. K databázam ABI/INFORM majú prístup aj používatelia kolekcií ProQuest Central a ProQuest Business Collection.

S úplnými textami je z toho 237 vedeckých časopisov od 152 vydavateľov a z 38 krajín vrátane de Gruyter, Clute, American Society of Business and Behavioral Sciences, Nicolaus Copernicus University Press, Publishing India Group a MDPI AG Switzerland.

Medzi časopismi s impakt faktorom sú Iowa Law Review, Revista de Historia Económica, Columbia Law Review, Panoeconomicus a Issues and Studies. ProQuest myslel na vedcov aj pri zaradení konferenčných zborníkov od Academy of Business and Retail Management, East West Center a American Society of Business and Behavioral Sciences. Okrem vyše 160 000 čiastko­vých výskumných štúdií zo Social Science Research Network (SSRN) majú používatelia prístup aj k desiatim novým edíciám štúdií od OECD. K doterajším kvalifikačným prácam pribudlo 40 000 dizertá­cií.

Questex, Cygnus, Inside Washington, Hart Energy, Gardner Business Media a SGC Horizon Building & Construction Group prispeli vyše 100 odbornými časopismi. Nové publikácie sú zamerané najmä na ťažiskové odbory ABI/INFORM – podnikanie, manažment, financie a ekonomické vedy. Zohľadňujú ale mnohoodborovú povahu výskumu v manažmente a ekonomických vedách. Zastúpené sú aj informácie zo súvisiacich odborov – právo, politológia, informačné technológie, stavebníctvo či zdravie.

Čo teraz?

 • Nastavte si alerty, aby vám chodili e-mailom správy o nových vydaniach časopisov.
 • Oprášte alebo vytvorte si alerty nových článkov k vašim výskumným projektom a témam v novom akademickom roku.
 • Správcovia prístupu, oplatí sa aktualizovať MARC záznamy v lokálnom katalógu.
 • Dohodnite si školenie u vás, u nás či online.
 • Chcete obnoviť prístup na ďalší rok? Chcete prístup k ABI/INFORM? Dajte vedieť.

25. 9. 2014

Dokumenty Commonwealthu prvýkrát online na jednom mieste

OECD prichádza s digitálnou knižnicou publikácií Commonwealthu. Nájdete tu analýzy a výskum 53 štátov – najväčších, najmenších, najbohatších i najchudobnejších krajín sveta. Zastúpené sú témy:

 • globalizácia a mnohostranné ekonomické vzťahy
 • export a rozvoj podnikania
 • vzdelávanie
 • rodové otázky
 • manažment a reforma verejných služieb
 • právo a ľudské práva

The Commonwealth iLibrary začína so 177 knihami a 125 výskumnými štúdiami. Ďalších 700 publikácií pribudne počas nasledujúcich mesiacov. Každý rok knižnica bude rozšírená o približne 30 nových kníh. Systém funguje na osvedčenej platforme OECD iLibrary.

Každá organizácia, ktorá teraz začne ročné predplatné, získa úplný a neobmedzený prístup až do 31. 12. 2015.

25. 9. 2014

Oxford Journals: čo bude nové v roku 2015

Oxford University Press predstavil portfólio časopisov na rok 2015. Pribudne 26 nových titulov, z toho tri úplne nové:

 • European Heart Journal – Cardiovascular Pharmacotherapy
 • Journal of Financial Regulation
 • Work, Aging and Retirement

Dva časopisy, ktoré vydával OUP, prechádzajú k iným vydavateľstvám:

Do archívu časopisov OUP od ich prvého vydania do roku 1995 pribudnú:

 • BioScience
 • Journal of Applied Poultry Research
 • Journal of Music Therapy
 • Medical Mycology
 • Music Theory Spectrum
 • Music Therapy Perspectives
 • Philosophical Quarterly, The
 • Poultry Science
 • Public Policy & Aging Report
 • Uniform Law Review

Pokiaľ vaša organizácia zakúpila archív do roku 2013 a máte záujem do fondu doplniť chýbajúce tituly, napíšte alebo zavolajte.

25. 9. 2014

Brill vydal kolekciu pre starozákonnú biblistiku

V elektronickej verzii vyšiela zbierka Vetus Testamentum Supplements. Pokrýva celé starozákonné štúdie, vrátane štúdií prekladu Starého zákona zo starohebrejčiny do gréčtiny, výskumu Ugaritu relevantného pre štúdium Starého zákona, hebraistiky, štúdií starovekej izraelskej histórie a spoločnosti, ako aj histórie výskumu Starého zákona.

K dispozícii sú monografie aj zborníky vrátane Proceedings of the Triennial International Congresses of the International Organization for the Study of the Old Testament. Kolekcia začína s 143 knihami, po dokončení bude obsahovať 159 publikácií vydaných v rokoch 1953 – 2014.

25. 9. 2014

Nabídka aktuálních studií a analýz OECD

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak v papírové podobě:

8. 9. 2014

Integrace platformy ProQuest a citačního manažeru Flow

Po integraci citační služby Flow do vyhledávače Summon 2.0 došlo také k těsnějšímu propojení služeb ProQuest a Flow. V databázích, které jsou dostupné na platformě ProQuest, je nyní u jednotlivých záznamů v horní liště dostupné tlačítko Save to Flow, které jedním kliknutím zajistí uložení bibliografického záznamu (a případně i plného textu v PDF nebo HTML) do osobního účtu ve Flow.

Flow je nově na výběr také v rolovacím menu u funkce Save/Export.

ProQuest Flow je online služba pro ukládání a sdílení bibliografických záznamů a plných textů). Vytvořte si svůj bezplatný Flow účet a ukládejte a sdílejte si záznamy spolu s plnými texty, vytvářejte bibliografie nebo vkládejte citace přímo do vznikajícího odborného textu ve Wordu nebo v Google Docs.

8. 9. 2014

Jeseň v znamení konferencií

Zatiaľ čo časopis IKAROS sa v augustovom čísle obzerá za tohtoročnou konferenciou INFORUM a za jej dvadsaťročnou históriou, na dvere už klopú chystané jesenné konferencie a semináre. Mnohých z nich sa zúčastníme.

Hneď v prvej polovici septembra sa ako vystavovatelia objavíme na konferencii Knihovny současnosti (Olomouc, 9. – 11. 9. 2014). Sme tiež jedným z hlavných partnerov medzinárodného seminára CASLIN 2014, ktorý sa uskutoční od 16. 9. na Slovensku, kde by sme sa radi aktívne podieľali na riešení tém „Knižnice pre digital natives“ a „E-knihy v knižniciach“.

Na začiatku októbra sa na knižnom veľtrhu vo Frankfurte zídeme s partnermi zo zahraničných vydavateľstiev, a privezieme informácie o novinkách z oblasti elektronických informačných zdrojov a služieb. Nasledovať bude konferencia Bibliotheca academica v Ústí nad Labem (14. a 15. 10. 2014). Nájdete nás vo výstavnom stánku, ktorý máme spoločne s ProQuestom. Chystáme tiež vystúpiť v programe.

V novembri budeme partnermi konferencie Digitálna knižnica (Jasná, 10. – 12. 11.) a vystúpime s prednáškou na tému E-zdroje na Slovensku a vo V4.

Pokiaľ sa na niektorú z týchto akcií chystáte, tešíme sa na stretnutie. Zavolajte alebo napíšte, pokiaľ si chcete dohodnúť stretnutie vopred.

3. 9. 2014

Personifikované zasílání novinek z transfuzní medicíny

Databáze Transfusion Evidence Library, která poskytuje snadný přístup k evidence-based informacím týkajícím se všech aspektů transfuzní medicíny, nabízí uživatelům nově adresné zasílání novinek (Personal Evidence Update). Každý uživatel si může vytvořit osobní účet a definovat oblasti a témata, které ho zajímají. Jakmile se v databázi objeví odpovídající záznam, je uživatel informován e-mailovou zprávou. Tuto funkci mohou využít instituce, které databázi předplácejí.

Vedle toho je každý měsíc rozesílán Transfusion Evidence Alert s přehledem nejnovějších a nejdůležitějších článků a systematických přehledů zařazených do databáze. K odběru se může přihlásit kdokoliv na evidentiapublishin­g.com

Cochrane Collaboration formálně potvrdila, že Transfusion Evidence Library uznává jako unikátní zdroj pro transfuzní lékařství, založený na důkazech (evidence-based medicine).

3. 9. 2014

Integrace identifikátoru ORCID do databáze dotačních příležitostí

Databáze Pivot, která vedle přehledu aktuálních dotačních příležitostí z celého světa umožňuje také vyhledávání potenciálních partnerů a spoluřešitelů, ohlásila integraci mezinárodního identifikátoru ORCID (Open Researcher & Contributor ID), který slouží k jednotné identifikaci autorů (výzkumníků). ORCID je identifikátor nezávislý na jakémkoliv producentovi, vydavateli či produktu, a zajišťuje prolinkování mezi autorem a jeho dílem.

V institucích, které databázi Pivot předplácejí, mají uživatelé možnost si v Pivotu vytvořit svůj osobní profil, ke kterému mají přístup ostatní uživatelé. Profil obsahuje jak kontaktní údaje a oborové zaměření, tak i přehled publikační aktivity a získaných grantů. Přiřazení identifikátoru ORCID k profilu zvyšuje správnost uváděných informací, a také zpřesňuje výběr relevantních možností financování, které systém generuje individuálně na základě údajů dostupných v profilu konkrétního uživatele. Na základě svolení uživatele bude Pivot v budoucnu získavat z ORCID automaticky aktualizovaná data ke každému profilu, což výrazně ušetří čas při editaci profilu.

V budoucnu chystá Pivot také integraci dalšího známého identifikátoru – ISNIs (International Standard Name Identifiers).

Seznamte se s databází Pivot v září na našem semináři v Praze.

1. 9. 2014

Učme sa s Knovelom

Ako prepojiť vysokoškolské štúdium s praxou, aby študenti mali nielen teoretické znalosti, ale aj praktické zručnosti, riešia nielen slovenské a české vysoké školy. Skúsení inžinieri chýbajú firmám po celom svete.

Dôležitosť praxe si uvedomujú (aj) samotní študenti, aké z nej plynú úžitky zhrnul tento študent.

Jednou z ciest pre učiteľov, ako začleniť riešenie problémov zo skutočného sveta do výučby, učiť osvedčené postupy, či naučiť sa vyhľadávať materiály pre špecifické využitie podľa ich vlastností, je využívať Knovel Academy. Na jednom mieste tu nájdete najnovšie nástroje, videá, odborné webináre, prípadové štúdie, príbehy z praxe a mnohé ďalšie materiály.

Súčasťou sú aj kvízy a sprievodcovia štúdiom pre priemyselné inžinierstvo, strojárstvo, chemické technológie a stavebníctvo. Všetky sú preverené a schválené profesormi z akreditovaných inžinierskych študijných programov.

Ku Knovel Library má prístup väčšina verejných univerzít na Slovensku aj Česku.

1. 9. 2014

Novšie   Staršie