ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Periodicals Index Online s 22 miliónmi záznamov 8. 9. 2016 - ProQuest

Periodicals Index Online (PIO) vznikla v roku 1991 a stala sa východiskovou bibliografiou pre výskum v humanitných a spoločenských vedách. Jej retrospektíva siaha do r. 1665 a v súčasnosti obsahuje 22 miliónov záznamov.

PIO indexuje všetky vydania časopisov, ktoré sú zaradené do databázy. Vďaka tomu je dostupný výskum, ktorý by inak zostal neviditeľný.

Najnovší Segment 49 v PIO obsahuje:

 • 246 739 nových záznamov článkov.
 • U 298 sledovaných titulov pribudli záznamy po rok 2000.
 • 66 úplne nových časopisov vrátane titulov Home Office Research Study a Journal of Chinese Linguistics and Wire.
 • Spolu 7836 jednotlivých publikácií.
 • Rozšírená dostupnosť písmen/znakov s diakritikým znamienkom.

Viac informácií

Vyšla Brill's Encyclopedia of the Middle Ages Online 8. 9. 2016 - Brill

Brill's Encyclo­pedia of the Middle Ages Online zahŕňa dejiny, kultúru, náboženský a intelektuálny život ako aj technológie stredovekej Európy v období 400–1500 n. l.

Články sú usporiadané tématicky s rozsiahlou bibliografiou a indexom. Témy súčasného výskumu – vrátane umenia a architektúry, medicíny, práva, archeológie, cirkevných dejín, jazykov a literatúry – sú v interdiscipli­nárnom a nadnárodnom duchu. Nezameriavajú sa na dejiny „udalostí“, ale na komparatívne štúdie rozsiahlejších procesov a problémov.

Encyklopédia je anglickým prekladom aktualizovaného vydania známej nemeckej Enzyklopädie des Mittelalters pôvodne vydanej Primus Verlag / Wissenschaftliche Buchgesellschaft v roku 2013. Je súčasťou Brill's Medieval Reference Library Online.

Tento rok chystá Brill aktualizácie ďalších referenčných diel, ktoré sú súčasťou Brill's Medieval Reference Library Online:

 • Do Encyclopedia of Medieval Dress and Textiles of the British Isles c. 450–1450 pribudne počas septembra 2016 približne 30 000 slov.
 • Encyclopedia of the Medieval Chronicle bude v decembri 2016 rozšírená o približne 60 000 slov.

Viac informácií

175 rokov Royal Society of Chemistry 7. 9. 2016 - Royal Society of Chemistry

Tento rok oslavuje najstaršia chemická spoločnosť na svete – Royal Society of Chemistry – 175. výročie. Od svojho vzniku ako The Chemical Society v roku 1841 mala táto vedecká spoločnosť 54 000 členov z 125 krajín.

Tento rok oslávila aj rozšírenie bezplatnej databázy ChemSpider na 50 miliónov chemických štruktúr. Okrem vydávania časopisov, kníh a databáz, RSC podporuje výučbu chémie.

Pri príležitosti 175. výročia RSC vyzvala svojich členov, aby venovali 175 minút chémii a podelili sa o svoje príbehy.

Viac informácií

Visual History Archive přináší výpovědi svědků holocaustu a genocid 7. 9. 2016 - ProQuest

ProQuest ve spolupráci s Nadací šoa Univerzity Jižní Kalifornie (USC Shoah Foundation Institute for Visual History and Education) zpřístupní videoarchiv vizuální historie s více než 53 000 výpověďmi očitých svědků, včetně přeživších Holokaustu a dalších genocid. Jedná se o neocenitelný informační zdroj pro studenty a vědce, vyhledávat lze mimo jiné dle 60 000 klíčových slov a téměř dvou milionů jmen. Podívejte se na krátkou ukázku nebo na detailní webinář z konce srpna The Power of Video Testimonies: The Visual History Archive.

Visual History Archive (VHA) obsahuje více než 112 000 hodin výpovědí přeživších svědků Holokaustu a dalších genocid, včetně Arménie, Rwandy a masakru v Nankingu. Rozhovory byly vedeny v 63 zemích a ve 40 jazycích, a mapují život před, během a po genocidě. V letošním roce bude přidáno 1 000 svědectví z kambodžské a guatemalské genocidy, a také z období Holokaustu. Zařazeny jsou i rozhovory s badateli, kteří se genocidě věnovali ve své akademické práci. K dispozici je přes 683 000 obrázků.

USC Shoah Foundation natočila 567 interview v České republice a 566 v češtině. Dalších 664 na Slovensku a 573 ve slovenštině.

Na konci roku 2017 bude možné křížově prohledávat obsah tohoto archivu s dalšími databázemi z nabídky ProQuest (Historical Newspapers, Historical Periodicals, ProQuest Dissertations and Theses Global, ad.).

Viac informácií

Responzivní web pro časopisy Taylor & Francis 6. 9. 2016 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Vydavatelství Taylor & Francis zveřejnilo novou podobu uživatelského rozhraní Taylor & Francis Online pro časopisy, a to na základě odezvy a požadavků od samotných uživatelů. Nové rozhraní je velmi přehledné, se zvýrazněním klíčových funkcí a optimalizované i pro prohlížení na mobilních zařízeních.

Při vyhledávání lze využít řadu faset, a výsledky lze následně třídit pomocí několika filtrů. Změnil se i vzhled domovských stránek časopisů a zobrazení jednotlivých článků. Uživatelé mají nyní snadný přehled o tom, do kterých článků má jejich instituce přístup.

Podívejte se na nové rozhraní v krátkých ukázkách:

Knihovníci mají možnost přes admin modul nahrát logo knihovny. Kromě časopisů jsou na platformě Taylor & Francis Online dostupné také referenční příručky a databáze.

Viac informácií

Nové časopisy vydavatelství Karger na rok 2017 5. 9. 2016 - S. Karger Publishers

Vydavatelství Karger, které se specializuje na časopisy a knihy pro výzkum a klinickou praxi v oblasti biomedicínckýh věd, zveřejnilo chystané novinky na rok 2017. Od ledna začne vydávat 5 nových časopiseckých titulů: Aesthetics in Dermatology and Surgery, Annals of Neurosciences, Case Reports on Headache, Digital Biomarkers a GE – Portuguese Journal of Gastroenterology.

Z online časopisů a knih je možné si libovolně vybírat, všechny tituly jsou dostupné na stejné platformě. Archivní práva na 5 let s možností obnovy, neomezený počet současně pracujících uživatelů, statistiky COUNTER, záznamy ve formátu MARC 21, Shibboleth, množstevní slevy.

Přístup lze získat i k archivním číslům, dostupná je kolekce 63 časopisů Karger Journal Backfiles Collection, kde najdete čísla z let 1998–2013 – lze koupit jako celek nebo po jednotlivých titulech. Ještě starší obsah je pak k dispozici v Karger Journal Archive Collection (od prvního čísla až po rok 1997). Jedná se o 64 titulů, v nabídce je pět tematických balíčků.

Pro nemocnice je v nabídce balíček vybraných časopisů a knih Karger Hospital Collection.

Kompletní přehled všech kolekcí Karger naleznete v našem katalogu.

Viac informácií

Aktuálne analýzy a štúdie World Bank 2. 9. 2016 - World Bank Group

World Bank v auguste zverejnila publikácie – najmä výskumné štúdie – v edíciách:

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Viac informácií

RSC predstavila nový časopis Sustainable Energy & Fuels 2. 9. 2016 - Royal Society of Chemistry

Interdisciplinárny časopis Sustainable Energy & Fuels bude vydávať články zamerané na vývin technológií v oblasti trvalo udržateľnej energie a palív z pohľadu materiálových vied, fyziky, chémie, techniky a biológie:

 • bioenergia vrátane biopalív, premeny biomasy a palív z živých organizmov
 • zachytávanie, uchovávanie a využívanie uhlíku
 • premena energie vrátane palivových článkov, piezoelektrika a termoelektrika
 • akumulácia energie vrátane batérií a superkondenzátorov
 • výroba vodíka, skladovanie a distribúcia
 • nové technológie pre energetickú účinnosť vrátane magnetokaloriky, osvetlenia a vykurovania
 • jadrová energia
 • solárna energia vrátane solárnej fotovoltaiky
 • trvalo udržateľné fosílne a alternatívne palivá

Šéfredaktorom je James Durrant z Imperial College London a Swansea University (UK). Prvé číslo vyjde na jar 2017. Do 31. 12. 2018 bude časopis dostupný bezplatne pre registrované organizácie a používateľov.

Viac informácií

Opäť je prvého septembra? 1. 9. 2016 - Albertina icome Bratislava

Lístie síce ešte neopadáva, ale už čoskoro sa k slovu prihlási babie leto a jeseň. Po prázdninovej odmlke pre vás máme nachystaný prehľad noviniek a pozvánok na niekoľko podujatí, ktoré vám začiatok jesene určite spríjemnia.

Ilustrácia Eva Holická

Viac informácií

Žijeme, pracujeme, len elektronická pošta dočasne nefunguje 1. 9. 2016 - Albertina icome Bratislava

Poslali ste nám e-mailovú správu 30. alebo 31. 8. na adresy @aib.sk? Ozvite sa nám prosím telefonicky, ak je to súrne, alebo ju znova pošlite po 5. septembri. Nefunguje nám doručovanie e-mailov, poskytovateľ pracuje na odstránení poruchy.

Ďakujeme za pochopenie.

Viac informácií