ČeskyEnglish

Úvod » Semináre » How Researcher Wellbeing is Essential for Researcher Success

How Researcher Wellbeing is Essential for Researcher Success

Tento seminár už síce nestihnete, ale pokiaľ máte záujem o podobný, dajte nám vedieť!
Kedy: 26. 5. 2022, 15:00 – 16:00
Kde: online prostredníctvom služby GoToWebinar
Vložné: zdarma, nutná registrácia

Zaregistrujte sa na webinár.

Webináre Charlesworth Author Services sú v angličtine, online priamo vo vašom internetovom prehliadači a na prenos zvuku stačí, aby ste mali k počítaču pripojené reproduktory alebo slúchadlá.

Zaujíma vás vedecká komunikácia a publikovanie? Pozrite si ďalšie otvorené webináre pre začínajúcich vedcov. Chcete ísť viac do hĺbky a usporiadať seminár pre vašu inštitúciu zameraný na zručnosti podľa vašich požiadaviek? Vypýtajte si podrobnosti.

Invitation

There are many aspects to being a successful researcher, right from ideating to researching to writing to communicating. However, one aspect that is seldom discussed, but equally essential, is wellbeing. Your wellbeing affects both your motivation and ability to keep researching successfully. It's therefore important to take care of your wellbeing.

In this webinar, being held in celebration of Mental Health Awareness Month, listen to our experts (names and profiles below) talk about why wellbeing is essential for a researcher's life and success, and offer some experienced-based suggestions for how you can take care of your wellbeing to be a successful researcher… holistically.

Panellists:

  • Sunaina Singh, Academic Editor & Trainer
  • David Kuntin, Post-doc Researcher and (Lab) Spinout Co-founder

Odkazy: