ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Jesenné podujatia online aj naživo 1. 10. 2022 - Albertina icome Bratislava

Jesenné konferencie sú v plnom prúde, mohli sme sa vidieť na CASLINe, najbližšie na konferenciách Knižnice 2022 a Bibliotheca Academica 2022. Za nami už je tradičný septembrový Peer Review Week, viaceré webináre si ale môžete pozrieť zo záznamu, napríklad od Charlesworth Author Services, Karger, SAGE a Taylor & Francis.

Okrem toho sa počas jesene uskutoční aj niekoľko online podujatí a radi by sme vás upozornili aspoň na niektoré z nich. Najvyššiu sledovanosť majú naďalej webináre pre používateľov a záujemcov o službu Writefull, ktorá vďaka pomoci umelej inteligencie zjednodušuje život všetkým, ktorí píšu odborné články v angličtine. V ČR a SR Writefull predpláca rastúci počet vysokých škôl, a pokiaľ medzi ne tá vaša nepatrí, využite individuálne predplatné so zľavou, pre ČR a pre SR.

Pokračujú aj webináre, ako publikovať v časopisoch Taylor & Francis, 13. 10. sa o svoje skúsenosti podelí Thomas Arndt z Forschungszentrum Jülich, členskej inštitúcie Helmholtz Association. Dozviete sa, ako využívajú publikačnú platformu SciFlow pri písaní odborných článkov a záverečných prác.

Na konci októbra sa bude konať tradičný Open Access Week (24. – 30. 10.), hlavnou témou je Open for Climate Justice. Webinár zameraný na otvorený prístup už ohlásil SAGE. O ďalších zaujímavých akciách Vás budeme informovať v našej sekcii Semináre a na Facebooku.

Viac informácií

Batérie a pokročilé technológie skladovania energie v Knoveli 27. 9. 2022 - Knovel | Elsevier

Jednou z oblastí, ku ktorej nájdete informácie v Knoveli sú batérie a pokročilé technológie skladovania energie. Pozrite do Knovelu, či už hľadáte zdroje pre svoju seminárnu, diplomovú alebo dizertačnú prácu, pre vedeckú činnosť alebo výučbu a štúdium.

Interaktívna schéma a slovný mrak vás dovedú na:

 • najčastejšie vyhľadávania
 • trendy vo výskume
 • nové a dôležité knihy
 • 2. vydanie príručky Materials critical to the energy industry: An introduction

Viac o Knoveli:

Osobný účet vám umožní nielen rýchlo sa vrátiť k textom, rovniciam či tabuľkám, s ktorými pracujete, ale aj vytvárať a zdieľať zoznamy odporúčaných textov, tabuliek, grafov a rovníc, a vzdialený a off-line prístup cez mobil. Na registráciu použite emailovú adresu s doménou vašej organizácie.

Chcete dohodnúť online seminár pre vašu inštitúciu v slovenčine alebo češtine? Máte záujem o Knovel All 35 Access alebo prémiové tituly? Napíšte Lucii Poledníkovej (SR) alebo Vojtechovi Karenovi (ČR).

Viac informácií

CABI Digital Library - nový domov pre zdroje CABI 22. 9. 2022 - CABI Publishing

Spoločnosť CABI v júli 2022 spustila CABI Digital Library. Nová platforma sa postupne stane domovom všetkých informačných zdrojov CABI na jednom mieste a v modernom rozhraní. Poskytuje vylepšené používateľské prostredie, výkonné vyhľadávanie a pokročilé možnosti vyhľadávania.

Ktoré zdroje už sú dostupné na novej platforme?

Ale to nie je všetko. Digitálna knižnica CABI je tiež domovom nových zdrojov, viaceré sú v režime open access:

Počas roku 2023 budú na CAB Digital Library sprístupnené aj databázy CAB Abstracts a Global Health. Na samostatných platformách zatiaľ zostávajú CABI Compendia.

Viac informácií

E-knihy Oxford University Press do konca roku so zľavou 10. 9. 2022 - Oxford University Press

Vydavateľstvo Oxford University Press do konca roku 2022 ponúka trvalý nákup vybraných kolekcií e-kníh a ďalších elektronických zdrojov so zľavou 25 %. Ponuka sa týka:

Knižné kolekcie s rôznorodými odbormi na výber:

Špecializované knižné kolekcie:

E-zdroje:

Od júla sú knižné kolekcie Oxford University Press dostupné spolu s časopismi na platforme Oxford Academic.

Bližšie informácie poskytne Miriam Suchoňovú.

Viac informácií

Aký dopad má umelá inteligencia na postupy a stratégie vydavateľstiev, knižníc a vedcov? 8. 9. 2022 - Digital Science & Research Solutions Inc

Predstavme si svet, v ktorom je umelá inteligencia (AI) všadeprítomne nasadená v celom výskumnom ekosystéme: pri vykonávaní výskumných úloh, ako je vyhľadávanie literatúry, formulovanie myšlienok, robenie poznámok, sumarizácia a triedenie relevantného materiálu atď. Čo to urobí s akademickým vzdelávaním a cestou k výskumu? Budeme vôbec potrebovať výskumných pracovníkov?

Nielen týmito otázkami sa na základe svojich skúseností zaoberajú Daniel Hook a Simon Porter, generálni riaditelia spoločnosti Digital Science v kapitole Umelá inteligencia (AI) verzus inteligentné rozšírenie (IA). Celá publikácia Artificial Intelligence in Libraries and Publishing je dostupná v režime otvoreného prístupu. Obsahuje všeobecné eseje o AI a konkrétnejšie diskusie o AI vo vedeckom publikovaní, akademických knižniciach a AI v procese vyhľadávania informácií a tvorby znalostí.

Viac informácií

Personalizované učení s Thieme MedOne Adaptive Learner 7. 9. 2022 - Thieme Publishing Group

Adaptivní vzdělávací platforma pro studenty medicíny MedOne Adaptive Learner: Step 1 se na rozdíl od tradičních e-learningových kurzů, které jsou „univerzální“, vyvíjí společně s každým studentem. Využívá umělou inteligenci a přizpůsobuje se individuálně znalostem a potřebám každého studenta. Pomůže otestovat si, ověřit si a doplnit si znalosti před zkouškami, a provede studenty prvními dvěma roky studia medicíny.

Obsahem MedOne Adaptive Learner: Step 1 je více než 5 700 otázek s výběrem odpovědi a detailním vysvětlením správných a nesprávných odpovědí pokrývajících 11 disciplín, které korespondují se zkouškou USMLE® Step 1. Obsah je seskupen do 188 modulů podle podtémat týkajících se orgánových systémů, nemocí/stavů, abnormálních/nor¬mál­ních procesů a dalších pojmů souvisejících s každou lékařskou disciplínou.

Seznamte se s MedOne Adaptive Learner: Step 1 prostřednictvím demo verze (přístup k ukázkové podmnožině 220 otázek z 11 oborů) nebo prostřednictvím krátké ukázky.

Má-li Vaše instituce zájem o více informací nebo o testovací přístup, kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Viac informácií

BioOne Complete od roku 2023 přivítá další entomologický časopis 5. 9. 2022 - BioOne

Vydavatelství BioOne od ledna 2023 do své kolekce BioOne Complete zařadí další časopis z produkce Entomological Society of America (ESA) – Insect Systematics and Diversity (ISD). K dispozici budou všechna čísla od Vol. 1 (2017).

Dalšími ESA tituly v BioOne Complete jsou Annals of the Entomological Society of America | Environmental Entomology | Journal of Economic Entomology | Journal of Medical Entomology a Journal of Insect Science (OA).

Pro rok 2023 nabídne BioOne Complete 218 plnotextových časopisů od předních vědeckých společností a nezávislých vydavatelů z celého světa. 74 % titulů je impaktovaných. Seznamy titulů pro rok 2023 a další knihovnické zdroje jsou k dispozici ke stažení na webu BioOne Complete.

Do BioOne Complete mají přístup univerzity a ústavy AV ČR v konzorciu CzechElib. Bližší informace k předplatnému časopisů Vám podají Jakub Petřík nebo Miriam Suchoňová.

Viac informácií

Vyhľadávanie v scite cez kritériá z PubMed, PubChem a MeSH 25. 8. 2022 - scite

Počet používateľov scite presiahol 100 tisíc, službu rovnomenná spoločnosť naďalej vylepšuje a rozširuje.

Od augusta 2022 môžete využiť nové funkcie:

 • Vo vynovenom pokročilom vyhľadávaní Custom Search Builder môžete vytvárať pokročilé rešerše podobne ako v databáze PubMed.
 • Výsledky vyhľadávania môžete upresniť pomocou zlúčenín PubChem a MeSH Types. Použite rolovací zoznam „Topic“.
 • Pri vyhľadávaní v scite môžete analyzovať výsledky vyhľadávania a vytvoriť prehľad vo formáte HTML/PDF o chorobe alebo oblasti výskumu, ktorú skúmate. Kliknite na tlačidlo „Analyze Search Results“ v pravom hornom rohu. Pozrite si ukážku na Generate Overviews of Search Results.
 • Tip pre používateľov: Pravdepodobne viete, že na stránke scite report sa zobrazuje, ako danú publikáciu citovali iní. Ale čo keby ste chceli vidieť naraz, ako boli citované viaceré dokumenty? Pomocou vynoveného nástroja na rozšírené vyhľadávanie môžete ako jedno z polí vybrať položku „Cited Document (DOI)“ a zadať jeden alebo viacero DOI, ktoré vás zaujímajú.

K dnešnému dňu scite spolupracuje s viac ako dvoma desiatkami veľkých vydavateľov, analyzuje a indexuje viac ako 1,1 miliardy citácií získaných z vyše 31 miliónov plnotextových článkov. Najnovšie nadviazal spoluprácu s American Chemical Society. Inteligentné citácie budú pridané do 3 miliónov článkov ACS.

Prečítať si môžete esej od riaditeľa scite Dr. Josha Nicholsona How to Build a GPT-3 for Science.

Máte záujem o skúšobný prístup alebo predplatné scite pre vašu inštitúciu? Kontaktujte Vladimíra Karena (ČR) alebo Luciu Poledníkovú (SR).

Viac informácií

Generátor abstraktov už aj vo Writefull for Overleaf 18. 8. 2022 - Digital Science | Writefull

Generátor abstraktov je na žiadosť používateľov už nielen ako samostatný nástroj, ale aj ako súčasť Writefull for Overleaf. Abstract Generator je šikovný nástroj, ktorý využíva umelú inteligenciu na automatické generovanie abstraktu pre váš článok.

Ako to funguje

V aplikácii Writefull for Overleaf (na stiahnutie do Chrome a Firefox) nájdete tlačidlo Abstract Generator hneď vedľa funkcií Title Generator a Paraphraser. Kliknite naň a Writefull urobí analýzu textu vášho rukopisu v LaTeX a navrhne vám abstrakt.

 • Nepáči sa vám vygenerovaný abstrakt alebo názov? Žiadny problém, kliknite znova na tlačidlo Generovať… a objaví sa ďalší návrh.
 • Ak už máte návrh abstraktu, s ktorým ste spokojní, kliknite na „Paste“ a Writefull vloží vygenerovaný abstrakt do oblasti abstraktu. Pôvodný text abstraktu, pokiaľ existoval, označí Writefull ako komentár, takže ho budete mať aj naďalej k dispozícii.
 • Ak ešte nemáte abstrakt, môžete kliknúť na tlačidlo ‚Kopírovať‘ a vložiť ho na požadované miesto.
 • Po vložení môžete pokračovať v úprave automaticky vygenerovaného abstraktu v rámci zdrojového kódu LaTeXu podľa vlastného uváženia.

Všetky nástroje a návrhy jazykových korektúr od Writefull v rámci Overleafu boli vyvinuté špeciálne pre LaTeX – a to isté platí aj pre generátor abstraktov. To znamená, že vaša syntax LaTeXu nebude zasahovať do generovania abstraktu a akákoľvek syntax v texte bude zachovaná v automaticky generovanom abstrakte.

Prečo automatický generátor abstraktov?

Je ťažké vybrať najdôležitejšie časti odborného textu a potom z nich vytvoriť stručný odstavec. Generátor vám ušetrí čas a zmierni frustráciu. Nezabudnite, že výstup programu Writefull je generovaný úplne automaticky, preto si skontrolujte úplnosť a presnosť abstraktu.

Aké ďalšie widgety môžete vo Writefull využiť?

 • Title Generator na základe vášho abstraktu vytvorí názov
 • Paraphraser vám pomôže s preformulovaním viet
 • Sentence Palette, kolekcia užitočných fráz, ktoré môžete použť pri písaní odborného textu
 • Language Search je databáza autentického jazyka vedeckých textov, pomôže vám zistiť, ako slová a frázy používať v kontexte

Máte návrhy na zlepšenie alebo nápady na ďalšie widgety? Napíšte na support@writefull.com!

Chcete sa o Writefull dozvedieť viac? Pozrite si niektorý z webinárov v slovenčine, češtine alebo angličtine.

Máte záujem o licenciu Writefull pre vašu inštitúciu alebo máte otázky? Kontaktujte Vladimíra Karena (ČR) alebo Luciu Poledníkovú (SR).

Viac informácií