ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Personalizované učení s Thieme MedOne Adaptive Learner 7. 9. 2022 - Thieme Publishing Group

Adaptivní vzdělávací platforma pro studenty medicíny MedOne Adaptive Learner: Step 1 se na rozdíl od tradičních e-learningových kurzů, které jsou „univerzální“, vyvíjí společně s každým studentem. Využívá umělou inteligenci a přizpůsobuje se individuálně znalostem a potřebám každého studenta. Pomůže otestovat si, ověřit si a doplnit si znalosti před zkouškami, a provede studenty prvními dvěma roky studia medicíny.

Obsahem MedOne Adaptive Learner: Step 1 je více než 5 700 otázek s výběrem odpovědi a detailním vysvětlením správných a nesprávných odpovědí pokrývajících 11 disciplín, které korespondují se zkouškou USMLE® Step 1. Obsah je seskupen do 188 modulů podle podtémat týkajících se orgánových systémů, nemocí/stavů, abnormálních/nor¬mál­ních procesů a dalších pojmů souvisejících s každou lékařskou disciplínou.

Seznamte se s MedOne Adaptive Learner: Step 1 prostřednictvím demo verze (přístup k ukázkové podmnožině 220 otázek z 11 oborů) nebo prostřednictvím krátké ukázky.

Má-li Vaše instituce zájem o více informací nebo o testovací přístup, kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Viac informácií

BioOne Complete od roku 2023 přivítá další entomologický časopis 5. 9. 2022 - BioOne

Vydavatelství BioOne od ledna 2023 do své kolekce BioOne Complete zařadí další časopis z produkce Entomological Society of America (ESA) – Insect Systematics and Diversity (ISD). K dispozici budou všechna čísla od Vol. 1 (2017).

Dalšími ESA tituly v BioOne Complete jsou Annals of the Entomological Society of America | Environmental Entomology | Journal of Economic Entomology | Journal of Medical Entomology a Journal of Insect Science (OA).

Pro rok 2023 nabídne BioOne Complete 218 plnotextových časopisů od předních vědeckých společností a nezávislých vydavatelů z celého světa. 74 % titulů je impaktovaných. Seznamy titulů pro rok 2023 a další knihovnické zdroje jsou k dispozici ke stažení na webu BioOne Complete.

Do BioOne Complete mají přístup univerzity a ústavy AV ČR v konzorciu CzechElib. Bližší informace k předplatnému časopisů Vám podají Jakub Petřík nebo Miriam Suchoňová.

Viac informácií

Vyhľadávanie v scite cez kritériá z PubMed, PubChem a MeSH 25. 8. 2022 - scite

Počet používateľov scite presiahol 100 tisíc, službu rovnomenná spoločnosť naďalej vylepšuje a rozširuje.

Od augusta 2022 môžete využiť nové funkcie:

 • Vo vynovenom pokročilom vyhľadávaní Custom Search Builder môžete vytvárať pokročilé rešerše podobne ako v databáze PubMed.
 • Výsledky vyhľadávania môžete upresniť pomocou zlúčenín PubChem a MeSH Types. Použite rolovací zoznam „Topic“.
 • Pri vyhľadávaní v scite môžete analyzovať výsledky vyhľadávania a vytvoriť prehľad vo formáte HTML/PDF o chorobe alebo oblasti výskumu, ktorú skúmate. Kliknite na tlačidlo „Analyze Search Results“ v pravom hornom rohu. Pozrite si ukážku na Generate Overviews of Search Results.
 • Tip pre používateľov: Pravdepodobne viete, že na stránke scite report sa zobrazuje, ako danú publikáciu citovali iní. Ale čo keby ste chceli vidieť naraz, ako boli citované viaceré dokumenty? Pomocou vynoveného nástroja na rozšírené vyhľadávanie môžete ako jedno z polí vybrať položku „Cited Document (DOI)“ a zadať jeden alebo viacero DOI, ktoré vás zaujímajú.

K dnešnému dňu scite spolupracuje s viac ako dvoma desiatkami veľkých vydavateľov, analyzuje a indexuje viac ako 1,1 miliardy citácií získaných z vyše 31 miliónov plnotextových článkov. Najnovšie nadviazal spoluprácu s American Chemical Society. Inteligentné citácie budú pridané do 3 miliónov článkov ACS.

Prečítať si môžete esej od riaditeľa scite Dr. Josha Nicholsona How to Build a GPT-3 for Science.

Máte záujem o skúšobný prístup alebo predplatné scite pre vašu inštitúciu? Kontaktujte Vladimíra Karena (ČR) alebo Luciu Poledníkovú (SR).

Viac informácií

Generátor abstraktov už aj vo Writefull for Overleaf 18. 8. 2022 - Digital Science | Writefull

Generátor abstraktov je na žiadosť používateľov už nielen ako samostatný nástroj, ale aj ako súčasť Writefull for Overleaf. Abstract Generator je šikovný nástroj, ktorý využíva umelú inteligenciu na automatické generovanie abstraktu pre váš článok.

Ako to funguje

V aplikácii Writefull for Overleaf (na stiahnutie do Chrome a Firefox) nájdete tlačidlo Abstract Generator hneď vedľa funkcií Title Generator a Paraphraser. Kliknite naň a Writefull urobí analýzu textu vášho rukopisu v LaTeX a navrhne vám abstrakt.

 • Nepáči sa vám vygenerovaný abstrakt alebo názov? Žiadny problém, kliknite znova na tlačidlo Generovať… a objaví sa ďalší návrh.
 • Ak už máte návrh abstraktu, s ktorým ste spokojní, kliknite na „Paste“ a Writefull vloží vygenerovaný abstrakt do oblasti abstraktu. Pôvodný text abstraktu, pokiaľ existoval, označí Writefull ako komentár, takže ho budete mať aj naďalej k dispozícii.
 • Ak ešte nemáte abstrakt, môžete kliknúť na tlačidlo ‚Kopírovať‘ a vložiť ho na požadované miesto.
 • Po vložení môžete pokračovať v úprave automaticky vygenerovaného abstraktu v rámci zdrojového kódu LaTeXu podľa vlastného uváženia.

Všetky nástroje a návrhy jazykových korektúr od Writefull v rámci Overleafu boli vyvinuté špeciálne pre LaTeX – a to isté platí aj pre generátor abstraktov. To znamená, že vaša syntax LaTeXu nebude zasahovať do generovania abstraktu a akákoľvek syntax v texte bude zachovaná v automaticky generovanom abstrakte.

Prečo automatický generátor abstraktov?

Je ťažké vybrať najdôležitejšie časti odborného textu a potom z nich vytvoriť stručný odstavec. Generátor vám ušetrí čas a zmierni frustráciu. Nezabudnite, že výstup programu Writefull je generovaný úplne automaticky, preto si skontrolujte úplnosť a presnosť abstraktu.

Aké ďalšie widgety môžete vo Writefull využiť?

 • Title Generator na základe vášho abstraktu vytvorí názov
 • Paraphraser vám pomôže s preformulovaním viet
 • Sentence Palette, kolekcia užitočných fráz, ktoré môžete použť pri písaní odborného textu
 • Language Search je databáza autentického jazyka vedeckých textov, pomôže vám zistiť, ako slová a frázy používať v kontexte

Máte návrhy na zlepšenie alebo nápady na ďalšie widgety? Napíšte na support@writefull.com!

Chcete sa o Writefull dozvedieť viac? Pozrite si niektorý z webinárov v slovenčine, češtine alebo angličtine.

Máte záujem o licenciu Writefull pre vašu inštitúciu alebo máte otázky? Kontaktujte Vladimíra Karena (ČR) alebo Luciu Poledníkovú (SR).

Viac informácií

Tabuľky vlastností materiálov z MatWeb v interaktívnej podobe a ďalšie novinky v Knoveli 17. 8. 2022 - Knovel | Elsevier

Od začiatku roku pribudlo do kolekcie Knovel vyše 700 publikácií:

Nové a aktualizované texty, interaktívne tabuľky a grafy sú automaticky dostupné v internetovej sieti inštitúcií s predplatným.

Chcete dohodnúť online seminár pre vašu inštitúciu v slovenčine alebo češtine? Máte záujem o Knovel All 35 Access alebo prémiové tituly? Napíšte Lucii Poledníkovej (SR) alebo Vojtechovi Karenovi (ČR).

Viac informácií

McGraw-Hill: novinky v lekárskej a farmaceutickej literatúre 16. 8. 2022 - McGraw-Hill Professional

Do AccessMedicine a užšie zameraných portálov vydavateľstva McGraw-Hill pre lekárov a študentov medicíny pribudli nové knihy, u viacerý sú dostupné aj interaktívne kvízy pre samoštúdium:

S celým obsahom portálov sa zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie a náhľady. Radi vás oboznámime aj s e-learningovými nástrojmi, ktoré môžete využiť na platforme McGraw-Hill Medical. Napíšte Jane Machonskej (ČR) alebo Lucii Poledníkovej (SR).

Viac informácií

Časopis IOPP se specializací na jadernou fúzi od roku 2023 v režimu OA 15. 8. 2022 - IOP Publishing

Vydavatelství IOP Publishing (IOPP) oznámilo, že časopis Nuclear Fusion (NF), vydávaný Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), se stane plně open access časopisem. Od ledna 2023 tak budou všechny články publikované v NF, předním světovém časopise specializovaném na jadernou fúzi, volně dostupné, takže jejich obsah bude okamžitě a otevřeně přístupný vědcům i veřejnosti.

Více informací o této změně, APC poplatcích a o tom, co to znamená pro autory, naleznete na stránkách s FAQ.

Viac informácií

Thieme MedOne Education - nové tituly 12. 8. 2022 - Thieme Publishing Group

Platforma Thieme MedOne Education zpřístupňuje celou řadu materiálů pro studenty medicíny a ošetřovatelství – učebnice, atlasy a multimediální obsah z klinické i teoretické medicíny. Uživatelé si mohou vytvořit osobní účet a přihlašovací údaje využít pro přístup i mimo internetovou síť instituce (MedOne@Home). Stahování a offline čtení publikací pak umožňuje aplikace pro Android a iOS (MedOne app). Součástí je také tréninková sekce s testy a kvízy Questions and Answers, která ukrývá více než 1000 otázek.

V kolekci je aktuálně 127 publikací, nejnověji přibyly tyto tituly:

Stávající kolekci příruček lze za příplatek rozšířit ještě o Anatomy Premium Content (sada anatomických atlasů Thieme), Dissector Premium Content (třísvazková publikace Thieme Dissector včetně videí) nebo Nursing Premium Content (aktuální vydání Nursing Diagnoses Definitions and Classification 2021–2023).

Má Vaše instituce předplacen přístup? Chcete dohodnout školení u vás alebo online? Kontaktujte Janu Machonskou (ČR) nebo Lucii Poledníkovou (SR).

Nemáte-li přístup, můžete do obsahu nahlédnout prostřednictvím ukázek.

Viac informácií

Novinka: Oxford Encyclopedia of EU Law 10. 8. 2022 - Oxford University Press

Oxford Encyclopedia of EU Law (OEEUL) je online encyklopedií analytických článků nabízejících přehled práva Evropské unie. Obsahuje:

 • komplexní analýzu témat práva Evropské unie
 • užitečné odkazy mezi encyklopedickými hesly
 • možnost procházení a vyhledávání podle tématu nebo klíčových slov
 • nejnovější informace s aktualizacemi v průběhu celého roku

Dostupná formou předplatného, pro více informací kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Viac informácií

Nominujte mladé vědkyně na Dr. Margaret Faul Women in Chemistry Award! 8. 8. 2022 - Thieme Publishing Group

Thieme Chemistry a editoři Science of Synthesis vyhlašují otevření nominací na ocenění Dr. Margaret Faul Women in Chemistry Award. Záměrem je ocenit úspěchy a upozornit na vynikající výsledky mladých vědkyň zabývajících se výzkumem v oblasti organické chemie.

K ocenění patří i odměna ve výši 5 000 EUR, uzávěrka je 9. prosince 2022. Podmínky účasti viz stránky Thieme.

Viac informácií