ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Medicína a zdravie v Academic Complete. Najčastejšie používané e-knihy 1. 7. 2023 - ProQuest, Part of Clarivate

V kolekcii Academic Complete nájdete 20 335 kníh z medicíny, ošetrovateľstva, farmácie a ďalších zdravotníckych vied. V tomto odbore nájdete aj praktické príručky zamerané na vedecké metódy a akademické písanie. Tento rok sú v Európe najčastejšie používané:

V Česku:

Na Slovensku:

Ťažisko tvoria knihy od Wiley, Taylor & Francis, Springer, National Academies Press, Oxford University Press, Wolters Kluwer, Nova Science, WHO, Jessica Kingsley, Elsevier, Cambridge University Press, Thieme, Bentham Science, SLACK, World Scientific, IOS Press a ďalších, často univerzitných vydavateľstiev. Najviac kníh je v angličtine, francúzštine, španielčine a nemčine. Zastúpené sú aj knihy v češtine – od vydavateľstiev Univerzity Karlovej a Masarykovej univerzity.

Knihy sú dostupné na platformách ProQuest Ebook Central a ProQuest pre inštitúcie s licencovaným prístupom k Academic Complete. Pokiaľ má vaša inštitúcia prístup k užšie zameranej knižnej kolekcii (napr. Business Ebooks, Health & Medicine Ebooks, Science & Technology Ebooks alebo Social Sciences Ebooks), prístup máte k úplným textom len u niektorých z uvedených e-kníh.

Chcete celý zoznam 50 najpoužíva­nejších kníh v Európe, Česku a na Slovensku zameraných na zdravotnícke vedy? Napíšte Lucii Poledníkovej.

Viac informácií

Literární díla z počátku 20. století v Oxford World’s Classics 28. 6. 2023 - Oxford University Press

Knižní série Oxford World's Classics (OWC) existuje již více než 100 let, a jednotlivé svazky jsou dostupné také v online podobě. Nově na seznam literárních děl v online podobě přibyly originály nejvýznamějších děl z počátku 20. století od autorů jako Virginia Woolfová, F. Scott Fitzgerald, Edith Whartonová, Sigmund Freud, D. H. Lawrence nebo James Joyce, např.:

  • The Great Gatsby
  • Ulysses
  • Up from Slavery
  • The Interpretation of Dreams
  • Mrs Dalloway
  • The Good Soldier

Kompletní seznam titulů zde. U každého díla kritický úvod, poznámky, vysvětlivky, chronologie, bibliografie, a další doprovodný aparát.

Viac informácií

Nakupujte odbornou literaturu pro knihovníky z vydavatelství FACET Publishing 28. 6. 2023 - ProQuest LLC

Přinášíme tipy na odbornou literaturu z produkce vydavatelství FACET Publishing.

Vydavatelství Facet Publishing se specializuje na odbornou literaturu pro knihovníky a informační specialisty. Jeho nabídku naleznete jak na platformě ProQuest Ebook Central, tak na platformě Cambridge Core.

Zde přinášíme výběr zajímavých publikací, jejichž e-verze pořídíte na platformě ProQuest Ebook Central:

V případě zájmu o tituly FACET Publishing kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Viac informácií

Vylepšenia scite_ Assistant 28. 6. 2023 - scite

Spoločnosť scite oznámila niekoľko vylepšení v službe scite Assistant:

  • kontrola dĺžky odpovede – scite používa novší model GPT3.5 (16K tokenov), aby používatelia mali väčšiu kontrolu nad dĺžkou odpovede. V nastavení asistenta si zvolíte, či chcete krátku, strednú alebo dlhú odpoveď.
  • zmena štýlu citovania v texte – Doteraz boli všetky odkazy, ktoré scite pridal, v štýle IEEE. Teraz môžete zmeniť v nastavení asistenta na štýly APA, MLA, Chicago a ďalšie. Chcete na výber aj iné štýly citovania v texte? Napíšte podpore scite.
  • vyššia relevantnosť odkazov – Na prvý pohľad možno neuvidíte, ale scite urobil niekoľko vylepšení pod kapotou, takže odkazy, ktoré vyberá Asistent, sú relevantnejšie.
  • zabudovaná odolnosť – scite používa primárne OpenAI. Aby sa prípadné výpadky API vyskytovali čo najmenej a boli čo najkratšie, scite urobil zmeny vo vytváraní záloh aj s inými jazykovými modelmi a službami.

Kedy použiť scite Assistant? Položte mu otázku v jednoduchom jazyku a získate spoľahlivé odpovede priamo z úplných textov odborných článkov. Je to skvelý pomocník pri písaní blogov, esejí, grantových žiadostí, vedeckých textov a pod.

Viac informácií

Užite si leto plnými dúškami 26. 6. 2023 - Albertina icome Bratislava

Nech už sa vyberiete na dovolenku kamkoľvek a užijete si ju akokoľvek, prajeme vám, aby ste si užili krásne a pohodové leto a načerpali nové sily.

Ďakujeme za Vašu priazeň, Vaša AiB

Ilustrácia Eva Holická

Viac informácií

Platforma ProQuest zobrazuje počty citácií z Web of Science 22. 6. 2023 - ProQuest, Part of Clarivate

Vďaka spojeniu spoločností Clarivate a ProQuest nájdu teraz používatelia informáciu o počte citácií z Web of Science (WoS) priamo na platforme ProQuest, a to vo výsledkoch vyhľadávania u jednotlivých záznamov. Rovnako aj údaj o počte citácií Times cited uvidia po zobrazení konkrétneho záznamu. Pred pár týždňami sa na platforme ProQuest začali u časopisov zobrazovať základné metriky z WoS.

Počty citácií vidia všetci používatelia platformy ProQuest. Kliknutím na odkaz „Times cited in Web of Science“ je používateľ presmerovaný do voľne prístupnej verzie WoS na stránku so súhrnom citujúcich prác. Odtiaľ si môžu predplatitelia WoS prezrieť úplný zoznam prác a majú k dispozícii všetky funkcie a nástroje WoS. Vďaka zobrazeniu počtu citácií z WoS priamo na platforme ProQuest môžu študenti a vedci rýchlo vyhľadať kľúčové články k témam, ktoré ich zaujímajú, a udržať si prehľad o najnovšom výskume.

Pozrite sa na ukážky alebo rovno vyskúšajte vyhľadávanie na www.proquest.com.

Viac informácií

Finančné technológie, blockchain a kryptomeny - nová knižná kolekcia od World Scientific 16. 6. 2023 - World Scientific Publishing

Vydavateľstvo World Scientific predstavilo novú knižnú kolekciu Fintech eBook Collection. Súčasťou je 37 kníh a učebníc zameraných na finančné technológie, blockchain a kryptomeny.

E-knihy sú prístupné pre celú inštitúciu v neobmedzenej licencii, učebnice pre 3 súčasne pracujúcich používateľov, natrvalo a bez poplatku za platformu. Do 31. 3. 2024 môžete využiť zvýhodnenú cenu. Zoznam titulov a bližšie informácie poskytnú Filip Vojtášek (ČR) a Lucia Poledníková (SR).

Viac informácií

Umenie v Academic Complete. Najčastejšie používané e-knihy 13. 6. 2023 - ProQuest, Part of Clarivate

V kolekcii Academic Complete Ebooks nájdete v súčasnosti 11 285 kníh zameraných na umenie. Tento rok najčastejšie používané v Európe sú:

V Česku:

Na Slovensku:

Ťažisko tvoria knihy od Taylor & Francis, Oxford University Press, Parkstone International, BRILL, Rowman & Littlefield, Cambridge Scholars, Bloomsbury, University of Minnesota Press, Intellect Books, De Gruyter a ďalších, často univerzitných vydavateľstiev. Najviac kníh je v angličtine, francúzštine, nemčine a španielčine. Zastúpené sú aj knihy v češtine – od vydavateľstiev Univerzity Karlovej a Masarykovej univerzity.

Knihy sú dostupné na platformách ProQuest Ebook Central a ProQuest pre inštitúcie s licencovaným prístupom k Academic Complete. Pokiaľ má vaša inštitúcia prístup k užšie zameranej knižnej kolekcii (napr. Business Ebooks, Health & Medicine Ebooks, Science & Technology Ebooks alebo Social Sciences Ebooks), prístup máte k úplným textom len u niektorých z uvedených e-kníh.

Chcete celý zoznam 50 najpoužíva­nejších kníh v Európe, Česku a na Slovensku zameraných na umenie? Napíšte Lucii Poledníkovej.

Viac informácií

LWW Doody's Core Title a Essential Book Collections pro rok 2023 10. 6. 2023 - Wolters Kluwer - Ovid

Kolekce LWW Doody's nabízejí výběr nejdůležitějších titulů pro klinickou a teoretickou medicínu, ošetrovatelství a další zdravotnické obory z produkce vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins, a jsou dostupné na platformě Ovid. Doody's Review Service do značné míry usnadňuje lékařským knihovnám akvizici zahraničních knižních publikací.

Kolekce složené z LWW titulů pro rok 2023:

Kolekce pro rok 2023 obsahují např. tituly Kaplan & Sadock's Synopsis of Psychiatry, Lippincott Nursing Procedures, Berek & Novak's Gynecology, Operative Techniques in Pediatric Orthopaedic Surgery nebo DeVita, Hellman & Rosenberg’s Cancer: Principles & Practice of Oncology, ad. Online přístup má řadu výhod: úsporu místa v knihovnách, finanční úsporu, přístup do plného textu odkudkoliv a kdykoliv, přístup pro neomezený počet uživatelů ze stejné instituce, plnotextové vyhledávání v publikacích a prohledávání spolu s dalším předplaceným obsahem na platformě Ovid (e-časopisy, e-knihy, databáze).

Pro seznam titulů a/nebo cenovou nabídku kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Viac informácií