ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Alexander Street vydal rozsiahlu kolekciu pre psychoterapiu a poradenstvo 10. 10. 2015 - Alexander Street Press

Alexander Street vydal novú kolekciu na podporu štúdia poradenstva a psychoterapie. Counseling and Therapy Online: Current Practices je určený študentom na vysokých školách. Vydavateľstvo ho vytvorilo v spolupráci s fakultami a knihovníkmi, aby obsahoval informácie k najdôležitejším témam v poradenstve.

Zahrnuté sú témy ako multikultúrna a sociálna spravodlivosť, ľudská sexualita, skupiny, trauma a postraumatická stresová porucha (PTSD), DSM-V, závislosť, výskum a hodnotenie, etika, neurovedy, všímavosť (mindfulness), pozitívna psychológia a ďalšie.

Po dokončení v roku 2017 bude obsahovať:

 • 300 hodín videí – s ťažiskovými témami pre psychológov, lekárov, terapeutov a študentov poradenstva, producent Microtraining Associates, štandardy CACREP Core 8, série videí Great Teachers, Great Courses a Therapy Talks
 • 400 prepisov skutočných terapeutických sedení
 • 1200 hodín prezentácií, prednášok a seminárov od známych poradcov a psychológov
 • 45 000 strán kníh a časopisov vrátane American Counseling Association’s Cou­nseling Today

Viac informácií

Clinical Practice Guidelines v Transplant Library 10. 10. 2015 - Evidentia Publishing

Centre for Evidence in Transplantation začalo dopĺňať do databázy Transplant Library Clinical Practice Guidelines. Bola to požiadavka č. 1 od používateľov databázy.

Aby bol dokument začlenený ako odporúčaný postup (guideline), musí poskytovať špecifické odporúčania a inštrukcie relevantné pre transplantáciu orgánov. Musí byť na zozname relevantných lekárskych spoločností. Každý dokument je formálne hodnotený podľa kritérií Appraisal of Guidelines for Research and Evaluation (AGREE).

Ako ďalšie budú do databázy zaradené odporúčané postupy Association of Organ Procurement Organizations (AOPO). Transplant Library môže byť rozšírená o ďalšie „guidelines“ na požiadanie.

Viac informácií

Foreign Law Guide s USA a rozšírenými funkciami 3. 10. 2015 - Brill

Foreign Law Guide – databáza pre medzinárodné a komparatívne právo – od teraz obsahuje informácie aj o Spojených štátoch amerických.

Po novom používatelia môžu využiť:

 • pri vyhľadávaní fazetové filtrovanie podľa regiónu, krajiny, práva a kľúčového slova.
 • priame odkazy medzi témami

Viac informácií

Prvý týždeň Knovel Academic Challenge v plnom prúde 3. 10. 2015 - Knovel

Odštartoval prvý týždeň súťaže Knovel Academic Challenge. Medzi prvými dvadsiatimi vysokými školami z celého sveta, ktoré sa doteraz najviac zapojili je aj Technická univerzita v Košiciach.

Medzi výhercami z prvého týždňa sú študenti Alica Kačengová (Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach), Adam Gálik (Technická univerzita v Košiciach) a Martin Sivý (Slovenská technická univerzita). Blahoželáme.

Nové kvízové otázky sú zverejňované vždy v pondelok. Súťaž pokračuje do 1. 11. Pokiaľ sa chcete zapojiť – či už ste študent, pedagóg alebo knihovník – choďte na knovelac.com. Na stránkach súťaže nájdete pravidlá súťaže, ceny a priebežné výsledky.

Či má vaša škola prístup ku Knovelu si overíte na www.infozdroje.sk, www.infozdroje.cz alebo vo vašej knižnici.

Veľa šťastia!

Viac informácií

329 nových interaktívnych rovníc v Knoveli 2. 10. 2015 - Knovel

Tento týden přibylo do Knovelu 329 nových interaktivních rovnic. Celkový počet tak již překročil 1000 – najdeme je v šesti tematických oblastech a tato poslední várka zvyšuje pokrytí v oblasti fyzikálních vlastností páry a jejího využití v energetice, dále v oblasti strojírenské, konstrukci a analýze desek a nosníků a nalezneme je i mezi dalšími fundamentálními chemicko-inženýrskými rovnicemi.

Viac informácií

Čo si tak dať čokoládu? Alebo presladený úvodník 2. 10. 2015 - Albertina icome Bratislava

Biela, mliečna, horká, oriešková, s chilli – každá si nájde svojich priaznivcov. Reč je o čokoláde, a o Slovenskej republike by sa dalo povedať, že je zemou čokoláde zasľúbenou. Podľa najnovšej štúdie Euromonitoru Slováci čím ďalej viac siahajú po kvalitných čokoládach s vysokým obsahom kakaa a s nižším obsahom cukru. Podporujú ich v tom aj vedci, najnovšie bádania ukázali, že čokoláda má pozitívny vplyv na ľudský mozog a znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb.

Kakao a čokoláda preslávili ríšu Inkov a Kryštofa Kolumba, ale história siaha ešte omnoho ďalej. Prejdite sa kakaovo-čokoládovou históriou v krátkej infografike alebo po detailnej časovej osi.

Výroba čokolády je vcelku veda, a viacerými procesmi, napr. konšovaním čokolády, sa zaoberá aj moderná fyzika. Navyše sa najväčší výrobcovia, medzi ktorými už cez 150 rokov zúri tvrdý konkurenčný boj, musia neustále prispôsobovať maškrtným jazýčkom konzumentov.

Čokoholici sú samozrejme vďačnou témou pre psychológov. A asi nás to ani neprekvapí, ale študenti, ktorým bola pred vyplnením dotazníkov ponúknutá čokoláda, sa klonili jednoznačne viac k pozitívnym odpovediam. Myslite na to, až budete pripravovať používateľský prieskum.

Najväčší závisláci venujú tému svojej diplomovej či dizertačnej práce čokoláde alebo o nej napíšu rovno celú knihu. Odbornú publikáciu o kakau a čokoláde môže napísať jedine Ghaňan, ale nielen odbornou literatúrou je študent živý, a občas by sa hodila i e-kniha receptov na povzbudenie mozgových závitov.

A čo vy, neprepadla vás práve chuť trochu si zamaškrtiť? Medzinárodný deň čokolády (13. 9.) je už síce za nami, ale dôvod pre čokoládový doping sa nájde ľahko. Je to predsa dobré pre váš mozog.

Viac informácií

E-prednášky z genetiky rakoviny v HSTalks 2. 10. 2015 - Henry Stewart Talks

Do HSTalks Biomedical & Life Sciences pribudla nová séria Cancer Genetics. Začína s e-prednáškami:

 • Chromosome translocations and cancer – celá je voľne dostupná do 31. 10. 2015
 • CML: genetic paradigm of targeted therapy
 • Role of molecular markers in guiding therapy in cancer

Redaktorom série je prof. Vundavalli Murty z Columbia University Medical Center (USA).

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné ku kolekcii Biomedical & Life Sciences, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným sériám a e-prednáškam.

Viac informácií

E-prednášky z makroekonomiky v HSTalks 2. 10. 2015 - Henry Stewart Talks

Nová séria v HSTalks Macroeconomics začína s troma e-prednáškami:

 • A basic introduction to macroeconomics
 • Gross domestic product (GDP) – celá je voľne dostupná do 31. 10. 2015
 • Schools of thought in macroeconomics

Redaktorom série je Dr. Ivan K. Cohen z Richmond University (USA).

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné ku kolekcii Business & Management, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným sériám a e-prednáškam.

Viac informácií

Filmové databáze se od listopadu blýsknou v novém rozhraní ProQuest 29. 9. 2015 - ProQuest LLC

Společnost ProQuest oznámila, že nejžádanější filmové databáze se od listopadu přestěhují na novou platformu ProQuest. Uživatelé tak budou mít k dispozici moderní a intuitivní rozhraní, a možnost kombinovat vyhledávání ve filmových zdrojích i s dalšími databázemi. Dalším pozitivem bude sofistikovanější vzájemné prolinkování filmových zdrojů.

ProQuest nabízí celou řadu informačních zdrojů pro film a umění, přechod na novou platformu se bude týkat následujících:

Současné stránky jednotlivých databází budou paralelně funkční ještě 3 měsíce, poté budou uživatelé již automaticky přesměrováni do rozhraní ProQuest. Pro stávající zákazníky budou k dispozici uživatelské příručky a manuály k migraci. Všechny aktuální informace jsou dostupné v support center. S dotazy se obracejte na Kláru Loukotovu.

Viac informácií

Literatúra, religionistika a geografia v Routledge Handbooks 27. 9. 2015 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Rok od spustenia portál s príručkami vydavateľstva Routledge sprístupňuje 524 kníh a pribudli nové kolekcie:

Dohodnite si 30-dňový skúšobný prístup pre vašu organizáciu.

Viac informácií