ČeskyEnglish

Úvod » Novinky » Zoznámte sa s novým rozhraním Arkyves

Zoznámte sa s novým rozhraním Arkyves

25. 3. 2018 - Brill

Vydavateľstvo Brill predstavilo nové rozhranie databázy Arkyves. Pre používateľov bude k dispozícii od 1. 4. 2018, dovtedy na novú podobu môžete nahliadnuť na arkyves.org/r/.

Arkyves je kolekcia kolekcií, ktorá jednotne popisuje vyše 675 000 malieb, kresieb, fotografií a textov z knižníc a múzeí vo viacerých krajinách, medzi nimi Folger Shakespeare Library, The Getty Research institute, Rijksmuseum in Amsterdam, Netherlands Institute for Art History (RKD), Biblia Sacra database, Herzog August Bibliothek a univerzitné knižnice v Miláne, Utrechte, Glasgowe či Illinois. Slúži ako nástroj pre odborníkov zameraných na kulturológiu, históriu, dejiny umenia a knižnej kultúry, a tiež kurátorov v galériách a múzeách

Vďaka štandardizovaným metadátam ilustrácií, ktoré využívajú multilingválny klasifikačný systém ICONCLASS, sa dajú jednoducho vyhľadať a filtrovať materiály z rôznych zdrojov k jednej téme, či už je to objekt, človek, udalosť alebo abstraktná myšlienka.

Kolekcia kolekcií, ktorá jednotne popisuje vyše 500 000 malieb, kresieb, fotografií a textov z knižníc a múzeí vo viacerých krajinách, medzi nimi Rijksmuseum in Amsterdam, Netherlands Institute for Art History (RKD), Herzog August Bibliothek a univerzitné knižnice v Miláne, Utrechte, Glasgowe či Illinois.

Vďaka štandardizovaným metadátam ilustrácií, ktoré využívajú multilingválny klasifikačný systém Iconclass, sa dajú jednoducho vyhľadať a filtrovať materiály z rôznych zdrojov k jednej téme, či už je to objekt, človek, udalosť alebo abstraktná myšlienka. Databázu využívajú vedci zameraní na kulturológiu, históriu, dejiny umenia a knižnej kultúry, a tiež kurátori v galériách a múzeách.

Tvorcami Arkyves, ktorí stoja aj za systémom Iconclass, sú Hans Brandhorst a Etienne Posthumus. Hans Brandhorst je historikom umenia z Leidenskej univerzity, publikuje o iluminovaných rukopisoch, emblémoch, ikonografii, klasifikácii a digitálnych humanitách. Etienne Posthumus je softvérový vývojar špecializujúci sa na digitálne humanity, metadáta a klasifikačné systémy.

Informácie z Katalógu

Chcete vedieť viac?
Píšte a volajte, Miriam Suchoňová má odpovede na všetky vaše otázky.