ČeskyEnglish

Úvod » Novinky » Brill kúpil Arkyves: online referenčný nástroj pre dejiny kultúry

Brill kúpil Arkyves: online referenčný nástroj pre dejiny kultúry

23. 10. 2014 - Brill

Brill kúpil Arkyves kolekciu kolekcií, ktorá jednotne popisuje vyše 500 000 malieb, kresieb, fotografií a textov z knižníc a múzeí vo viacerých krajinách, medzi nimi Rijksmuseum in Amsterdam, Netherlands Institute for Art History (RKD), Herzog August Bibliothek a univerzitné knižnice v Miláne, Utrechte, Glasgowe či Illinois.

Vďaka štandardizovaným metadátam ilustrácií, ktoré využívajú multilingválny klasifikačný systém Iconclass, sa dajú jednoducho vyhľadať a filtrovať materiály z rôznych zdrojov k jednej téme, či už je to objekt, človek, udalosť alebo abstraktná myšlienka. Databázu využívajú vedci zameraní na kulturológiu, históriu, dejiny umenia a knižnej kultúry, a tiež kurátori v galériách a múzeách.

Tvorcami Arkyves, ktorí stoja aj za systémom Iconclass, sú Hans Brandhorst a Etienne Posthumus. Hans Brandhorst je historikom umenia z Leidenskej univerzity, publikuje o iluminovaných rukopisoch, emblémoch, ikonografii, klasifikácii a digitálnych humanitách. Etienne Posthumus je softvérový vývojar špecializujúci sa na digitálne humanity, metadáta a klasifikačné systémy.

Informácie z Katalógu

Chcete vedieť viac?
Píšte a volajte, Miriam Suchoňová má odpovede na všetky vaše otázky.