ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Nové rozhranie Alexander Street je na svete 28. 3. 2019 - Alexander Street, a ProQuest Company

ProQuest spustil používateľské rozhranie Alexander Street ohlasované na jeseň 2018. Nové rozhranie kladie dôraz na vizuálny zážitok, intuitívny dizajn, jednoduché prezeranie a odporúčania súvisiacich multimédií od ostatných používateľov.

Platforma slúži na prístup k streamovaným video a audio nahrávkam pre akademické a vzdelávacie inštitúcie ako aj verejné knižnice, vrátane najväčšej kolekcie Academic Video Online.

Inštitúcie s prístupom majú do polovice roku 2019 súčasne prístup na pôvodnej aj na novej platforme. Podrobnosti o prechode sú k dispozícii na Introducing Alexander Street's New Video Interface.

Zoznámte sa s novým rozhraním.

Viac informácií

Česká a slovenská stopa v Journal of Visualized Experiments 26. 3. 2019 - MyJoVE Corp.

V recenzovanom JoVE Video Journal doteraz vyšlo 9982 video článkov a protokolov, z toho 4259 je od vedcov z Európy. Momentálne 37 článkov je od vedcov z Česka a Slovenska. Zastúpené sú vo všetkých sekciách časopisu okrem genetiky.

Autormi sú vedci z Akademie věd ČR, Slovenskej akadémie vied, vysokých škôl, zdravotníckych zariadení a výskumných ústavov. Na video článkoch sa často podieľajú vedci z viacerých inštitúcií, napr.:

Chcete publikovať svoje výskumné metódy a techniky ako video článok? Podporiť reprodukovateľnosť pokusov? Rozšíriť českú a slovenskú stopu v JoVE Video Journal? Natočte video protokol s JoVE. Pozrite sa, ako sa natáča video. Tu sa dozviete viac informácií o publikačnom procese od prípravy rukopisu cez recenzný proces, tvorbu skriptu, filmovanie, editovanie videa až po korektúru a zverejnenie. A o nákladoch.

Pre zaujímavosť videá sa natáčajú priamo v našich krajinách, nemusíte cestovať ďaleko. Oficiálni video producenti JoVE sú v Prahe, Brne, Olomouci a Bratislave.

Viac informácií

Najdôležitejšie články z transfúziológie: prvý štvrťrok 2019 22. 3. 2019 - Evidentia Publishing

Top článkami podľa NHS Blood and Transplant Systematic Review Initiative boli počas prvého štvrťroka:

Každý mesiac môžete zdarma dostávať e-mailom výber najnovších záznamov pridaných do databáz Transfusion Evidence Library a Stem Cell Evidence.

Máte prístup v internetovej sieti vašej organizácie k ProQuest Central, Knovel Library alebo Academic Video Online? Pozrite sa, aké informácie máte k dispozícii z transfúziológie a hematológie.

Viac informácií

O kterých elektronických knihách se nejvíce píše/mluví? 19. 3. 2019 - ProQuest

Uživatelé z institucí, které předplácejí kolekci elektronických knih ProQuest Academic Complete, nově naleznou u jednotlivých titulů také tzv. Altmetric badge – alternativní metriky, které umožňují autorům i čtenářům v reálném čase sledovat, kde je kniha recenzována, začleněna do sylabů nebo diskutována na sociálních sítích. Tato nová funkce umožní uživatelům rychle a snadno najít zdroje, které jsou aktuální, důležité a relevantní pro jejich výzkum, a také zjistit, které tituly stojí za přečtení ještě před tím, než jsou k dispozici recenze. Metodika výpočtu skóre viz stránky Altmetric.

Již v loňském roce platforma ProQuest Ebook Central integrovala do záznamů také nejoblíbenější prvky služby Syndetics Unbound (recenze, informace o autorovi, přehled ocenění, ad.).

ProQuest Academic Complete™ je polytematická kolekce odborných elektronických monografií z produkce řady významných vydavatelů včetně univerzitních a akademických vydavatelství, jakož i malých, ale důležitých vydavatelů. Kolekce je průběžně aktualizována a rozšiřována o nové tituly.

Viac informácií

Artfilms: britskí výtvarní umelci 20. storočia 17. 3. 2019 - Contemporary Arts Media / Artfilms

Séria dokumentárnych filmov skúma životy a dielo výnimočných a vplyvných britských umelcov 20. storočia. Každé umelecké dielo sprevádza zvukový doprovod, ktorý vychádza z rozhovorov, listov a písomností umelca.

Prečítajte si viac o šiestich 60-minútových programoch: Francis Bacon, Barbara Hepworth, Antony Gormley, Eric Gill, Helen Chadwick a Henry Moore.

Na výber je celá kolekcia pre vysoké školy alebo verejné knižnice, jednotlivé videá alebo moduly, napr. Visual Art / Digital Arts & Photography.

Viac informácií

Ako používatelia vyhľadávajú a pristupujú k odborným online zdrojom - porovnanie prieskumov z rokov 2005 až 2018 16. 3. 2019 - Renew Publishing Consultants

How Readers Discover Content in Scholarly Publications (2018) je najnovšia správa identifikujúca trendy v správaní sa používateľov pri vyhľadávaní odborných informácií (online články, knihy, videá). Uskutočnil sa s podporou popredných vydavateľstiev a zanalyzoval odpovede od vyše 10 000 ľudí, ktorí pracujú a študujú v rôznych sektoroch, odboroch a regiónoch.

Novo získané údaje sú porovnávané aj s prieskumami uskutočnenými v rokoch 2015, 2012, 2008 a 2005.

Poznatky vyplývajúce z výsledkov prieskumu:

 • abstraktové databázy sú stále najdôležitejším východiskovým bodom pre vyhľadávanie v akademickom sektore a pre tento sektor sú akademické vyhľadávače (ako je Google Scholar) dôležitejšie než všeobecné vyhľadávače, napr. Google (s. 9). Oproti tomu dochádza k poklesu používania Google Scholar v komerčnom sektore (s. 20).
 • pre vedcov-akademikov sú akademické vyhľadávače najdôležitejším nástrojom na vyhľadávanie článkov v časopisoch (s. 15)
 • zhruba v 45 % prípadoch ľudia začnú vyhľadávania zadaním rešeršnej otázky. Približne 55 % ľudí však našlo článok, ktorý potrebovali, inými spôsobmi, napr. pomocou odkazov na sociálnych sietiach, v e-maile, alertoch alebo pri prezeraní ďalších zdrojov
 • približne 60 % používateľov z krajín s vyššími príjmami číta články z „voľných "zdrojov“ (dá sa predpokladať, že toto číslo je tak vysoké najmä vďaka PubMedu)
 • knihovníci sa pri vyhľadávaní správajú úplne inak než všetci ostatní používatelia, preferujú profesionálne databázy a zdroje zakúpené knižnicou. To môže poukazovať na prehlbujúcu sa priepasť medzi tým, čo knihovníci odporúčajú, a ako sa správajú používatelia knižníc (s. 18)
 • zhruba 5 % článkov je v bohatých krajinách stiahnutých cez SciHub
 • k videám sa používatelia najčastejšie dostávajú cez Google a YouTube, ale napr. lekári sa k videám dostanú zväčša prostredníctvom časopisov, ktoré čítajú (s. 32)
 • nárast používania mobilných zariadení pre prístup k akademickému obsahu sa od r. 2012 stabilizoval (s. 41)
 • súvisiace články (related articles) zostávajú najobľúbenejšou funkciou webových stránok vydavateľstiev. Funkcie zamerané na autorov zaznamenali nárast popularity (s. 43), oproti tomu metriky na úrovni článkov nie sú tak populárne (s. 45)

Report bol publikovaný pod licenciou CC BY NC, zdarma sú k dispozícii aj východiskové dáta.

Viac informácií

Cambridge Elements už sú tu 16. 3. 2019 - Cambridge University Press

V Cambridge Elements už je dostupných 85 s rozsahom krátkej monografie na 50 – 120 strán a Cambridge University Press počas najbližšieho roku pripravuje na vydanie ďalších 15. Elementy sú dostupné formou trvalého nákupu. Zakúpiť môžete celú kolekciu, odbory a série alebo jednotlivé krátke monografie.

Medzi najnovšími sú:

 • Pragmatism and the Origins of the Policy Sciences
 • Legislative Hardball: The House Freedom Caucus and the Power of Threat-Making in Congress
 • A Practical Introduction to Regression Discontinuity Designs

S celým obsahom sa zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie a abstrakty a vtipnú infografiku The Periodic Table of Cambridge Elements.

Viac informácií

Nejaktuálnější adresář knihoven z celého světa 15. 3. 2019 - de Gruyter

Vydavatelství DeGruyter chystá na srpen 2019 vydání aktuálního přehledu knihoven z celého světa. Publikace bude dostupná také v elektronické podobě, která umožňuje snadné vyhledávání.

World Guide to Libraries 2019 (34. vyd.) obsahuje informace o knihovnách různých typů z celého světa. K dispozici jsou kontaktní údaje, jména vedoucích pracovníků, informace o fondu a o zapojení do systému MVS, o zvláštních sbírkách, členství v národních nebo mezinárodních organizacích, ad. Údaje o cca 41 500 knihovnách z více než 200 zemí.

V případě zájmu o elektronickou verzi nás kontaktujte.

Kompletní katalog De Gruyter pro letošní rok z oboru knihovnictví a informační věda je dostupný online.

Z nabídky open access titulů pro obor knihovnictví:

Viac informácií

Predstavujeme MedOne Ophthalmology 15. 3. 2019 - Thieme Publishing Group

Najnovší zo špecializovaných portálov MedOne Ophthalmology na jednom mieste sprístupňuje všetky informácie vydavateľstva Thieme zamerané na oftalmológiu:

 • 41 e-kníh
 • články z otvoreného Journal of Academic Ophthalmology
 • 370 videí a 16 000 ilustrácií
 • procedurálne techniky pre chirurgov
 • kolekcie podľa diagnoz a symptomů

Súčasťou sú aj knižné bestsellery The Wills Eye Handbook of Ocular Genetics a Neuro-Ophthalmology Illustrated.

Viac informácií