ČeskyEnglish

Úvod » Novinky » Opýtajte sa otázku, získajte odpovede priamo z vedeckého článku

Opýtajte sa otázku, získajte odpovede priamo z vedeckého článku

21. 2. 2023 - scite

Používatelia služby scite_ sa vďaka funkcii môžu pýtať otázky v jednoduchom ľudskom jazyku. Dostanete odpovede priamo z úplných textov 32 miliónov vedeckých článkov alebo sa aspoň zobrazí nápoveď, ktorá vás navedie správnym smerom.

Spomeňte si na všetky otázky, ktoré ste mali, a aké ťažké bolo nájsť spoľahlivú odpoveď. Možno vás zaujímalo, či zvyšujú soláriá riziko rakoviny alebo či má pitie tvrdej vody nejaké negatívne účinky na zdravie.

  • V službe Google sa zobrazujú reklamy. Inde si nie ste istí, či môžete zdroju dôverovať. Alebo musíte svoju otázku skonštruovať tak, ako to dokáže vedecký odborník.
  • V scite výsledky nie sú zhrnuté alebo vytvorené umelou inteligenciou, sú to úryvky z úplných textov článkov, ktoré napísali a uverejnili skutoční výskumníci.

Zo zákulisia

  • Služba scite je najväčšia svetová databáza citácií – viet z úplných textov článkov, v ktorých sú v texte použité odkazy.
  • Tradičné počty citácií člení kvalitatívne, podľa toho, či poskytujú potvrdzujúce alebo negujúce dôkazy citovaných tvrdení v publikácii, prípadne či to je len zmienka. Slúži na to „odznak“, či už priamo pri citáciách v scite alebo ako rozšírenie do webového prehliadača.
  • Vyhľadávanie v citačných vyhláseniach používateľom umožňuje nájsť fakty priamo z úplných textov článkov. Ale aj to si vyžaduje pokročilé znalosti, ako vyhľadávať.
  • Cez Ask a Question sú teraz informácie dostupnejšie pre každého.

Vyskúšajte a dajte vedieť pracovníkom scite, čo si myslíte. Na blogu scite sa dozviete, ako na technickej úrovni vyhľadávanie Ask a question funguje.

Máte záujem o skúšobný prístup alebo predplatné scite pre vašu inštitúciu? Kontaktujte Vladimíra Karena (ČR) alebo Luciu Poledníkovú (SR).

Oficiálna správa
Prečo vznikol Ask a Question a ako funguje
Informácie z Katalógu

Chcete vedieť viac?
Píšte a volajte, Miriam Suchoňová má odpovede na všetky vaše otázky.