ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

EconLit na novej platforme ProQuest obohatený o úplné texty vďaka prepojeniu s ABI/INFORM Complete 22. 4. 2011 - ProQuest

Jednou z výhod novej platformy ProQuest je integrácia bibliografických a abstraktových databáz CSA Illumina s plnotextovými databázami ProQuestu. Abstraktové a bibliografické databázy sú rozšírené o úplné texty, ak ich má organizácia predplatené.

Ak používatelia databázy EconLit potrebovali úplný text článku k bibliografickému záznamu, museli prejsť z jednej platformy na druhú. Teraz, keď sú všetky obchodné a ekonomické databázy integrované na novej platforme ProQuest, abstraktová databáza EconLit je rozšírená o úplné texty z databázy ABI/INFORM Complete, pokiaľ k nej má vaša ogranizácia prístup.

EconLit indexuje vyše 750 časopisov a ďalšie typy publikácií, ako sú knihy, pracovné papiere, dizertačné práce a knižné recenzie, s celkovým počtom záznamov 935 000. V ABI/IN­FORM Complete je s úplnými textami dostupných 400 titulov indexovaných v EconLite, z čoho takmer 280 je s aktuálnymi vydaniami.

Viac informácií

Aktuální seznamy titulů CRCnetBASE 21. 4. 2011 - CRC Press

Nejaktuálnější přehledy titulů v jednotlivých databázích netBASE naleznete zde.

Dostupné jsou také seznamy chystaných titulů a novinek, které byly zařazeny v prvním čtvrtletí 2011.

Viac informácií

Dvanáct nejstahovanějších publikací OECD 21. 4. 2011 - OECD Publishing

OECD zveřejnilo seznam nejstahovanějších titulů na platformě iLibrary v roce 2010 (od dubna 2010). Nejčastěji uživatelé stahovali následující tituly:

 1. OECD Factbook 2010
 2. Health at a Glance 2009
 3. OECD Science, Technology and Industry Scoreboard 2009
 4. OECD Factbook 2009
 5. Highlights from Education at a Glance 2010
 6. Development Co-operation Report 2010
 7. Society at a Glance 2009
 8. Education at a Glance 2010
 9. National Accounts at a Glance 2009
 10. OECD Regions at a Glance 2009
 11. Government at a Glance 2009
 12. OECD Economic Outlook Vol 2010, Issue 2 (December 2010)

Viac informácií

E-novinky do Vašej schránky 21. 4. 2011 - Albertina icome Bratislava

Ako súčasť neustáleho skvalitňovania našich služieb rozbiehame na Slovensku systém zasielania adresných a aktuálnych informácií zo sveta elektronických informačných zdrojov a súvisiacich oblastí. E-novinky sú e-mailové správy s krátkymi informáciami v tematickom vymedzení podľa Vášho záujmu, ktoré budeme posielať približne dva krát do mesiaca.

Súčasťou e-noviniek sú informácie o aktuálnych podujatiach, novinky na vyskúšanie a novinky od svetových vydavateľstiev. Texty krátkych správ do e-noviniek pripravujeme spoločne s našimi kolegami v Prahe a vyberáme to najpodstatnejšie, čo sa v jednotlivých odboroch deje. Prihlásiť sa k odberu e-noviniek môžete prostredníctvom formulára.

Na našich webových stránkach nájdete novinky zo všetkých odborov vrátane archívu v sekcii Webovinky.

Pokiaľ chcete svoj profil upraviť alebo zasielanie e-noviniek zrušiť, použite odkazy, ktoré sú uvedené v každej e-mailovej správe s e-novinkami na úplnom konci. Veríme, že i týmto krokom prispejeme k Vašej lepšej informovanosti a že si v e-novinkách vždy nájdete niečo zaujímavé.

Viac informácií

Referenční příručky SAGE bodovaly v hodnocení časopisu Library Journal 21. 4. 2011 - SAGE Publications

Čtyři referenční příručky z produkce vydavatelství SAGE vybral časopis Library Journal svůj seznam Best Reference 2010: Print, Electronic and Free Reference Resources.

Časopis každoročně vybírá nejlepší refereční příručky, které byly na jeho stránkách recenzovány v uplynulém roce.

Vybranými tituly jsou:

 • Encyclopedia of Educational Reform and Dissent
 • Encyclopedia of Science and Technology Communication
 • Encyclopedia of Geography
 • Encyclopedia of Sports Medicine

Viac informácií

Tituly S. Karger již brzy vyhledatelné přes službu Summon 21. 4. 2011 - Ex Libris, a ProQuest company

Knižní a časopisecké tituly z produkce vydavatelství S. Karger AG budou v brzké době indexovány službou Summon, a uživatelé Summon tak v nich budou moci plnotextově vyhledávat.

Konkrétně půjde o 85 časopisů a cca 50 knižních titulů z nabídky tohoto vydavatele.

Viac informácií

Viac časopisov od vydavateľstva Palgrave Macmillan na platforme ProQuest 21. 4. 2011 - ProQuest

V rámci novej dohody ProQuestu s Palgrave Macmillan bude sprístupnených na platforme ProQuest až 77 titulov tohto popredného akademického vydavateľstva. Desať periodík sú nové tituly na platforme a 63 periodík bude exkluzívne dostupných na platforme ProQuest.

Používatelia ProQuestu budú mať prístup k titulom, ako sú:

 • Journal of International Business Studies
 • Asian Business & Management
 • Geneva Papers on Risk & Insurance
 • Acta Politica
 • Journal of International Relations Development

Viac informácií

Nejlepší amatérské video pro OECD vyhlášeno! 19. 4. 2011 - OECD Publishing

OECD (Organization for Economic Co-operation and Development) vyhlásila u příležitosti 50. výročí své existence soutěž o nejlepší amatérské video na téma „Pokrok je když…“. Regule soutěže byly uvedeny zde.

Vítězem se stal Javier Perez (24 let) z Chile, na 2. místě je Stephanie Villadiego (21) z Kolumbie a 3. místo patří Alině Opanasenko (25) z Ukrajiny.

Videa a bližší informace lze nalézt zde.

Viac informácií

Postery z medicínskych a biologických konferencií v open access repozitári 19. 4. 2011 - Faculty of 1000 Ltd.

Faculty of 1000 vytvorila nový open access repozitár F1000 Posters, ktorý sprístupňuje postery z popredných biologických a medicínskych konferencií. V súčasnosti obsahuje postery z vyše 180 medzinárodných podujatí, pričom niektoré postery sú zobrazené aj 400 – 850 ráz za mesiac.

Zámerom tvorcov tohto bezplatného nástroja je poskytnúť vedcom neobmedzený prístup k najnovším poznatkom prezentovaným na konferenciách, často mnoho mesiacov až rokov pred ich zverejnením.

Viac informácií

ProQuest Illustrata patentovaná v USA 13. 4. 2011 - ProQuest

Americký patentový úrad udelil spoločnosti ProQuest patent na výrobné procesy a jedinečné aspekty používateľského rozhrania ProQuest Illustrata.

ProQuest Illustrata je prvým systémom, ktorý umožňuje zobraziť tabuľky a grafy vo výsledkoch vyhľadávania. Používatelia vďaka nemu majú prístup k údajom, ktoré by ťažko našli pomocou vyhľadávania v tradičných databázach. „Hĺbková“ indexácia extrahuje tabuľky a čísla z časopiseckých článkov, následne ich zindexuje a umožní vyhľadať jednotlivé vyobrazenia, prípadne celé články, v ktorých sa nachádzajú.

Od sputenia v roku 2007 ProQuest Illustrata bola veľmi priaznivo hodnotená vedeckými pracovníkmi aj predstaviteľmi priemyslu. Dôkazom je aj ocenenie CODiE Award, ktoré Illustrata získala v tom istom roku v kategórii Best Online Science Technology Service. Udelením patentov U.S. Patent and Trademark Office uznal technológiu v Illustrate za vynález chránený americkým právom. Spoločnosť ProQuest zažiadala o patentovú ochranu aj v Európe, Japonsku a ďalších krajinách.

Viac informácií