ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Open access knihy v rámci Oxford Scholarship Online 16. 2. 2017 - Oxford University Press

Oxford Scholarship Online (OSO) je obrovská a rychle se rozrůstající on-line knihovna, která poskytuje snadný přístup k tisícům vědeckých publikací vydavatelství Oxford University Press. OSO je základním zdrojem pro studenty, vědce a akademiky, pokrývá celou řadu oborů napříč humanitními a společenskými vědami, medicínou, právem a přírodními vědami. K dispozici je 20 tematických kolekcí. Více se dozvíte v nové interaktivní brožuře.

Věděli jste, že Oxford Scholarship Online nabízí také 28 publikací v režimu open access? Prohlédněte si je, a nabídněte je vašim uživatelům, MARC záznamy ke stažení zde.

Viac informácií

IOP Publishing chystá knižní řadu pro biofyziku 15. 2. 2017 - IOP Publishing

IOP Publishing ve spolupráci s Biophysical Society připravuje online kolekci učebnic, monografií a příruček, zabývajících se všemi aspekty biofyziky – výzkum, aplikace, vzdělávání, metody, počítačové nástroje a techniky. Konkrétně budou publikace zaměřeny například na bioenergetiku, biologickou fluorescenci, biopolymery in vivo, kryo-elektronovou mikroskopii, exocytózu a endocytózu, membránovou biofyziku, molekulární biofyziku, biofyziku nanočástic, ad.

E-knihy budou dostupné v několika formátech (HTML, PDF, EPUB 3, a MOBI), Bude je tedy možné číst na různých zařízeních, k dispozici budou také multimedia a mathML. Všechny budou na platformě IOPscience, kde je bude možné prohledávat spolu s dalšími časopisy a knihami. První tituly se objeví v roce 2019.

Viac informácií

Classiques Garnier: knihy vydané v januári 2017 11. 2. 2017 - Classiques Garnier Publishers

V online kolekciách francúzskeho vydavateľstva Classiques Garnier vyšli knihy:

 • Guittonneau (Pierre-Henri), Dans l’ombre de la capitale – Les petites villes sur l’eau et Paris au XVe siècle v kolekcii Bibliothèque d'histoire médiévale
 • Delforge (Frédéric), Jacqueline Pascal (1625–1661) – Biographie v kolekcii Univers Port-Royal
 • Simiand (Guillaume), Casanova dans l’Europe des aventuriers v kolekcii L'Europe des Lumières
 • Vercruysse (Jeroom), Bibliographie descriptive des imprimés du baron d'Holbach v kolekcii Dictionnaires et synthèses

Knižné kolekcie sú dostupné formou trvalého nákupu. Pokiaľ má vaša organizácia zakúpenú niektorú tohtoročnú kolekciu, automaticky získavate prístup ku všetkým novým knihám vydaným v r. 2017.

Viac informácií

E-prednášky o ošetrovateľstve v HSTalks 10. 2. 2017 - Henry Stewart Talks

Do HSTalks Biomedical & Life Sciences pribudla séria Nursing – art and science zameraná na ošetrovateľstvo. Redaktorkami série sú Prof. Lesley Baillie a Dr. Elaine Maxwell z London South Bank University. Začína s e-prednáškami:

Rozšírené a aktualizované sú aj existujúce série Topical Talks, Immunotherapy of Cancer, Gastroenterology and Hepatology, The Blood-Brain Barrier, Aging, Statistical Genetics a Microbiota.

Na vydanie pripravuje HSTalks série Oral & Maxillofacial Medicine, Stroke Prevention, Ecology, Mitochondria in Health and Disease, The Complement System, Bioinformatics for Metabolomics a Drug Delivery.

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné ku kolekcii Biomedical & Life Sciences, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným sériám a e-prednáškam. Pedagógovia môžu využiť službu vedeckej poradkyne, ktorá podľa sylabov vášho predmetu vyhľadá relevantné e-prednášky.

Viac informácií

Všetky časopisy OUP na novej platforme Oxford Academic 10. 2. 2017 - Oxford University Press

Od februára 2017 sú všetky časopisy Oxford University Press na novej responzívnej platforme Oxford Academic. Vznikla so zámerom časom zastrešiť všetky elektronické informačné zdroje OUP. Používatelia predchádzajúcej Oxford Journals si všimnú viaceré nové funkcie aj pôvodné, ale prívetivejšie:

 • Tešiť sa môžu všetci, ktorým chýbalo vo výsledkoch vyhľadávania zobrazenie len článkov dostupných s plnými textami, či už cez predplatné alebo open access.
 • Vyhľadávať sa dá vo všetkých časopisoch alebo v konkrétnom časopise jednotlivé slová, aj frázy v úvodzovkách a pomocou logických operátorov.
 • Na rozdiel od trendu z nových platforiem odstraňovať pokročilé vyhľadávanie, na Oxford Academic zostáva zachované, ale má nový vzhľad.
 • Články sú obohatené o altmetriku a identifikáciu autorov cez ORCID.
 • Pokiaľ ste mali vytvorený osobný účet na starej platforme, prihlasovacie údaje platia aj na Oxford Academic. Cez osobný účet si môžete ukladať vyhľadávania, nastaviť si alerty k vyhľadávaniam, novým vydaniam časopisov, článkom a reakciám na články. Aj bez osobného účtu môžete sledovať RSS kanály časopisu.
 • Samozrejmosťou je prístup cez mobilné zariadenia.

Odkazy z pôvodnej platformy vás automaticky presmerujú na Oxford Academic.

Zmeny v nastavení vzdialeného prístupu, integrácie do lokálneho katalógu či discovery služby, ktoré z migrácie vyplývajú pre správcov prístupu sú zhrnuté Oxford Academic Migration Pack.

Máte otázky? Chcete dohodnúť školenie pre vašu organizáciu? Napíšte Michaelovi Svobodovi (ČR) alebo Ladislavovi Svrškovi (SR).

Viac informácií

Research Companion rozšírený o modul Reflection 9. 2. 2017 - ProQuest LLC

Počas roku 2016 boli aktualizované viaceré videá a pribudol nový modul Reflection. Používateľmi žiadaný modul How can I do better next time? obsahuje šesť videí, ktoré pomáhajú študentom zamyslieť sa nad svojim výskumom, celým výskumným procesom a určiť, čo sa im podarilo a čo sa dá zlepšiť. Rovnako ako všetky ostatné, nové videá sú s transkriptami a skrytými titulkami v angličtine.

ProQuest Research Companion je multimediálny nástroj, ktorý sprevádza študentov výskumným procesom a pomáha im rozvíjať kritické myslenie, informačnú gramotnosť a písanie.

Viac informácií

The Sixties: Alexander Street dokončil kolekciu primárnych prameňov 8. 2. 2017 - Alexander Street, a ProQuest Company

Vietnamská vojna, Woodstock, sexuálna revolúcia, študentské nepokoje, vesmírne preteky, hnutia za rovnosť a slobodu prejavu, Deň Zeme 1969, …

Nie príliš dlhé časové obdobie zachytené v dokumentoch a orálnej histórii približuje ducha času – významné udalosti, dôležité trendy a hnutia. Databázu tvoria listy, denníky, memoáre, letáky, správy, vrátane zvukových záznamov a videí.

Po dokončení má kolekcia The Sixties: Primary Documents and Personal Narratives, 1960 to 1974 celkom 125 000 strán a 50 hodín. Po odbornej stránke na výber prameňov dohliadali Alexander Bloom z Wheaton College, redaktor knihy Takin’ It to the Streets: A Sixties Reader (Oxford University Press, 1995), Rick Burke z Statewide California Electronic Library Consortium a Doug Rossinow z Metropolitan State University.

Viac informácií

Aktuálne analýzy a štúdie World Bank 5. 2. 2017 - World Bank Group

World Bank v januári zverejnila publikácie najmä v edícii Policy Research Working Papers, ale aj:

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Viac informácií

Partitúry vydavateľstva Schott Music v Music and Dance Online 5. 2. 2017 - Alexander Street, a ProQuest Company

Alexander Street nadviazal spoluprácu s Schott Music, druhým najstarším vydavateľstvom na svete a jedným z najväčších v Európe, ktoré vydávajú partitúry klasickej hudby. V kolekcii Music Online: Classical Scores Library Volume IV je teraz 678 titulov (54 000 strán) od Schott Music vrátane známej edície Eulenburg Miniature Score (Eulenburg Studienpartitur).

Súčasťou sú aj partitúry skladateľa Paula Hindemitha (1895–1963). Zopár ďalších ukážok:

Vedcov zameraných na výskum súčasnej hudby poteší rozšírenie kolekcie o kompendium Notations 21 od Theresy Sauer, v ktorom skúma vývoj grafických partitúr. Súčasťou sú ilustrované partitúry vyše 100 medzinárodných skladateľov skúmajúce umenie notového zápisu. Kniha je v tlačenej podobe ťažko dostupná.

Viac informácií

Nové slovníky v Oxford Reference: medzinárodné štúdiá, energetika aj syry 4. 2. 2017 - Oxford University Press

Do Oxford Reference Library pribudli:

 • The International Studies Encyclopedia
 • The Oxford Companion to Cheese
 • The Oxford Dictionary of Family Names in Britain and Ireland

Všetky referenčné diela v Oxford Reference Library sú dostupné formou trvalého prístupu podľa vášho výberu.

Oxford Quick Reference je rozšírený o:

 • A Dictionary of Energy Science – dostupný len online
 • A Dictionary of Environment and Conservation – nové vydanie, dostupné len online
 • Oxford Essential Quotations – nové citáty z prírodných vied a techniky
 • A Dictionary of Economics – nové vydanie
 • A Dictionary of Accounting – nové vydanie
 • A Dictionary of Atheism – dostupný len online
 • Food and Fitness: A Dictionary of Diet and Exercise – nové vydanie, dostupné len online
 • A Dictionary of Social Research Methods – dostupný len online

Organizácie s predplatným Oxford Quick Reference majú prístup automaticky rozšírený o nové a aktualizované vydania.

Oxford Reference je platformou Oxford University Press na sprístupňovanie slovníkov, encyklopédií a Companions zo všetkých oblastí ľudského poznania. Slúži ako mnohostranný referenčný zdroj pre používateľov verejných knižníc, stredné a vysoké školy, akademické inštitúcie či médiá. Skladá sa z Oxford Quick Reference a Oxford Reference Library.

Viac informácií