ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Najdôležitejšie články z transfúziológie: prvý štvrťrok 2019 22. 3. 2019 - Evidentia Publishing

Top článkami podľa NHS Blood and Transplant Systematic Review Initiative boli počas prvého štvrťroka:

Každý mesiac môžete zdarma dostávať e-mailom výber najnovších záznamov pridaných do databáz Transfusion Evidence Library a Stem Cell Evidence.

Máte prístup v internetovej sieti vašej organizácie k ProQuest Central, Knovel Library alebo Academic Video Online? Pozrite sa, aké informácie máte k dispozícii z transfúziológie a hematológie.

Viac informácií

O kterých elektronických knihách se nejvíce píše/mluví? 19. 3. 2019 - ProQuest

Uživatelé z institucí, které předplácejí kolekci elektronických knih ProQuest Academic Complete, nově naleznou u jednotlivých titulů také tzv. Altmetric badge – alternativní metriky, které umožňují autorům i čtenářům v reálném čase sledovat, kde je kniha recenzována, začleněna do sylabů nebo diskutována na sociálních sítích. Tato nová funkce umožní uživatelům rychle a snadno najít zdroje, které jsou aktuální, důležité a relevantní pro jejich výzkum, a také zjistit, které tituly stojí za přečtení ještě před tím, než jsou k dispozici recenze. Metodika výpočtu skóre viz stránky Altmetric.

Již v loňském roce platforma ProQuest Ebook Central integrovala do záznamů také nejoblíbenější prvky služby Syndetics Unbound (recenze, informace o autorovi, přehled ocenění, ad.).

ProQuest Academic Complete™ je polytematická kolekce odborných elektronických monografií z produkce řady významných vydavatelů včetně univerzitních a akademických vydavatelství, jakož i malých, ale důležitých vydavatelů. Kolekce je průběžně aktualizována a rozšiřována o nové tituly.

Viac informácií

Artfilms: britskí výtvarní umelci 20. storočia 17. 3. 2019 - Contemporary Arts Media / Artfilms

Séria dokumentárnych filmov skúma životy a dielo výnimočných a vplyvných britských umelcov 20. storočia. Každé umelecké dielo sprevádza zvukový doprovod, ktorý vychádza z rozhovorov, listov a písomností umelca.

Prečítajte si viac o šiestich 60-minútových programoch: Francis Bacon, Barbara Hepworth, Antony Gormley, Eric Gill, Helen Chadwick a Henry Moore.

Na výber je celá kolekcia pre vysoké školy alebo verejné knižnice, jednotlivé videá alebo moduly, napr. Visual Art / Digital Arts & Photography.

Viac informácií

Ako používatelia vyhľadávajú a pristupujú k odborným online zdrojom - porovnanie prieskumov z rokov 2005 až 2018 16. 3. 2019 - Renew Publishing Consultants

How Readers Discover Content in Scholarly Publications (2018) je najnovšia správa identifikujúca trendy v správaní sa používateľov pri vyhľadávaní odborných informácií (online články, knihy, videá). Uskutočnil sa s podporou popredných vydavateľstiev a zanalyzoval odpovede od vyše 10 000 ľudí, ktorí pracujú a študujú v rôznych sektoroch, odboroch a regiónoch.

Novo získané údaje sú porovnávané aj s prieskumami uskutočnenými v rokoch 2015, 2012, 2008 a 2005.

Poznatky vyplývajúce z výsledkov prieskumu:

 • abstraktové databázy sú stále najdôležitejším východiskovým bodom pre vyhľadávanie v akademickom sektore a pre tento sektor sú akademické vyhľadávače (ako je Google Scholar) dôležitejšie než všeobecné vyhľadávače, napr. Google (s. 9). Oproti tomu dochádza k poklesu používania Google Scholar v komerčnom sektore (s. 20).
 • pre vedcov-akademikov sú akademické vyhľadávače najdôležitejším nástrojom na vyhľadávanie článkov v časopisoch (s. 15)
 • zhruba v 45 % prípadoch ľudia začnú vyhľadávania zadaním rešeršnej otázky. Približne 55 % ľudí však našlo článok, ktorý potrebovali, inými spôsobmi, napr. pomocou odkazov na sociálnych sietiach, v e-maile, alertoch alebo pri prezeraní ďalších zdrojov
 • približne 60 % používateľov z krajín s vyššími príjmami číta články z „voľných "zdrojov“ (dá sa predpokladať, že toto číslo je tak vysoké najmä vďaka PubMedu)
 • knihovníci sa pri vyhľadávaní správajú úplne inak než všetci ostatní používatelia, preferujú profesionálne databázy a zdroje zakúpené knižnicou. To môže poukazovať na prehlbujúcu sa priepasť medzi tým, čo knihovníci odporúčajú, a ako sa správajú používatelia knižníc (s. 18)
 • zhruba 5 % článkov je v bohatých krajinách stiahnutých cez SciHub
 • k videám sa používatelia najčastejšie dostávajú cez Google a YouTube, ale napr. lekári sa k videám dostanú zväčša prostredníctvom časopisov, ktoré čítajú (s. 32)
 • nárast používania mobilných zariadení pre prístup k akademickému obsahu sa od r. 2012 stabilizoval (s. 41)
 • súvisiace články (related articles) zostávajú najobľúbenejšou funkciou webových stránok vydavateľstiev. Funkcie zamerané na autorov zaznamenali nárast popularity (s. 43), oproti tomu metriky na úrovni článkov nie sú tak populárne (s. 45)

Report bol publikovaný pod licenciou CC BY NC, zdarma sú k dispozícii aj východiskové dáta.

Viac informácií

Cambridge Elements už sú tu 16. 3. 2019 - Cambridge University Press

V Cambridge Elements už je dostupných 85 s rozsahom krátkej monografie na 50 – 120 strán a Cambridge University Press počas najbližšieho roku pripravuje na vydanie ďalších 15. Elementy sú dostupné formou trvalého nákupu. Zakúpiť môžete celú kolekciu, odbory a série alebo jednotlivé krátke monografie.

Medzi najnovšími sú:

 • Pragmatism and the Origins of the Policy Sciences
 • Legislative Hardball: The House Freedom Caucus and the Power of Threat-Making in Congress
 • A Practical Introduction to Regression Discontinuity Designs

S celým obsahom sa zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie a abstrakty a vtipnú infografiku The Periodic Table of Cambridge Elements.

Viac informácií

Nejaktuálnější adresář knihoven z celého světa 15. 3. 2019 - de Gruyter

Vydavatelství DeGruyter chystá na srpen 2019 vydání aktuálního přehledu knihoven z celého světa. Publikace bude dostupná také v elektronické podobě, která umožňuje snadné vyhledávání.

World Guide to Libraries 2019 (34. vyd.) obsahuje informace o knihovnách různých typů z celého světa. K dispozici jsou kontaktní údaje, jména vedoucích pracovníků, informace o fondu a o zapojení do systému MVS, o zvláštních sbírkách, členství v národních nebo mezinárodních organizacích, ad. Údaje o cca 41 500 knihovnách z více než 200 zemí.

V případě zájmu o elektronickou verzi nás kontaktujte.

Kompletní katalog De Gruyter pro letošní rok z oboru knihovnictví a informační věda je dostupný online.

Z nabídky open access titulů pro obor knihovnictví:

Viac informácií

Predstavujeme MedOne Ophthalmology 15. 3. 2019 - Thieme Publishing Group

Najnovší zo špecializovaných portálov MedOne Ophthalmology na jednom mieste sprístupňuje všetky informácie vydavateľstva Thieme zamerané na oftalmológiu:

 • 41 e-kníh
 • články z otvoreného Journal of Academic Ophthalmology
 • 370 videí a 16 000 ilustrácií
 • procedurálne techniky pre chirurgov
 • kolekcie podľa diagnoz a symptomů

Súčasťou sú aj knižné bestsellery The Wills Eye Handbook of Ocular Genetics a Neuro-Ophthalmology Illustrated.

Viac informácií

Nová encyklopedie církevního a náboženského práva 14. 3. 2019 - Brill

První svazek Lexikon für Kirchen- und Religionsrecht (LKRR) je nyní k dispozici online! Nabízí spolehlivé a stručné informace k základním otázkám práva církví a náboženských komunit a náboženského práva. Encyklopedie je věnována mezináboženskému a ekumenickému pohledu a nabízí uživateli možnost porovnat jednotlivé oblasti práva. Kromě otázek státního práva a církevního práva katolických a protestantských církví se zabývá také církevním právem pravoslavných církví a také židovským a islámským právem.

Nyní je k dispozici svazek 1 (A-E), encyklopedie bude kompletní v roce 2020. Online verze je dostupná formou trvalého nákupu bez dalších poplatků. Má-li vaše instituce zájem o zkušební přístup, kontaktujte Jakuba Petříka nebo Miriam Suchoňovú.

Viac informácií

Oceněné články z časopisů pro stavebnictví za rok 2018 volně k dispozici 13. 3. 2019 - ICE Publishing

Každoročně jsou udělovány ICE Publishing Awards autorům nejlepších článků, které jsou publikovány v některém z odborných časopisů, které vydává ICE – Institution of Civil Engineers.

Všech 42 oceněných článků za rok 2018 je volně k dispozici online.

ICE Virtual Library je největší kolekce publikací pro stavební inženýrství s impaktovanými časopisy, jako jsou Proceedings of the ICE – Civil Engineering, který vychází od r. 1836, dále Géotechnique, Magazine of Concrete Research nebo Structures and Buildings. Kromě časopisů zde vychází také průmyslové standardy, manuály, ověřené postupy (best practice), technické specifikace, projektová dokumentace, zprávy o nejnovějším výzkumu, příručky, učebnice, sborníky a případové studie. Publikují zde jak akademici, tak odborníci z praxe.

Viac informácií

Oslavujeme týždeň akademických kníh 6. 3. 2019 - Albertina icome Bratislava

Od 4. do 9. 3. 2019 sa koná Academic Book Week s podtitulom A celebration of the diversity, innovation and influence of academic books. Počas týždňa budú vyhlásené najvplyvnejšie knihy, ktoré boli cenzúrou zakázané.

V tomto duchu sa nesie aj výber e-kníh, ktoré si môžete prečítať od Cambridge University Press:

 • Gerald Brenan – The Spanish Labyrinth
 • Winthrop Wetherbee – Chaucer: The Canterbury Tales
 • Karl Marx – Later Political Writings
 • Lewis Carroll – Alice's Adventures in Wonderland
 • Thomas Paine – Rights of Man
 • Charles Darwin – The Origin of Species

Týždeň akademických kníh organizuje British Library v spolupráci s The British Academy, UCL, Research Libraries UK, Publishers Association, Booksellers Association a Association of Learned and Professional Society Publishers. Súvisiace novinky na Twitteri nájdete cez #AcBookWeek.

Novinku priebežne aktualizujeme. Keď sa vrátite, môžete tu nájsť niečo nové.

Viac informácií