Na hlavnú stránku Kontakt Kontakt Mapa stránok Mapa stránok Pomoc Pomoc Hlavná stránka Hlavná stránka

Webovinky
Kalendár akcií
Katalóg
Vyskúšajte
Projekty
Podpora zákazníkov
Na stiahnutie
Užitočné linky

Profil spoločnosti
Partneri
Referencie
Produkty a služby
Webovinky
Novinky

Na stránkach Weboviniek nájdete priebežne aktualizovaný prehľad o novinkách z oblasti elektronických informačných zdrojov a ďalších produktov a služieb ponúkaných našou spoločnosťou. Ak máte záujem dostávať novinky z vybraných tematických skupín e-mailom, prihláste sa k odberu e-noviniek. Vyplňte tento formulár a my vám ich budeme približne dvakrát do mesiaca posielať.

Stručný prehľad:

Brill kúpil Arkyves: online referenčný nástroj pre dejiny kultúry

Brill kúpil Arkyves kolekciu kolekcií, ktorá jednotne popisuje vyše 500 000 malieb, kresieb, fotografií a textov z knižníc a múzeí vo viacerých krajinách, medzi nimi Rijksmuseum in Amsterdam, Netherlands Institute for Art History (RKD), Herzog August Bibliothek a univerzitné knižnice v Miláne, Utrechte, Glasgowe či Illinois.

Vďaka štandardizovaným metadátam ilustrácií, ktoré využívajú multilingválny klasifikačný systém Iconclass, sa dajú jednoducho vyhľadať a filtrovať materiály z rôznych zdrojov k jednej téme, či už je to objekt, človek, udalosť alebo abstraktná myšlienka. Databázu využívajú vedci zameraní na kulturológiu, históriu, dejiny umenia a knižnej kultúry, a tiež kurátori v galériách a múzeách.

Tvorcami Arkyves, ktorí stoja aj za systémom Iconclass, sú Hans Brandhorst a Etienne Posthumus. Hans Brandhorst je historikom umenia z Leidenskej univerzity, publikuje o iluminovaných rukopisoch, emblémoch, ikonografii, klasifikácii a digitálnych humanitách. Etienne Posthumus je softvérový vývojar špecializujúci sa na digitálne humanity, metadáta a klasifikačné systémy.

23. 10. 2014

Klasické arabské texty Futuh al-Buldan a Taʾrikh al-rusul wa l-muluk vyšli online

Vyšla online verzia diela perzského historika Ahmada Ibn Yahya al-Baladhuriho – Futuh al-Buldan. The Origins of the Islamic State sú jedným z najdôležitejších zdrojov pre štúdium počiatkov islámskeho zriadenia.

Na platforme BrillOnline Discovery je štandardné arabské znenie z vydania De Goejeho a anglický preklad od F. Cl. Murgottena a Ph. K. Hittiho, vrátane pôvodného arabsko-latinského glosára a indexu od De Goejeho. Vyhľadávať sa dá v arabských i anglických textoch s možnosťou plynule prechádzať z arabského textu do anglického a naopak.

Dostupné je samostatne alebo ako súčasť Classic Arabic Texts Online 1 súčasne s De Goejeho vydaním Dejín panovníkov a kráľov (Taʾrikh al-rusul wa l-muluk) od perzského historika al-Tabariho a dielom Bibliotheca Geographorum Arabicorum.

23. 10. 2014

Databázi Literature Online doporučil časopis CHOICE

V zářijovém čísle časopisu CHOICE vyšla recenze databáze Literature Online, která je určena především specialistům v oblasti anglické a americké literatury, a také učitelům a studentům angličtiny na pokročilých úrovních.

Databáze nabízí tisíce primárních děl (poezie, drama, próza), miliony bibliografických citací, tisíce plných textů časopiseckých článků a unikátní multimediální (audio a video) a referenční nástroje (kritiky, biografie, bibliografie, encyklopedie).

Autor recenze, John Novak z University of Nevada-Las Vegas, udělil databázi doporučení „highly recommended“ a ocenil především moderní a uživatelsky intuitivní rozhraní databáze, které je k dispozici od loňského listopadu, a možnosti pokročilého vyhledávání.

23. 10. 2014

Vydavateľstvá M.E. Sharpe a Landes Bioscience súčasťou Taylor & Francis Group

V roku 2015 rozšíri Taylor & Francis portfólio o 100 časopisov. Novinkou sú tituly vydavateľstva M.E. Sharpe, ktoré sa stalo súčasťou Taylor & Francis Group počas leta 2014. Časopisy sú zamerané na ázijské, ruské a východoeurópske štúdie, ekonomické vedy, podnikanie a marketing.

Pribudli aj vedecké časopisy od Landes Bioscience – Autophagy, Cell Adhesion & Migration, Cell Cycle, Channels, Epigentics, Fly, Plant Signaling & Behavior, Prion a RNA Biology – známe prísnym recenzným procesom a medzinárodným zameraním.

Taylor & Francis Library bude budúci rok obsahovať 1 700 časopisov, z toho vyše 950 titulov je vo Web of Science v citačnom indexe za rok 2013 (Thomson Reuters) a 80 titulov je medzi prvými desiatimi vo svojej kategórii.

23. 10. 2014

Nový portál pro neurologii v praxi i ve výuce

McGraw-Hill Medical zpřístupnil na své platformě AccesMedicine nový specializovaný informační portál pro neurologii Neurology Collection, kde jsou na jednom místě dostupné všechny zdroje pro tento obor, a to jak pro studenty, tak pro zkušené lékaře.

Nabízí se nejžádanější učebnice (např. Principles Of Neural Science a Adams and Victor's Principles of Neurology), unikátní videa (zachycují neurologická vyšetření a EEG monitoring), vyhledávání dle názvu léčiv a interaktivní testy. Pravidelná aktualizace obsahu pod vedením redakční rady složené z předních odborníků.

Portál je optimalizován pro prohlížení v mobilních zařízeních.

23. 10. 2014

Katalog publikací OECD na rok 2015

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

23. 10. 2014

Mediae Latinitatis Lexicon Minus vyšiel online

Po prvýkrát vychádza online najnovšia verzia tlačeného vydania Mediae Latinitatis Lexicon Minus od J. F. Niermeyera. Poteší všetkých vedcov, pedagógov a študentov medievialistiky.

Obsahuje francúzsky, anglický a nemecký preklad pre každé heslo v stredovekej latinčine. Niermeyer Online umožňuje vyhľadávať lemmy a v úplných textoch so spresnením, v ktorom storočí bola používaná. Všetky heslá obsahujú súvisiace textové pasáže.

9. 10. 2014

The Edison Papers: ako sa robil výskum a inovácie v 19. a začiatkom 20. storočia

ProQuest pokračuje v digitalizácii primárnych dokumentov pre výskum hnutia za občianske práva v USA a všeobecných dejín. V spolupráci s Rutgers University zdigitalizoval 175 000 labora­tórnych poznámkových kníh, denníkov, obchodných záznamov, korešpondenciu a ďalších dokumentov Thomasa A. Edisona.

Poskytujú pohľad na život, prácu a vízie Thomasa A. Edisona, ktorý spájal svety vedy, technológií, filmu, podnikania a financií. V piatich kolekciách sú materiály dokumentujúce jeho život a prácu od roku 1850 do 1919. Dokumentujú aj ďalšie osobnosti, akými boli Jay Gould, J. P. Morgan a Henry Ford. Šiesta kolekcia obsahuje filmy z Motion Picture Catalogs zaznamenávajúce industrializáciu, technologické inovácie, postavenie žien v spoločnosti, rasové otázky, vznik nových komunikačných technológií a masmédií. Na svoje si prídu vedci zameraní na dejiny vedy, spoločnosti, kultúry, filmu, ekonomiky aj práce.

V ProQuest History Vault sú okrem toho ešte tri nové moduly:

Do konca roku 2014 budú do ProQuest History Vault doplnené aj moduly:

  • Black Freedom Struggle of the 20th Century: Organizational Records and Personal Papers, Part 2
  • U.S. Diplomatic Post Records, 1914–1945

9. 10. 2014

BioOne na rok 2015 v číslach: plus 5, mínus 1, rovná sa 184

Od januára 2015 bude na platforme BioOne päť nových časopisov:

  • Ameghiniana vydáva Argentine Paleontological Association (ISSN: 0002–7014 / 1851–8044, 2010 – súčasnosť)
  • Candollea od Conservatory and Botanical Garden of the City of Geneva (0373–2967, 2010 – súčasnosť)
  • Journal of Wildlife Diseases spoločnosti Wildlife Disease Association (ISSN: 0090–3558, obsah od prvého vydania v r. 1965 po súčasnosť)
  • Polish Journal of Ecology od Museum and Institute of Zoology, Polish Academy of Sciences (ISSN: 1505–2249, obsah od vol. 62)
  • Willdenowia od Botanic Garden and Botanical Museum Berlin-Dahlem (ISSN: 0511–9618 / 1868–6397), 1996 – súčasnosť)

Všetky nové časopisy sú v zozname 2014 Journal Citation Reports®. Štyri z týchto titulov neboli doteraz dostupné v plnotextovom formáte XML.

K 31. 12. 2014 prestane na platforme vychádzať Freshwater Science, ale v BioOne zostanú úplné texty z rokov 2004 až 2014.

V roku 2015 bude BioOne sprístupňovať 184 časopisov z toho 74 % sú v JCR, 25 % je publikovaných mimo USA a 45 % je dostupných online len cez BioOne.

9. 10. 2014

Nové časopisecké kolekcie SAGE

Vydavateľstvo SAGE Publications rozšírilo doterajšie portfólio predmetových kolekcií vedeckých recenzovaných časopisov:

9. 10. 2014

Novšie   Staršie