ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Canadian Journal of Philosophy na platforme Cambridge Core 25. 7. 2019 - Cambridge University Press

Cambridge University Press od 2020 začne vydávať prestížny Canadian Journal of Philosophy. Na Cambridge Core bude dostupný od 50. ročníku vrátane článkov vydaných v roku 2019.

Založili ho v roku 1971 štyria filozofi z Alberty – John King-Farlow, Kai Nielsen, T.M. Penelhum a W.W. Rozeboom. Zverejňuje články vo francúzštine a angličtine. Časopis vychádza osemkrát ročne. Recenzným hodnotením úspešne prejde 8 % článkov.

Z ďalších časopisov, ktoré budú na platforme Cambridge Core od budúceho roku: European Psychiatry (open access), Hypatia: A Journal of Feminist Philosophy a National Institute of Economic Review.

Časopisy budú dostupné pre inštitúcie formou predplatného na kalendárny rok samostatne alebo ako súčasť kolekcií.

Viac informácií

RSC na horúce témy: Plán S, Read & Publish, Kudos 17. 7. 2019 - Royal Society of Chemistry

Vedecká komunita, knihovníci v akademických inštitúciách a vydavateľstvá žijú otvoreným prístupom a publikačnou činnosťou. K aktuálnym témam sa vyjadruje Royal Society of Chemistry a prináša užitočné informácie pre vedcov z chemických a environmentál­nych vied:

Pohľad odborníkov na Plán S a OA politiku – 31. 5. 2019 vydala cOAlition S revidované usmernenie k implementácii Plánu S. Pozrite si zo záznamu diskusiu vedcov z oblasti chémie a odborníkov na otvorený prístup venovanú otázkam, ako môže Plán S ovplyvniť chemikov a publikovanie.

Otvorená budúcnosť s Read & Publish – Inštitúcie po celom svete využívajú model Read & Publish, ktorý spája prístup k informáciám a možnosť publikovať v časopisoch RSC. Ako pomohol zvýšiť mieru formou otvorenému prístupu, objasňuje táto infografika.

Nové informačné stránky pre autorov a recenzentov – So zámerom zjednodušiť publikovanie recenzovanie RSC Publishing zjednodušil webové stránky, kde nájdete všetky informácie, novinky a nástroje o publikačnom procese na jednom mieste

Používate Kudos? – Kudos je bezplatná online platforma, ktorá pomáha vedcom merať, monitorovať a maximalizovať vplyv svojich publikovaných článkov. Na tejto stránke sa dozviete, čo je Kudos a ako túto službu využívať cez jednoduché návody, videá a sériu webinárov.

Viac informácií

McGraw-Hill: novinky z anestéziológie, pediatrie, farmácie i neurológie 16. 7. 2019 - McGraw-Hill Professional

Na platforme McGraw-Hill sú dostupné nové knihy a vydania:

Nové a aktualizované texty aj multimédiá, prípadové štúdie a nástroje pre klinickú prax a vzdelávanie sú automaticky dostupné v internetovej sieti inštitúcií s predplatným.

Máte otázky? Chcete dohodnúť školenie v češtine alebo slovenčine? Zabezpečiť prístup pre vašu inštitúciu? Kontaktujte nás.

Viac informácií

ACM predstavilo novú knižnú kolekciu 13. 7. 2019 - ACM - Association for Computing Machinery

Vydavateľstvo Association for Computing Machinery predstavilo nové e-knihy:

 • ACM Book Collection I je rozšírená o Hardness of Approximation Between P and NP a Making Databases Work: The Pragmatic Wisdom of Michael Stonebreaker.
 • ACM Book Collection II začína s titulmi Heterogeneous Computing a Conversational UX Design.

ACM Books vydáva monografie a vysokoškolské učebnice, ktoré sa vzťahujú k celej škále tém o informatike vrátane jej dejín a sociálneho vplyvu. Všetky knihy sú „born digital“ a sú stiahnuteľné na tablety, chytré telefóny a ďalšie mobilné zariadenia.

Kolekcie sú dostupné formou trvalého nákupu. Cena závisí od typu a veľkosti inštitúcie.

Viac informácií

10 000 důvodů proč se stát předplatitelem JoVE 12. 7. 2019 - MyJoVE Corp.

Na konci června se JoVE pochlubil publikováním videa s pořadovým číslem 10 000. Jde o významý milník pro předplatitele, autory videí i celou vědeckou komunitu. Jen v roce 2018 spařilo světlo světa více než 1 400 videí, to je 10× více než v roce 2007, kdy JoVE začínal. Neznamená to však, že by JoVE upřednostňoval kvantitu nad kvalitou. Je producentem pečlivě vybraných videí s vědeckým obsahem, která procházejí recenzním řízením, a která prezentují nejnovější vědecké poznatky. V JoVE již publikovalo také několik nositelů Nobelovy ceny.

Journal of Visualized Experiments (JoVE) je prvním recenzovaným odborným video časopisem, jehož cílem je vědcům pomáhat zvyšovat produktivitu, efektivitu a reprodukovatelnost výzkumu. Mezi první předplatitele patřily univerzity Harvard a MIT, od roku 2008 je indexován v Pubmed. V roce 2013 spatřila světlo světa databáze Science Education, která je určena pro výuku základů práce v laboratoři a vytvoření kvízů.

Novinkou je JoVE Core – modul Biology, který je zaměřen na výuku základů biologie pomocí snadno pochopitelných videí. Videa jsou rozdělena do lekcí a kapitol, zastoupené jsou procesy v buňkách, genetika, lidská biologie, ekologie a evoluce.

Chcete-li si udělat představu o obsahu JoVE, podívejte se na open access videa, na kompletní obsah JoVE Core Bio nebo si prohlédněte uživatelskou příručku v češtině.

Viac informácií

3D modely v článkoch časopisov Taylor & Francis 10. 7. 2019 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Do vybraných online časopisov Taylor & Francis môžu autori vkladať interaktívne prezentácie priestorových modelov. Umožnila to spolupráca vydavateľstva s platformou Sketchfab na zdieľanie a zobrazenie 3D modelov. Články s 3D modelmi môžete stretnúť v časopisoch:

 • Cartography and Geographic Information Science
 • Computer Methods in Biomechanics and Biomedical Engineering
 • Computer Methods in Biomechanics and Biomedical Engineering: Imaging & Visualization
 • Connective Tissue Research
 • Conservation and Management of Archaeological Sites
 • Danish Journal of Archaeology
 • International Biomechanics
 • International Journal of Heritage Studies
 • International journal of Neuroscience
 • Journal of Coordination Chemistry
 • Journal of Field Archaeology
 • Journal of the American Institute for Conservation
 • Journal of the Institute of Conservation
 • Journal of Statistical Computation and Simulation
 • Journal of Visual Communication in Medicine
 • Studies in Conservation
 • Supramolecular Chemistry

Prečítajte si celý článok s ukážkami a tipmi pre autorov, ako publikovať 3D modely v uvedených časopisoch.

Máte záujem o prístup k časopisom Taylor & Francis pre vašu inštitúciu? Viac informácií poskytnú Miriam Suchoňová (SR) a Filip Vojtášek (ČR).

Ilustrácia z článku v Journal of Field Archaeology

Viac informácií

Chemical Science a Environmental Science: Nano s vyššími impakt faktormi 9. 7. 2019 - Royal Society of Chemistry

Podľa 2018 Journal Citation Reports od Clarivate Analytics si impakt faktor zvýšil otvorený časopis Chemical Science (9,6) a Environmental Science: Nano (7,7) zameraný na aplikácie nanomateriálov a ich interakcie s environmentálnymi a biologickými systémami.

Z ďalších časopisov si zlepšili impakt faktor:

Prvý impakt faktor získali:

Máte záujem sprístupniť časopisy RSC pre odborníkov vašej inštitúcie? Bližšie informácie radi poskytnú Miriam Suchoňová (SR) a Jiří Kadleček (ČR).

Viac informácií

83 % časopisov Institute of Physics s vyšším impakt faktorom 26. 6. 2019 - IOP Publishing

Časopisy vydavateľstva Institute of Physics si významne polepšili podľa 2018 Journal Impact Factors od Clarivate Analytics – 83 % portfólia má vyšší impakt faktor oproti minulému roku. Napr.:

IOP Publishing vydáva špecializované časopisy z fyzikálnych vied a súvisiacich odborov vrátane kvantovej technológie, optiky, biofyziky, astronómie a astrofyziky, techniky a učiteľstva fyziky.

Viac informácií

Jaká bude kolekce časopisů Oxford University Press v roce 2020? 26. 6. 2019 - Oxford University Press

Nahlédněte do připravovaných časopiseckých kolekcí Oxford University Press na rok 2020. Celá kolekce bude mít 358 časopisů s retrospektivou od roku 1996, 7 titulů je nových:

 • Law Collection – GRUR International: Journal of European and International IP Law
 • Life Sciences – Clinical Chemistry, Journal of AOAC International, Journal of Applied Laboratory Medicine, Toxicology Research
 • Humanities Collection – Bulletin of the Institute of Classical Studies, Historical Research
 • Medicine Collection – Clinical Chemistry, Journal of Applied Laboratory Medicine, Toxicology Research

Kompletní katalog titulů na rok 2020 je k dispozici online. Předplatné na vyžádání u Filipa Vojtáška (ČR) nebo Miriam Suchoňové (SR).

Viac informácií

Journal of Endocrinology slaví 80 let! 25. 6. 2019 - BioScientifica

Časopis Journal of Endocrinology, který vydává od roku 1939 Society for Endocrinology, letos slaví 80 let existence. Aktuální impakt faktor časopisu je 4.381 a zástupcem šéfredaktora se stal profesor 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Haluzík, který se představil v krátkém interview.

Seznamte se s časopisem prostřednictvím Best of 2018, což je přehled nejčtenějších a nejcitovanějších článků za rok 2018. Všechny články publikované v režimu open access pak najdete např. na platformě Science Open.

Obraťte se na Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú s požadavky na nastavení zkušebního přístupu nebo pro cenovou nabídku předplatného.

Viac informácií