ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

IOP Publishing predstavilo knižnú edíciu pre lekársku fyziku a biomedicínske inžinierstvo 6. 3. 2018 - IOP Publishing

IOP Publishing v spolupráci s Institute of Physics and Engineering in Medicine (IPEM) vytvorili knižnú edíciu z lekárskej fyziky a biomedicínskeho inžinierstva.

Zameraná bude na klinické inžinierstvo, diagnostickú rádiológiu, informatiku a počítače, zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, nukleárnu medicínu, fyziologické meranie, radiačnú ochranu, rádioterapiu, rehabilitačné techniky, ultrazvukové a neionizujúce žiarenie. Začína s titulmi:

  • Patrick Horton & David Eaton: Design and Shielding of Radiotherapy Treatment Facilities
  • Bleddyn Jones: Practical Radiobiology for Proton Therapy Planning

V prvej fáze sú všetky knihy súčasťou kolekcie IOP Expanding Physics. Celý zoznam, aj pripravovaných e-kníh, nájdete na IOPscience. S obsahom sa zoznámite cez voľne dostupné prvé kapitoly už vydaných e-kníh.

IPEM je učená spoločnosť a odborná organizácia fyzikov, klinických a biomedicínskych inžinierov, ktorí pracujú v medicínskych a biologických odboroch. Na platforme IOPscience vychádzajú spoločnosti dva recenzované časopisy – Physics in Medicine & Biology (1956 až súčasnosť) a Physiological Measurement (1980 až súčasnosť).

Viac informácií

Publikácie Association for Symbolic Logic na platforme Cambridge Core 1. 3. 2018 - Cambridge University Press

Association for Symbolic Logic je jednou z odborných spoločností, ktorá vydáva svoje publikácie na online platforme vydavateľstva Cambridge University Press. Na Cambridge Core vychádzajú knižné edície Lecture Notes in Logic a Perspectives in Logic ako aj časopisy:

  • The Journal of Symbolic Logic s impakt faktorom 0,511, 14/21 v kategórii Logic a 206/310 v Mathematics
  • Bulletin of Symbolic Logic s impakt faktorom 0,742, 7/21 Logic a 120/310 Mathematics
  • The Review of Symbolic Logic s impakt faktorom 0.838, 5/21 Logic, 89/310 Mathematics a 144/255 Mathematics, Applied

Cambridge University Press vydáva vedecké časopisy zamerané na teoretickú a aplikovanú matematiku vrátane impaktovaného časopisu Acta Numerica a knižných edícií London Mathematical Society Lecture Note Series, Cambridge Studies in Advanced Mathematics a ďalších. S publikáciami sa zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie a open access články.

Viac informácií

Čo je nové v medicínskych databázach ProQuest za rok 2017 22. 2. 2018 - ProQuest LLC

Medicínske databázy na platforme ProQuest boli počas roku 2017 rozšírené o vyše 90 recenzovaných časopisov s aktuálnymi úplnými článkami:

Do medicínskych databáz v Health Research Premium Collection a ProQuest Central pribudlo aj:

Odkazy vydavateľstiev a publikácií slúžia používateľom s aktívnym prístupom k ProQuest Central, prémiovej kolekcii a odborovým databázam. Vedú priamo do služby ProQuest, pokiaľ ste v internetovej sieti vašej organizácie alebo využívate vzdialený prístup.

Chcete dohodnúť školenie u vás alebo online? Kontaktujte Kláru Loukotovú (ČR) a Ladislava Svrška (SR).

Viac informácií

Konference INFORUM 2018 - Call for Papers do 19. března 20. 2. 2018 - Albertina icome Praha

Rádi bychom Vás pozvali na 24. ročník konference INFORUM, kterou pořádáme ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze, v termínu 29.-30. května 2018.

Letošní konference s podtitulem „Jiné perspektivy, nové obzory“ je tradičně zaměřena na profesionální elektronické informační zdroje. Nabídne zvané přednášející, tematické sekce, doprovodné workshopy, výstavu domácích a zahraničních firem a večerní Infomejdan.

Vyzýváme tímto zájemce o aktivní účast k zaslání návrhu na vystoupení (název příspěvku a stručný abstrakt) prostřednictvím online přihlášky, termín jsme prodloužili do 19. března 2018. Délka příspěvku se předpokládá 20 minut, jednací řečí je čeština, slovenština a angličtina.

Sledujte INFORUM na Facebooku, dozvíte se vše jako první.

Viac informácií

Najsledovanejšie články The Royal Society v roku 2017: veľryby, plameniaky a uzly na šnúrkach 19. 2. 2018 - Royal Society Publishing

Podľa altmetriky celosvetovo najčastejšie zdieľané a diskutované články vydavateľstva The Royal Society v roku 2017 boli:

Poradie vychádza z alternatívnych metrík (altmetrics), ktoré zaznamenávajú zdieľanie cez mainstreamové masmédiá, blogy, Wikipediu, YouTube, online citačné manažéry, sociálne siete a vedecké diskusné fóra.

Články vyšli v časopisoch Proceedings of the Royal Society A a B, Biology Letters. Získate ich formou predplatného samostatne alebo ako súčasť kolekcií.

Viac informácií

Aktualizované Harrison’s Principles a Goodman & Gilman's The Pharmacological Basis of Therapeutics 16. 2. 2018 - McGraw-Hill Professional

Najväčšou zmenou v AccessMedicine, AccessPharmacy, AccessBiomedi­calScience a AccessAnesthe­siology počas januára bola aktualizácia viacerých kapitol v 19. vydaní Harrison’s Prin­ciples of Internal Medicine a 13. vydaní Goodman & Gilman's: The Pharmacological Basis of Therapeutics boli aktualizované kapitoly.

Nadôvažok do AccessMedicine pribudli Sherris Medical Microbiology Cases a do Access Pharmacy 2. vydanie Medication Therapy Management: A Comprehensive Approach, do sekcie Topics in Evidence-Based Pharmacy Practice dve témy Antibiotic Therapy in Comatose Mechanically Ventilated Patients Post-Aspiration: To Use or Not to Use a Choosing the Most Effective Agent for Extended Treatment of Venous Thromboembolism: Rivaroxaban or Aspirin?

Aktualizované sú aj:

  • AccessCardiology – rozšírená o osem videí
  • AccessHemOnc – s novými knihami Therapeutic Strategies in Lymphoid Malignancies: An Immunotherapeutic Approach, Therapeutic Strategies in Prostate Cancer, Lymphoid Malignancies: An Atlas of Investigation and Diagnosis a Breast Cancer: An Atlas of Investigation and Management
  • AccessObGyn – s novou prípadovou štúdiou Fleischer’s So­nography Teaching Cases in Obstetrics & Gynecology
  • FA Davis PT Collection – 4. vydanie Functional Performance in Older Adults

Medicínske knihy vydavateľstva McGraw-Hill sú v elektronickej podobe dostupné pre organizácie len v kolekciách Access…. Okrem samotných textov obsahujú aj multimédiá a nástroje pre klinickú prax a vzdelávanie.

Viac informácií

Láska a deň sv. Valentína v e-zdrojoch? 15. 2. 2018 - Albertina icome Bratislava, Albertina icome Praha

Anglosaský sviatok sv. Valentína sa prejavil aj na blogoch vedeckých vydavateľstiev:

Pridávame voľne dostupné a otvorené odborné články o láske z časopisov Cambridge University Press, Oxford University Press, Taylor & Francis, kapitoly z Routledge Handbooks, vedecké eseje z Oxford Handbooks, heslá a citáty z Oxford Reference a zopár článkov o dni sv. Valentína.

Viac informácií

Zvažujete, či e-knihy predplácať alebo nakupovať? Potom je pre vás EBA to pravé 14. 2. 2018 - Albertina icome Bratislava

Jedným zo spôsobov nákupu e-kníh je akvizícia založená na využití. Evidence-based acquistion – EBA (či Evidence-based selection – EBS) funguje na princípe neobmedzeného prístupu ku všetkým titulom alebo k vybranej kolekcii e-kníh jedného vydavateľstva z určitého odboru a/alebo obdobia zvyčajne počas 12 mesiacov s vopred jasným rozpočtom. Knižnica na konci obdobia rozhoduje o výbere konkrétnych titulov, ktoré získa na trvalo v celkovej hodnote, ktorú zaplatila na začiatku, na základe štatistík využitia a odozvy od používateľov.

Týmto spôsobom môžete získať prístup ku knihám na platformách jednotlivých vydavateľstiev Cambridge University Press, Taylor & Francis, ICE Publishing a najnovšie aj ku knihám z medicíny a klinickej psychológie od Oxford University Press. Alternatívou na platforme ProQuest Ebook Central, kde sú dostupné e-knihy stoviek vydavateľstiev, je model od výpožičky k trvalému nákupu. Akvizíciu založenú na dôkazoch môžu akademické inštitúcie aj verejné knižnice využiť nielen u e-kníh, ale aj u streamovaných videí na platforme Alexander Street.

S ohľadom na stratégiu budovania knižného fondu, rozpočet, výskumné a vzdelávacie potreby používateľov je na knižnici, ktoré spôsoby získania e-kníh namieša a využije. Od predplatného cez trvalý a moderovaný nákup, krátkodobé výpožičky a výpožičkami k trvalému nákupu (access to own) až po akvizíciu založenú na dôkazoch.

Chcete sa dozvedieť o rôznych spôsoboch akvizície e-kníh viac? Obráťte sa na Luciu Poledníkovú.

Viac informácií

Wiley chystá obsáhlý digitální archiv ve spolupráci s Royal College of Physicians 9. 2. 2018 - Wiley

Vydavatelství Wiley získalo Royal College of Physicians (RCP) – nejstarší lékařskou vysokou školu v Anglii – jako partnera pro svůj projekt Wiley Digital Archives. Cílem je vytvořit digitální archiv, který nabídne více než 5 milionů unikátních a vzácných snímků. Primární zdroje budou vybrány z archivu Royal College of Physicians a z Dorchester library. Archiv bude mapovat 500 let historie vývoje medicíny, některé materiály pocházejí dokonce z doby před založením Royal College of Physicians v roce 1518.

Aktuálně probíhají práce na uchování, digitalizaci a vytváření metadat, které výrazně napomohou dostupnosti a vyhledávání v historickém obsahu.

Wiley Digital Archives je projekt digitalizace archivních materiálů, který umožňuje online přístup k unikátním nebo vzácným historickým primárním zdrojům napříč vědami a medicínou, a čerpá z předních odborných společností z celého světa. Wiley Digtial Archives nabídne mapy, rukopisy, periodika, administrativní dokumenty, údaje, terénní záznamy, korespondenci, knihy, fotografie, ilustrace, konferenční sborníky, brožury, zprávy, šedou literaturu a příležitostné materiály.

Viac informácií

AiB a AiP zastupujú World Scientific Publishing v SR a ČR 8. 2. 2018 - Albertina icome Praha, Albertina icome Bratislava

Albertina icome Praha a Albertina icome Bratislava se stali oficiálnymi zástupcami vydavateľstva World Scientific pre Českú a Slovenskú republiku.

Vydavateľstvo vzniklo v roku 1981, v súčasnosti vydáva 120 časopisov a každý rok publikuje na 600 kníh z techniky, medicíny, prírodných a ekonomických vied. Patrí k popredným vedeckým vydavateľstvám a najväčším medzinárodným vydavateľstvom v Ázii-Pacifik a vyše 650 pracovníkmi v Singapure, kde má sídlo, a po celom svete.

V spolupráci s London University's Im­perial College založili Imperial College Press. Od roku 1995 vydalo približne 950 kníh a vydáva 8 časopisov z techniky, medicíny, informačných technológií, environmentálneho inžinierstva a manažmentu. Od roku 1991 World Scientific spolupracuje s Nobelovou nadáciou a publikuje celú edíciu Nobel Lectures vo všetkých odboroch – fyzika a astronómia, chémia, fyziológia alebo medicína, ekonomické vedy a literatúra.

Publikácie World Scientific využívajú Harvard University, California Institute of Technology, Stanford University, Princeton University a ďalšie akademické a výskumné inštitúcie.

V elektronickej podobe sú publikácie World Scientific dostupné len na platforme WorldSciNet a vyše 8000 e-kníh na ProQuest Ebook Central. So všetkými publikáciami sa zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie a otvorené časopisy.

Viac informácií