ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Knovel nejsou jenom technické příručky 12. 10. 2015 - Knovel, Albertina icome Praha

Knovel Library nejsou jenom plné texty příruček, tabulky a nástroje pro inženýry a přírodovědce. Knovel vytváří unikátní faktografické databáze o materiálech a jejich vlastnostech.

Pojďme se podívat, co od nich můžeme očekávat:

Critical Tables

Kolekce tabelárních údajů zahrnující zejména (ale nejen) vlastnosti fyzikální, termodynamické a chemické (solvent). Jen tabulky fyzikálních vlastností obsahují přes 21000 anorganických a organických sloučenin.

Aluminum Alloy Database

Předplatitelé sekce Metal and Metallurgy mají k dispozici tuto databázi fyzikálních a mechanických vlastností mechanicky zpracovaných i odlévaných hliníkových slitin, která je kompilována z publikovaných i dosud nepublikovaných zdrojů.

Magnesium Alloy Database

Předplatitelé sekce Metal and Metallurgy mohou využít databázi obsahující fyzikální a mechanické vlastnosti slitin hořčíku.

Je kompilována z řady spolehlivých publikovaných i dosud nezveřejněných zdrojů. Jsou obsažena data více než šedesáti komerčně dostupných slitin při různých teplotách a v různých formách.

Optical and Filter Glass Database

Předplatitelé sekce Optics and Photonics mají po ruce významný zdroj informací o vlastnostech optických skel zpracovaný na základě podkladů od šestnácti světových výrobců.

Databáze pokrývá optické, mechanické a chemické vlastnosti přes 1700 komerčně dostupných skel.

Titanium Alloy Database

Předplatitelům sekce Metal and Metallurgy se nabízí reprezentativní kompilace mechanických a fyzikálních vlastností více než 80 mechanicky zpracovaných i odlévaných komerčních slitin získaných za různých teplot a v různých výrobních podmínkách.

Crude Oil Assay Database

Předplatitelé sekce Oil and Gas Engineering mají k dispozici sbírku klíčových fyzikálních a chemických vlastností 300 typů surové ropy.

Databáze má přes 4000 záznamů o složení, základních vlastnostech, kinematické viskozitě, uhlovodíkové struktuře, destilačních a termických vlastnostech i parametrech vznětových.

Yaws’ Critical Property Data for Chemical Engineers and Chemists

Předplatitelům sekce Oil and Gas Engineering a Chemistry and Chemical Engineering poskytuje tato databáze přístup k vlastnostem více než 35000 organických sloučenin a přes 5000 anorganických látek a prvků.

Polymer Matrix Composites Database a Chemical Resistance Database – Plastics and Elastomers

Tyto dvě nové databáze jsou k dispozici mimo základní předplatné a jsou součástí tzv. „Premium Content“.

Přinášejí cenné tabelární údaje o kompozitních materiálech a chemické odolnosti plastů a elastomerů.

Jsou ceněnou pomůckou v oblasti makromolekulární chemie, strojírenství, elektroniky, elektrotechniky a dalších.

Viac informácií

Nový 360 Link s integrací alternativních metrik Altmetric 12. 10. 2015 - ProQuest

Nová verze linkovacího nástroje 360 Link umožňuje zobrazovat u výsledků vyhledávání alternativní ukazatele čtenosti, sdílení a citovanosti (tzv. altmetric).

Uživatelé získají komplexnější obrázek o tom, kolikrát byl konkrétní článek zobrazený nebo citovaný v tradičních (zpravodajství) nebo sociálních médiích (Twitter, Facebook, Google+, Wikipedia, ad.), zmíněný na blogu nebo uložený v online citačních manažerech. Tuto funkci stačí jen aktivovat v admin modulu.

Všechny novinky si lze prohlédnout v souhrnné prezentaci. Registrovaní uživatelé najdou podrobné info v Support Center.

Více o altmetrice ve Wikipedii (anglicky) nebo v příspěvku A. Jarolímkové z NLK.

Viac informácií

Novinky v rozhraní Alexander Street Online 11. 10. 2015 - Alexander Street Press

Vydavateľstvo Alexander Street oznámilo zmeny na platforme, ktoré pre používateľov znamenajú pohodlnejší prístup k streamovanými videám, audio nahrávkam a textom:

 • Intuitívnejšie vyhľadávanie, prezeranie, štruktúra stránok s video a audio nahrávkami pre ľahšiu orientáciu.
 • Jednoducho dostupné video návody.
 • Súvisiace matieriály sa zobrazujú na viditeľnejšom mieste.
 • Používatelia si môžu vybrať z viacerých vzhľadov rozhrania.
 • Aktualizovaný bol responzívny dizajn a prístup cez mobilné zariadenia.
 • Plynulejší prechod medzi video, audio a textovými formátmi. Ocenia najmä používateilia zmiešaných playlistov.

Viac informácií

Alexander Street vydal rozsiahlu kolekciu pre psychoterapiu a poradenstvo 10. 10. 2015 - Alexander Street Press

Alexander Street vydal novú kolekciu na podporu štúdia poradenstva a psychoterapie. Counseling and Therapy Online: Current Practices je určený študentom na vysokých školách. Vydavateľstvo ho vytvorilo v spolupráci s fakultami a knihovníkmi, aby obsahoval informácie k najdôležitejším témam v poradenstve.

Zahrnuté sú témy ako multikultúrna a sociálna spravodlivosť, ľudská sexualita, skupiny, trauma a postraumatická stresová porucha (PTSD), DSM-V, závislosť, výskum a hodnotenie, etika, neurovedy, všímavosť (mindfulness), pozitívna psychológia a ďalšie.

Po dokončení v roku 2017 bude obsahovať:

 • 300 hodín videí – s ťažiskovými témami pre psychológov, lekárov, terapeutov a študentov poradenstva, producent Microtraining Associates, štandardy CACREP Core 8, série videí Great Teachers, Great Courses a Therapy Talks
 • 400 prepisov skutočných terapeutických sedení
 • 1200 hodín prezentácií, prednášok a seminárov od známych poradcov a psychológov
 • 45 000 strán kníh a časopisov vrátane American Counseling Association’s Cou­nseling Today

Viac informácií

Clinical Practice Guidelines v Transplant Library 10. 10. 2015 - Evidentia Publishing

Centre for Evidence in Transplantation začalo dopĺňať do databázy Transplant Library Clinical Practice Guidelines. Bola to požiadavka č. 1 od používateľov databázy.

Aby bol dokument začlenený ako odporúčaný postup (guideline), musí poskytovať špecifické odporúčania a inštrukcie relevantné pre transplantáciu orgánov. Musí byť na zozname relevantných lekárskych spoločností. Každý dokument je formálne hodnotený podľa kritérií Appraisal of Guidelines for Research and Evaluation (AGREE).

Ako ďalšie budú do databázy zaradené odporúčané postupy Association of Organ Procurement Organizations (AOPO). Transplant Library môže byť rozšírená o ďalšie „guidelines“ na požiadanie.

Viac informácií

Foreign Law Guide s USA a rozšírenými funkciami 3. 10. 2015 - Brill

Foreign Law Guide – databáza pre medzinárodné a komparatívne právo – od teraz obsahuje informácie aj o Spojených štátoch amerických.

Po novom používatelia môžu využiť:

 • pri vyhľadávaní fazetové filtrovanie podľa regiónu, krajiny, práva a kľúčového slova.
 • priame odkazy medzi témami

Viac informácií

Prvý týždeň Knovel Academic Challenge v plnom prúde 3. 10. 2015 - Knovel

Odštartoval prvý týždeň súťaže Knovel Academic Challenge. Medzi prvými dvadsiatimi vysokými školami z celého sveta, ktoré sa doteraz najviac zapojili je aj Technická univerzita v Košiciach.

Medzi výhercami z prvého týždňa sú študenti Alica Kačengová (Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach), Adam Gálik (Technická univerzita v Košiciach) a Martin Sivý (Slovenská technická univerzita). Blahoželáme.

Nové kvízové otázky sú zverejňované vždy v pondelok. Súťaž pokračuje do 1. 11. Pokiaľ sa chcete zapojiť – či už ste študent, pedagóg alebo knihovník – choďte na knovelac.com. Na stránkach súťaže nájdete pravidlá súťaže, ceny a priebežné výsledky.

Či má vaša škola prístup ku Knovelu si overíte na www.infozdroje.sk, www.infozdroje.cz alebo vo vašej knižnici.

Veľa šťastia!

Viac informácií

329 nových interaktívnych rovníc v Knoveli 2. 10. 2015 - Knovel

Tento týden přibylo do Knovelu 329 nových interaktivních rovnic. Celkový počet tak již překročil 1000 – najdeme je v šesti tematických oblastech.

Tato várka zvyšuje pokrytí v oblasti fyzikálních vlastností páry a jejího využití v energetice, dále v oblastech strojírenství, konstrukce a analýze desek a nosníků.

Nalezneme je i mezi dalšími fundamentálními chemicko-inženýrskými rovnicemi.

Viac informácií

Čo si tak dať čokoládu? Alebo presladený úvodník 2. 10. 2015 - Albertina icome Bratislava

Biela, mliečna, horká, oriešková, s chilli – každá si nájde svojich priaznivcov. Reč je o čokoláde, a o Slovenskej republike by sa dalo povedať, že je zemou čokoláde zasľúbenou. Podľa najnovšej štúdie Euromonitoru Slováci čím ďalej viac siahajú po kvalitných čokoládach s vysokým obsahom kakaa a s nižším obsahom cukru. Podporujú ich v tom aj vedci, najnovšie bádania ukázali, že čokoláda má pozitívny vplyv na ľudský mozog a znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb.

Kakao a čokoláda preslávili ríšu Inkov a Kryštofa Kolumba, ale história siaha ešte omnoho ďalej. Prejdite sa kakaovo-čokoládovou históriou v krátkej infografike alebo po detailnej časovej osi.

Výroba čokolády je vcelku veda, a viacerými procesmi, napr. konšovaním čokolády, sa zaoberá aj moderná fyzika. Navyše sa najväčší výrobcovia, medzi ktorými už cez 150 rokov zúri tvrdý konkurenčný boj, musia neustále prispôsobovať maškrtným jazýčkom konzumentov.

Čokoholici sú samozrejme vďačnou témou pre psychológov. A asi nás to ani neprekvapí, ale študenti, ktorým bola pred vyplnením dotazníkov ponúknutá čokoláda, sa klonili jednoznačne viac k pozitívnym odpovediam. Myslite na to, až budete pripravovať používateľský prieskum.

Najväčší závisláci venujú tému svojej diplomovej či dizertačnej práce čokoláde alebo o nej napíšu rovno celú knihu. Odbornú publikáciu o kakau a čokoláde môže napísať jedine Ghaňan, ale nielen odbornou literatúrou je študent živý, a občas by sa hodila i e-kniha receptov na povzbudenie mozgových závitov.

A čo vy, neprepadla vás práve chuť trochu si zamaškrtiť? Medzinárodný deň čokolády (13. 9.) je už síce za nami, ale dôvod pre čokoládový doping sa nájde ľahko. Je to predsa dobré pre váš mozog.

Viac informácií

E-prednášky z genetiky rakoviny v HSTalks 2. 10. 2015 - Henry Stewart Talks

Do HSTalks Biomedical & Life Sciences pribudla nová séria Cancer Genetics. Začína s e-prednáškami:

 • Chromosome translocations and cancer – celá je voľne dostupná do 31. 10. 2015
 • CML: genetic paradigm of targeted therapy
 • Role of molecular markers in guiding therapy in cancer

Redaktorom série je prof. Vundavalli Murty z Columbia University Medical Center (USA).

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné ku kolekcii Biomedical & Life Sciences, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným sériám a e-prednáškam.

Viac informácií