ČeskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Priebežne aktualizujeme prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa v poslednej dobe udialo v oblasti elektronických informačných zdrojov a nástrojov na ich správu, zdieľanie a využívanie.

Atlas oftalmologie s multimediálním obsahem 8. 9. 2015 - DeGruyter

Online atlas oftalmologie vydavatelství De Gruyter nabídne již v roce 2016 fotografické a multimediální materiály k běžným i vzácným očním onemocněním, zobrazovacím technikám a léčebným zákrokům.

Konkrétně Atlas of Ophthalmology Online odborníkům i studentům zprostředkuje:

 • více než 3 800 klinických fotografií, které zahrnují celé spektrum očních nemocí (více než 500 z nich i s detailními kazuistikami)
 • přes 30 videí
 • vyhledávání dle anatomických struktur, nemoci, kódu ICD, autora, foto nebo video obsahu a dle modality (např. zobrazovací technologie)
 • všechny příspěvky procházejí recenzním řízením mezinárodní ediční rady
 • uživatelské rozhraní v angličtině a němčině
 • čtvrtletní aktualizace
 • online přístup pro celou instituci

Viac informácií

BioOne v roce 2016 nabídne novinky pro entomologii a akarologii 7. 9. 2015 - BioOne

Do kolekce BioOne Complete přibyde od ledna 2016 sedm nových titulů:

 • Caribbean Journal of Science (2007-souč.)
 • Journal of Entomological Science (2010-souč.)
 • Journal of the Lepidopterists’ Society (2010-souč.)
 • Systematic and Applied Acarology(1996-souč.)
 • Paleontological Contributions (2009-souč.)
 • Palaeodiversity (novinka 2016)
 • Stuttgarter Beiträge zur Naturkunde A (novinka 2016)

Celkem tak BioOne Complete nabídne 191 titulů – 130 aktuálních, 43 pouze s archivem a 18 open access časopisů, kompletní seznam ke stažení zde. 78% časopisů je v Journal Citation Reports, 25% je publikovaných mimo USA a 73% je dostupných v plném textu jen přes BioOne.

K 31. 12. 2015 přestanou na platformě vycházet časopisy Entomological Society of America a American Society of Mammalogists, ale v BioOne zůstanou plné texty z let 2000–2015.

Viac informácií

Jesenné podujatia volajú 3. 9. 2015 - Albertina icome Bratislava

Aj keď bol záver leta mimoriadne slnečný, všetkým už je podľa kalendára jasné, že pomaly končí a začne jeseň. A jeseň zároveň prináša množstvo tradičných odborných konferencií, kde sa budeme tešiť na stretnutia s vami.

V prvej polovici septembra sa objavíme na konferencii Knihovny současnosti (Olomouc, 8. – 10. 9 .2015). V Liptovskom Jáne sa zúčastníme celoslovenskej konferencie Knižnice 2015 (29. a 30. 9. 2015).

Október prinesie konferenciu Bibliotheca academica (Ostrava, 13. a 14. 10. 2015). Nájdete nás v spoločnom stánku s ProQuestom, kde si budete môcť, okrem iného, pozrieť nové rozhranie pre elektronické knihy ProQuest Ebook Central.

Pokiaľ sa na niektorú z týchto akcií chystáte a chcete si s nami dohodnúť stretnutie vopred, kontaktujte nás. Rozbiehame tiež tradičný kolotoč školení na začiatok zimného semestra – pokiaľ chcete pre svojich používateľov nejaké šité na mieru, ozvite sa nám. Radi za vami pricestujeme.

Viac informácií

28. 9. vypukne jesenná súťaž Knovel Academic Challenge 2. 9. 2015 - Knovel

Súťaž Knovel Academic Challenge je určená pre poslucháčov vysokých škôl, ktoré majú prístup k službe Knovel. Cieľom je odpovedať na otázky s využitím vyhľadávania v Knoveli.

Víťazi budú odmenení – v hre je napr. Apple iPad Air with Wi-Fi, reproduktor SONOS, darčekové poukážky Amazon a ďalšie. V minulých ročníkoch sa dobre umiestnili aj študenti z Českej a Slovenskej republiky.

Súťaž potrvá dva mesiace, podmienkou je registrácia študenta. Registrovať sa – a tiež získať zaujímavé ceny – môžu počas súťaže aj vyučujúci a knihovníci, a to na základe zaslania návrhov na súťažné otázky.

Súťažné otázky a celú súťaž sa dá vhodne zakomponovať do výučby.

Viac sa dozviete v súťažných podmienkach. Či má vaša škola prístup ku Knovelu, si overíte jednoducho napr. na www.infozdroje.sk a www.infozdroje.cz.

Neváhajte a zapojte sa. Držíme palce!

Viac informácií

Oxford Reports on International Law s dvoma novými modulmi 2. 9. 2015 - Oxford University Press

Oxford University Press rozšíril Oxford Reports on International Law o moduly, ktoré kompilujú a analyzujú významné rozhodnutia súdnych dvorov Európskej únie a medzinárodných a regionálnych obchodných organizácií, ako je NAFTA, EFTA, ASEAN a MERCOSUR z hľadiska medzinárodného prá­va.

Správy – písané a aktualizované tímami odborníkov na európske právo a medzinárodné obchodné právo – vysvetľujú význam každého prípadu a jeho dopad. Cez Oxford Law Citator sú prepojené so správami iných jurisdikcií, primárnymi materiálmi.

Viac informácií

Nové e-prednášky pre biomedikov a lekárov v HSTalks 1. 9. 2015 - Henry Stewart Talks

Od začiatku roku 2015 pribudli do Kolekcia HSTalks Biomedical & Life Sciences nové série e-prednášok:

Henry Stewart Talks priebežne dopĺňa e-prednášky aj do existujúcich sérií.

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné ku kolekcii Biomedical & Life Sciences, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným sériám a e-prednáškam.

Viac informácií

Nové e-prednášky v HSTalks Marketing & Management 1. 9. 2015 - Henry Stewart Talks

Od začiatku roku 2015 pribudli v kolekcii Business & Management od Henry Stewart Talks dve nové série:

Nové e-prednášky pribudli aj do sérií:

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné ku kolekcii Business & Management, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným sériám a e-prednáškam.

Viac informácií

Primárny zdroj pre každého, kto skúma dejiny Perzského zálivu, Ománu a Arabského poloostrova 1. 9. 2015 - Brill

Brill vydal online Gazetteer of the Persian Gulf, Oman and Central Arabia Online. Je jedným z najvýznamnejších európskych primárnych zdrojov pre štúdium štátov Perzského zálivu a Saudskej Arábie od 17. do začiatku 20. storočia. Pre britskú vládu miestopis zostavil a napísal John Lorimer Gordon (1870–1914), úradník indickej civilnej služby. Slúžil ako encyklopédia pre britských diplomatov a odtajnený bol v r. 1955.

Bohatstvo historických, politických, geografických a genealogických údajov, z ktorých Lorimer zložil miestopis, pochádza z oficiálnych dokumentov britskej vlády v Indii a Zálive, od britských námorných a vojenských inštitúcií, z archívov Východoindickej spoločnosti, výskumu a prieskumov z prvej ruky.

Genealogické tabuľky vládnucích rodov budú doplnené začiatkom roku 2016.

Viac informácií

Štatistiky z IMF eLibrary cez nový portál 1. 9. 2015 - International Monetary Fund

Začiatkom roka Medzinárodný menový fond voľne sprístupnil štatistiky z IMF eLibrary. Od 1. 9. 2015 zanikne web stránka elibrary-data.imf.org, na ktorej boli pôvodne dostupné a bude presmerovaná na nový portál so štatistickými údajmi IMF.

Pokiaľ už máte osobné meno a heslo na prístup k stránke elibrary-data.imf.org, bude vám platiť aj na novej platforme. Vyhľadávania a štatistiky uložené v osobnom účte [My Data], si vytvorte a uložte odznova na data.imf.org.

Časopisy a knihy zostávajú dostupné formou predplatného.

Viac informácií

Časopisy LWW získali 20 cien od American Society of Healthcare Publication Editors 31. 8. 2015 - Wolters Kluwer - Ovid

Časopisy Lippincott Williams & Wilkins získali 20 cien v 18 kategóriách od American Society of Healthcare Publication Editors. ASHPE každoročne oceňuje články a publikácie svojich členov podľa redakčnej úrovne, dizajnu, tlačeného a online vydania.

Medzi zlatými víťazmi sú:

Viac informácií